Data publikacji:

Pierwsza miesiączka w wieku 10 lat – co dalej?

Większość dziewcząt zaczyna miesiączkować w wieku 11–13 lat, jednak widełki normy są trochę szersze. To, kiedy pojawi się okres, zależy od wielu różnych czynników. Czy wczesna miesiączka u dziewczynek powinna skłonić do szukania przyczyn takiej sytuacji? Czy oznacza problemy zdrowotne? Dowiedz się, co robić, jeśli pierwsza miesiączka pojawi się w wieku 10 lat lub jeszcze wcześniej.
pierwsza miesiączka w wieku 10 lat

Czy pierwsza miesiączka w wieku 10 lat to problem?

Zazwyczaj pierwsza miesiączka pojawia się w wieku 11–13 lat, ale czy to oznacza, że każde odstępstwo od tego zakresu wiąże się z problemami zdrowotnymi? Menstruacja może pojawić się zarówno wcześniej, jak i później. Czy w wieku 10 lat można mieć okres? Jak najbardziej. Czy pierwsza miesiączka w wieku 10 lat powinna zaniepokoić? Nie. To wiek, w którym może już ona wstąpić naturalnie. Zdarza się, że pojawia się jeszcze wcześniej i wtedy trzeba już rozważyć diagnostykę, żeby w porę wykryć ewentualne problemy zdrowotne.
Czy warto pojawić się u lekarza, jeśli pierwsza miesiączka miała miejsce w wieku 10 lat? Na pewno trzeba zgłosić to pediatrze przy okazji wizyty. Jeśli występują jakiekolwiek dodatkowe niepokojące objawy, można przeprowadzić podstawowe badania hormonalne.
Jeśli pierwsza miesiączka pojawi się w wieku 9 lat lub jeszcze wcześniej, najlepiej udać się do endokrynologa, który zleci odpowiednie badania. Przedwczesna menstruacja (czyli występująca przed 10. rokiem życia) może wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi, jednak, co ważne – wcale nie musi. Specjaliści coraz częściej mówią o tym, że wiele dziewcząt dojrzewa obecnie wcześniej niż 20 czy 30 lat temu i nie wiąże to z żadnymi zaburzeniami.

Pierwsza miesiączka a wzrost

Wiele dziewcząt i ich rodziców martwi się, że jeśli pierwsza miesiączka pojawi się w wieku 10 lat, przełoży się to na niski wzrost. Takie obawy wynikają z tego, że największy skok wzrostu u dziewcząt ma miejsce zazwyczaj mniej więcej rok przed pierwszą menstruacją, później tempo wzrostu zdecydowanie spada.
Rzeczywiście, wczesna miesiączka u dziewczynek może predysponować do osiągnięcia niższego wzrostu. Nie oznacza to jednak, że każda kobieta, która wcześnie przeszła pierwszą menstruację, będzie niska. Jeśli jest taka możliwość, warto prześledzić tempo wzrastania mamy i innych kobiet w rodzinie, ponieważ może się okazać, że znacznie urosły jeszcze po pierwszej menstruacji. Jak widać, okres u 10-latki jest normalny, a niski wzrost wcale nie musi być jego konsekwencją.
Rodzice zgłaszający się do lekarza z objawami przedwczesnego dojrzewania u córki, obawiając się o tempo wzrastania dziecka, mają szansę opóźnić wystąpienie pierwszej miesiączki za pomocą środków farmakologicznych. Tym samym zapobiegają przedwczesnemu zrastaniu się chrząstek nasadowych i powstawaniu zbitej kości. To w wyniku tego procesu, regulowanego przez hormony, wyhamowuje tempo wzrastania u dziewczynek.

Jak rozpoznać, że zbliża się pierwsza menstruacja?

Pierwsza miesiączka to duże przeżycie dla dziewcząt i ich mam. Ważne, żeby dobrze przygotować do niej córkę, poprzez rozmowę i ciekawe poradniki dla nastolatek. Książek objaśniających zagadnienia związane z dojrzewaniem jest wiele. Warto z nich korzystać. Być może są sprawy, o które dziewczynka wstydzi się zapytać, lub ważne pytania, które same nie przyjdą jej do głowy?
Menstruacja nie musi pojawić się jak grom z jasnego nieba. Pamiętaj, że jest spora szansa na to, że pierwsza miesiączka nastąpi w wieku 10 lat, a nawet jeszcze wcześniej, dlatego należy przygotować się do niej z wyprzedzeniem.
Jakie są pierwsze oznaki dojrzewania, zwiastujące zbliżanie się pierwszego okresu?
  • Delikatne owłosienie łonowe – następuje to zazwyczaj rok lub dwa przed wystąpieniem pierwszego okresu.
  • Powiększające się piersi – miesiączka nastąpi prawdopodobnie dwa lata później.
  • Wydzielina z pochwy (ma kolor biały lub lekko żółtawy) – już kilka miesięcy później można spodziewać się okresu.
  • Dodatkowo tuż przed pojawieniem się pierwszej miesiączki mają miejsce charakterystyczne dla kobiecej menstruacji objawy:
  • drażliwość piersi,
  • nudności,
  • ból podbrzusza,
  • osłabienie i złe samopoczucie,
  • rozdrażnienie,
  • czasami występuje również delikatne plamienie.
  • Jak rozpoznać miesiączkę? Jak wygląda pierwszy okres na majtkach?

    Pomimo wiedzy na temat oznak zbliżającej się menstruacji, młode dziewczyny obawiają się tego momentu. Zastanawiają się, czy będą w stanie rozpoznać, czy to już to i czy zdążą zareagować, wkładając podpaskę. Martwią się wstydliwymi plamami, które mogłyby pojawić się na ubraniu. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma się czego bać.
    Jak wygląda pierwszy okres na majtkach? Wydzielina może mieć różne zabarwienie, od jasnoczerwonej aż po brązową. Pierwsza miesiączka nie jest obfita, czasami to tylko kilka kropelek, dlatego zdarza się, że trudno rozpoznać, czy to już okres, czy tylko plamienie, które go zwiastuje. Pozostaje obserwacja i zabezpieczenie bielizny wkładkami.

    Pierwsza miesiączka w wieku 10 lat – jak o siebie dbać?

    Dziewczynka w wieku 10 lat jest w gruncie rzeczy jeszcze dzieckiem, nawet jeśli jej dojrzewanie znacznie przyspieszyło. Zadaniem opiekuna, najczęściej mamy, jest nauczenie jej, w jaki sposób dbać o siebie w czasie „tych dni” i jak ważna jest właściwa higiena intymna. Wokół menstruacji narosło wiele faktów i mitów, które mogą być nieświadomie przekazywane między dziewczętami. Warto jak najszybciej wyjaśnić wszystkie wątpliwości.
    Oprócz edukacji trzeba też zapewnić dziecku stały dostęp do środków higieny dostosowanych do wieku i potrzeb i rozmawiać na temat różnych możliwości. Warto rozważyć używanie podpasek ekologicznych, które są łagodne dla skóry i nie powodują odparzeń.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym