Data publikacji:

Pierwsze objawy ciąży. Niektóre bardzo dziwne!

Autor: Justyna Mazur

Dobra dziewczyny, kawa na ławę! Jak dowiedziałyście się o tym, że jesteście w ciąży? Miałyście przeczucia? Gorzej się czułyście? Ja zaczęłam płakać na reklamie...szamponu. Serio! Wtedy dotarło do mnie, że chyba nie wszystko ze mną halo. Pobiegłam po test, a chwilę później zobaczyłam dwie kreski. Chwiejność emocjonalna - jak u mnie, ale też zmęczenie czy ból brzucha - to pierwsze objawy ciąży. Co jeszcze?

Podobno niektóre z przyszłych mam tuż po stosunku wiedzą o swoim odmiennym stanie . Intuicja nie u każdej kobiety działa jednak tak perfekcyjnie, a ciąża daje o sobie znać o wiele później. Jakie są pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu i jak je rozpoznać? - W badaniu ginekologicznym ciążę można rozpoznać w ok. 6-7 tygodniu po zapłodnieniu. Jednak już po ok. 10 dniach, zagnieżdżenie zarodka w macicy uruchamia „rewolucję” w organizmie kobiety - wyjaśnia doktor Mirosław Jakubów.

Pierwsze objawy ciąży - brak miesiączki

Najbardziej powszechnym objawem początków ciąży jest brak krwawienia miesiączkowego w planowanym terminie. Niestety, w praktyce, miesiączki rzadko kiedy są idealnie regularne, a opóźnienia mogą być spowodowane szeregiem różnych czynników. Niekiedy w wyniku zagnieżdżenia zarodka w macicy pojawia się tzw. krwawienie implantacyjne. Choć z reguły jest krótsze i mniej obfite niż miesiączka, a także występuje w nieco innym terminie, to kobieta może je pomylić ze zwykłą menstruacją.

Pierwsze objawy ciąży - huśtawki nastrojów i zmęczenie

Niektóre kobiety zauważają u siebie dziwne wahania nastrojów, podobne do objawów PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego). Są nerwowe, popadają w skrajne nastroje, od radości po nieuzasadniony smutek. Za taki stan rzeczy winić należy burzę hormonalną, która po zapłodnieniu szaleje w ciele kobiety. Wzrasta bowiem poziom estrogenów, progesteronu, kortyzolu, prolaktyny i insulinopodobnego czynnika wzrostu, a także HCG.

Zmęczenie Niektóre kobiety są tak zmęczone w pierwszym okresie ciąży, że mogą zasnąć praktycznie wszędzie. Nic dziwnego, organizm magazynuje energię, żeby przygotować się do kilku miesięcy wzmożonego wysiłku, gdy płód będzie rozwijał się w łonie matki.

Pierwsze objawy ciąży; najpopularniejszym, po którym wiele kobiet orientuje się, że może nosić pod sercem drugie życie, jest brak miesiączki. Test ciążowy należy zrobić nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki

Pierwsze objawy ciąży - tkliwość piersi

Niedługo po zapłodnieniu kobieta może odczuwać tkliwość piersi. Biust jest pełniejszy, może być nabrzmiały i obolały. Niekiedy żyły na piersiach stają się bardziej widoczne, a brodawki ciemnieją. To dlatego, że w tym czasie powiększają się komórki gruczołowe, które przygotowują się do produkcji pokarmu, a także wydzielana w zwiększonej ilości jest melanina (odpowiedzialna za aktywację komórek barwnikowych skóry).

Pierwsze objawy ciąży - nietypowy śluz, ból podbrzusza i wrażliwość na zapachy

Zmiany hormonalne powodują, że zwiększa się ukrwienie pochwy, szyjka macicy się rozpulchnia i wyściela dodatkowym śluzem. Niektóre kobiety zauważają u siebie zwiększoną ilość wydzieliny o kremowej konsystencji. Rosnąca i rozpychająca się macica może powodować ból brzucha, który jest bardzo podobny to tego, jaki kobieta miewa przy menstruacji.

Ciężarne kobiety mają wyostrzony zmysł powonienia. Nagle wyczuwają zapachy, których wcześniej nigdy nie czuły. Niektóre zaczynają im przeszkadzać i mogą powodować mdłości.

Pierwsze objawy ciąży - częste wizyty w toalecie

Nacisk macicy na pęcherz moczowy powoduje, że kobieta częściej niż zwykle odwiedza toaletę.

Pink test ciążowy płytkowy, od 3,49 zł

Pierwsze objawy ciąży - dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Wymioty to najbardziej „klasyczny” objaw początków ciąży. Zwykle pojawiają się ok. 5 tygodnia i mogą występować do ok. 14 tygodnia. Atakują znienacka, występują zarówno rano jak i wieczorem. Nierzadko kobieta doświadcza jednak wielu innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak wzdęcia, zaparcia, czy zgaga. Winny za te objawy jest progesteron, który powoduje rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego i zmniejsza perystaltykę jelit. Podobnie jest z tzw. zachciankami. Czasem kobiecie nagle zanika apetyt albo wręcz odwrotnie rzuca się ona z ochotą na wszystko, co znajdzie w lodówce.

Kiedy do lekarza?

Powyższe sygnały są bardzo względne, zdarza się, że kobieta nie obserwuje u siebie zupełnie żadnych zmian. Jeśli jednak przeczuwa, że mogło dojść do zapłodnienia, najlepiej zaopatrzyć się domowy test ciążowy dostępny w każdej aptece, a nawet w większości drogerii. Test najlepiej robić rano, ok. 10 dni po zapłodnieniu. Opiera się on na wykryciu B HCG, które znajduje się w moczu ciężarnej kobiety. Wynik należy traktować poglądowo – nie daje on 100% gwarancji. Pewniejszym badaniem jest oznaczenie poziomu beta-HCG (gonadotropina kosmówkowa) w surowicy krwi, które wykonuje się w laboratorium. Jeśli wynik może sugerować, że kobieta jest w ciąży, warto umówić się na wizytę u ginekologa. Podczas badania USG będzie on w stanie potwierdzić diagnozę. Bicie serca płodu będzie można zobaczyć podczas wizyty w 6-7 tygodniu ciąży.

Dr Mirosław Jakubów, ginekolog-położnik, endokrynolog z Kliniki INVICTA we Wrocławiu