Data modyfikacji:

Pierwsza Gwiazdka Twojego malucha

Autor: Sylwia Stwora

Święta Bożego Narodzenia spędzane w gronie najbliższych to zawsze czas pełen ciepła, miłości i życzliwości. Jeżeli w tym roku pierwszy raz będziecie je obchodzić w większym gronie – z nowo narodzonym synem lub córką, wówczas czeka Was jeszcze cudowniejsza Gwiazdka. Pamiętajcie jednak, że pierwsze Święta z maluchem wymagają nieco innych przygotowań, niż zwykle.

Gdy na świat przychodzi wyczekiwania pociecha, codzienność zmienia się nie do poznania. Dotyczy to także okresu świątecznego. W każdej rodzinie Gwiazdka stoi pod znakiem ugruntowanej tradycji i określonego planu na każdy ze świątecznych dni. Pojawienie się niemowlaka na pewno wpłynie na ich realizację. Jeżeli od wielu lat w drugi dzień Świąt odwiedzacie dziadków na drugim końcu miasta, w tym roku lepiej z wyprzedzeniem powiadomcie bliskich, że możecie się nie pojawić. Maluch najspokojniej czuje się w znanym sobie otoczeniu, czyli we własnym domu. Gdy znajdzie się w innym miejscu, otoczony gronem nieznanych ludzi, na pewno poczuje się zaniepokojony. Z tego powodu pierwsze Boże Narodzenie Twojego dziecka spędźcie tylko we trójkę lub ewentualnie z rodzicami jednego z Was.

Nawet kilkumiesięczny maluch będzie odczuwał, że zachowujecie się nieswojo – jesteście rozgorączkowani i zabiegani. To zrozumiałe w okresie przedświątecznych przygotowań. Pamiętajcie jednak, aby wir gotowania, pieczenia i sprzątania nie wpłynął na Waszą relację z dzieckiem. Rozłóżcie obowiązki na raty tak, aby maluch codziennie otrzymał taką ilość ciepła i bliskości z Waszej strony, do której już przywykł. Warto np. ograniczyć ilość wigilijnych potraw i wypieków (albo poprosić o ich wykonanie mamę lub teściową), a zaoszczędzony czas przeznaczyć na dodatkowy spacer z pociechą. Także zakupy potrzebnych sprawunków lepiej rozłożyć w czasie, a nie zostawiać je na ostatnią chwilę.

Szczególnie ważne jest, abyście starali się zachować rytm dnia, który wypracowaliście po narodzinach dziecka – dzięki temu nie odczuje ono aż tak mocno, że te dni są inne od pozostałych i nie zareaguje stresem. Co ciekawe, niemowlęta znacznie częściej odbierają nowe sytuacje z zaciekawieniem i spokojem, ale jeżeli Wasze dziecko jest bardziej temperamentne, wówczas musicie liczyć się z tym, że w Boże Narodzenie będzie raczej płaczliwe i marudne.

Oczywiście pierwsza Gwiazdka z ukochanym maluchem na zawsze zapadnie w Waszej pamięci, ale – co zrozumiałe i absolutnie normalne – niemowlak nie będzie jej pamiętał. Jednak nie do końca. Zadbajcie, aby w te wyjątkowe Święta choinka była prawdziwa, a w domu roznosiła się woń piernika, mandarynek i orzechów. Wpłyną one stymulująco na tzw. pamięć zapachów Waszego dziecka. Nie będzie w stanie po latach przypomnieć sobie przebiegu swojej pierwszej Gwiazdki, ale świąteczne zapachy na zawsze będą mu się pozytywnie kojarzyć.

W Boże Narodzenie musicie szczególnie mocno zadbać o bezpieczeństwo bobasa. Jeżeli już raczkuje, wówczas zwracajcie uwagę, aby nie zawędrował pod choinkę (na pewno wzbudzi jego ciekawość) i jej nie przewrócił lub nie zaplątał się w kable od lampek.

Gwiazdka to oczywiście prezenty, ale jeśli obchodzicie je po raz pierwszy razem z dzieckiem, wówczas nie dajcie się ponieść szałowi zakupów. Nadmiar zabawek może malucha przytłoczyć. Znacznie lepiej sprawdzi się jedna, kolorowa i spełniająca wymogi dotyczące przedmiotów dla niemowląt, grzechotka.

A świąteczne potrawy? Bobas oczywiście może ich spróbować. Rzecz jasna nie chodzi tu karmienie go pierogami z kapustą i grzybami, ale przecier z owoców leśnych serwowany do mięs można mu jak najbardziej podać. Młoda mama też nie musi sobie odmawiać karpia i barszczu z uszkami, jeżeli maluch nie jest na nic uczulony. W przeciwnym razie powinna kontynuować dietę eliminacyjną.

Niezależnie od tego, czy Wasz maluch będzie w święta spokojny, czy też gwar składanych życzeń i dźwięki kolęd wywołają u niego niepokój, pierwsza Gwiazdka z nim spędzona i tak będzie wyjątkowa i niezapomniana.

*Aby dowiedzieć się o produkcie, kliknij w jego zdjęcie.

Kołdra dziecięca. Jaka dla niemowlaka? Jaki rozmiar?

Kołdra dziecięca. Jaka dla niemowlaka? Jaki rozmiar?

2020-11-02
Dobranie odpowiedniej pościeli i materaca do łóżeczka dla dziecka to dopiero połowa sukcesu na drodze do zapewnienia mu jak najwyższego komfortu snu. Istotne zn...
Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.