Data publikacji:

Pierwsze ruchy dziecka w czasie ciąży. Kiedy i jak je rozpoznać?

Jednym z najwspanialszych doświadczeń, jakie niesie za sobą ciąża, jest wyczuwanie ruchów maleństwa w brzuchu. Niestety czasami bywają one powodem do niepokoju – przyszłe mamy martwią się, kiedy ruchy dziecka nie są odczuwalne mimo kolejnych tygodni ciąży albo gdy nagle stają się rzadsze. Wyjaśnijmy zatem – od kiedy czuć ruchy płodu i w jakich sytuacjach należy zwrócić się do lekarza?

W którym tygodniu czuć pierwsze ruchy dziecka?

Pierwsze ruchy dziecka odczuwalne są zazwyczaj w okolicach dwudziestego tygodnia ciąży. W niektórych przypadkach dzieje się to wcześniej, w okolicach 16-18 tygodnia – dotyczy to jednak przede wszystkim kobiet, które wcześniej były już w ciąży i wiedzą, jak odróżnić ruchy dziecka w brzuchu od np. ruchów jelit.

Warto jednocześnie dodać, że im więcej tkanki tłuszczowej ma dana kobieta, tym (prawdopodobnie) później odczuje pierwsze kopniaki. Wpływ na to ma także umiejscowienie łożyska – jeśli znajduje się ono na przedniej ścianie macicy (od strony brzucha matki), ruchy dziecka mogą być wyczuwalne nieco później.

Czytaj również: Pas ciążowy. Czy warto?

Pierwsze ruchy dziecka – jak rozpoznać?

Przyszłe i niedoświadczone jeszcze mamy spodziewają się zazwyczaj, że pierwsze ruchy dziecka będą solidnymi kopniaczkami. Absolutnie tak nie jest – intensywne wiercenie się malucha, widoczne przez skórę brzucha, pojawia się dopiero po 30-tym tygodniu ciąży.

Pierwsze ruchy płodu, odczuwalne przez matkę, przypominają raczej delikatne bulgotanie albo – co podkreślają doświadczone na tym polu kobiety – gwałtowne, ale zarazem bardzo delikatne ruchy ryby. Stąd też wiele kobiet w okolicach 18-20 tygodnia ciąży „coś” odczuwa, ale bez pewności, że są to akurat ruchy dziecka w brzuchu.

Warto wspomnieć, że w związku z przedłużaniem się okresu oczekiwania na pierwsze kopniaki, wiele kobiet odczuwa niepokój i ma ochotę natychmiast udać się do lekarza, aby sprawdzić, czy z maluchem wszystko jest ok. Z medycznego punktu widzenia, jeśli nie minął jeszcze 21 tydzień ciąży, nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań. Ukoić niepokój może jednak skorzystanie z domowego detektora tętna płodu. Urządzenie przyłożone do brzucha umożliwia podsłuchanie bicia serca dziecka i upewnienie się, że wszystko jest w porządku.

Ruchy płodu – kiedy do lekarza?

Przyszłe mamy odczuwają niepokój nie tylko dlatego, że nie wiedzą, w którym tygodniu czuć ruchy dziecka – powodem ich zmartwień są także inne związane z tematem okoliczności. Warto zatem wiedzieć, kiedy konieczna jest konsultacja lekarska:
  • kiedy przyszła mama przestaje czuć ruchy dziecka;

Na początku kopniaki maluszka odczuwane są bardzo nieregularnie. Kiedy jednak to się zmieni, przyszła mama może kontrolować ich ilość. Nie każda ciężarna jednak wie, jak liczyć ruchy dziecka. W tym celu należy położyć się na lewym boku i zapisywać wszystkie ruchy (mocniejsze i słabsze), które pojawiają się w ciągu godziny. Powinno być ich co najmniej 10.

  • kiedy ruchy dziecka są słabe i rzadsze;
  • kiedy ruchy płodu stają się nienaturalnie intensywne (w porównaniu do aktywności z innych dni).
Uwaga! Warto pamiętać, że w sytuacji, w której dziecko zachowuje się nietypowo, nie należy korzystać z detektora tętna w celu uspokojenia się – konieczna jest konsultacja lekarska.

Przeczytaj także:

Autorka: Karolina Wojtaś