Data publikacji:

Pierwsze zabawki dla niemowlaka - jakie wybrać?

Zakup pierwszych zabawek nie jest tak trudny, jak by się wydawało, bo noworodek większość czasu śpi, ale są chwile, kiedy maluszek jest najedzony, wyspany i z uwagą obserwuje świat. Nie widzi jednak za, wiele, bo nie przewraca się jeszcze na boki. Idealną zabawką dla takiego dziecka będzie coś, co zawiśnie nad nim i będzie się ruszało, ucząc wodzenia wzrokiem. W tym miejscu należy jednak pamiętać, że nowo narodzone dziecko nie ma jeszcze na tyle wyostrzonego wzroku, żeby mnogość kolorów przyciągała jego uwagę, jego nierozwinięty wzrok, poza wyraźnymi kontrastami, nie rozróżnia barw. Dlatego najlepiej sprawdzą się zabawki kontrastowe, gdzie miękkie materiały spotykają się z przeciwstawnymi kolorami, takimi jak czerń z bielą.

pierwsze zabawki dla niemowląt

Jakie wybrać zabawki?

Zabawki powinny być przede wszystkim bezpieczne. W praktyce oznacza to:

 • miękkie i nieskomplikowane,
 • lekkie,
 • wykonane z bezpiecznych i trwałych materiałów, z możliwością wyprania (lub umycia).
 • To kluczowe cechy pierwszych zabawek dla noworodka i niemowlęcia. Zadbaj o to, by nie posiadały żadnych sznurków czy małych, oddzielających się elementów, które można łatwo odczepić od całości. Pozwala to uniknąć ryzyka połknięcia czy włożenia małego fragmentu do nosa.

  Każda zabawka wprowadzona do obrotu powinna być zgodna z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/48/WE, zwaną potocznie dyrektywą zabawkową, a także z normą PN-EN 71-1, określającą procedury badań chemicznych, fizycznych i mechanicznych zabawek. Na opakowaniu powinna znaleźć się informacja, że produkt jest zgodny z powyższymi dokumentami, jeżeli tej informacji nie ma – nie możesz mieć pewności, czy został poddany badaniom na zgodność z normą.

  Unikaj przypadkowego kupowania przez internet, ponieważ nie daje ci to możliwości bezpośredniej weryfikacji jakości zabawki. Przed zakupem możesz też zasięgnąć opinii odpowiednich instytucji i ekspertów z zakresu medycyny rozwojowej. Z rezerwą podejdź do sugestii celebrytów – to, co modne i trendy, nie zawsze jest dla twojego dziecka dobre i niezbędne.

  Pierwsze zabawki: z jakich surowców?

  Sprawdzony, w pełni bezpieczny materiał wykonania pierwszych zabawek dziecięcych to absolutna podstawa. W żadnym wypadku nie decyduj się na zakup np. grzechotki dla noworodka czy jakiejkolwiek innej zabawki ze szkła czy z drewna pozbawionego polerki. Zabawka powinna być też wolna od szkodliwych substancji, takich jak Bis fenol A (BPA), formaldehyd, ftalany, metale ciężkie (jak ołów, kadm, nikiel), barwniki czy inne substancje chemiczne.

  Wybierając zabawkę w sklepie, nie zobaczymy, czy znajdują się w niej toksyczne związki, ale warto upewnić się, czy nie ma mocnego, chemicznego zapachu oraz czy farba lub lakier w żadnym miejscu nie odpryskują. Dzieci zabawki dotykają, wkładają do buzi, przez co są bardziej narażone na kontakt z substancjami toksycznymi niż dorośli. To wystarczy, by niebezpieczne substancje przedostały się do ich organizmu i gromadziły w nim, co może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości.

  Jakie funkcje powinny spełniać zabawki?

  Zabawki powinny spełniać funkcje, do których należy sprawianie dziecku przyjemności i wspieranie prawidłowego rozwoju. Muszą być także bezpieczne i dobrze wykonane. Na rynku jest bardzo duży wybór tego typu produktów. Musimy tylko zachować umiar i zdrowy rozsądek.

  Wspieranie prawidłowego rozwoju dziecka to zadanie wielokierunkowe. Polega na stymulowaniu funkcji umysłowych, motorycznych, społecznych i emocjonalnych. Należy pamiętać, że wyobraźnia dzieci jest nieograniczona. Rozwijanie kreatywności i samodzielności to bardzo wdzięczne zadanie, na którego efekty nie trzeba długo czekać.

  Choć niemowlaki na wczesnym etapie rozwoju mają dość ograniczone możliwości ruchu z uwagi na kształtujący się dopiero kręgosłup, zaczynają bawić się bardzo wcześnie – już w pierwszych miesiącach życia. Dobrze dobrane zabawki mogą nie tylko ułatwić rozwój umiejętności motorycznych, aparatu mowy oraz zmysłów wzroku i słuchu, ale również stać się sporym odciążeniem dla rodziców, ponieważ uspokajają i zajmują dziecko.

  Zwróćmy uwagę na te rzeczy, kiedy kupujemy zabawki

  Podczas wyboru zabawki, w pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na symbole, ostrzeżenia i instrukcje dotyczące bezpieczeństwa oraz użytkowania zabawki. Brak właściwych oznaczeń, informacji, niejasne instrukcje obsługi i sprzeczne ostrzeżenia powinny wzbudzić w nas czujność. Badania Inspekcji Handlowej prowadzone na zlecenie UOKiK w maju 2008 roku podają, że w 13% sprawdzonych produktów stwierdzono brak wymaganych informacji, np. instrukcji, ostrzeżeń czy informacji o przeznaczeniu zabawki dla dzieci w konkretnym wieku, co ma znaczący wpływ na bezpieczne użytkowanie produktu.

  Nie pozwólmy uśpić naszej czujności atrakcyjnym wyglądem czy marką produktu. Nawet najlepiej oznaczona zabawka może okazać się zagrożeniem dla dziecka w przypadku, gdy kupujący nie zwraca uwagi na oznaczenia lub nie potrafi ich interpretować.

  Autorka: Natalia Werbolewska