Data publikacji:

Pierwsze zabawki dla niemowlaka – jakie wybrać?

Nowo narodzone dziecka wymaga ciągłej uwagi i ogromnej troski. Oprócz niezbędnych potrzeb, jedzenia czy spania, na początku wymaga stosunkowo mało zabawy. Jednak ten czas będzie stopniowo zwiększał się z każdym tygodniem. Od samego początku warto jednak wyposażyć się w kilka rodzajów zabawek. Jakie będą najlepsze pierwsze zabawki dla niemowlaka?

pierwsze zabawki dla niemowląt

Pierwsze zabawki dla noworodka

Po narodzinach maluszek od rodziny czy znajomych zapewne dostanie niejednego misia czy inną maskotkę. Gest piękny, ale taką zabawkę niestety trzeba odłożyć na później. Maskotka dla niemowlaka nie jest najlepszym przedmiotem do zabawy w pierwszych tygodniach czy miesiącach,

Wybierając dla niemowlaka zabawki, warto pamiętać, że maluszek dopiero kształtuje umiejętność chwytania (początkowo bardzo intuicyjną) czy rozwija słuch i wzrok. Dlatego na początku dobrze sprawdzają się melodyjki, grzechotki, coś szeleszczącego, a w dalszej kolejności obrazki (początkowe jedynie czarno-białe, jako zainteresowanie konturami). Pierwsze miesiące obfitują więc w masę poznawania nowych bodźców, które możemy skutecznie wzmacniać dobrze dobranymi zabawkami.

Na początku przygody z rodzicielstwem przydadzą się też zabawki ułatwiające dla rodziców. Miś z wgranymi kołysankami czy karuzela nad łóżeczko z dźwiękiem i światłem mogą pomóc przy usypianiu czy zainteresowaniu dzieciaczka czymś nowym.

Pierwsze zabawki dla dziecka

Rynek oferuje masę zabawek w każdym kształcie i kolorze. Byle tylko młodzi rodzice czy świeżo upieczeni dziadkowie zostawili w sklepie swoje pieniążki. Tutaj jednak warto postawić grubą kreskę i z całej kolorowej hałdy zabawek, dobrze wyselekcjonować kilka pozycji. Świetnie sprawdzi się tutaj maksyma mniej, ale lepiej. Stawiając na jakość, dopiero po pewnym czasie przekonamy się, jak dobra była to decyzja. Wracając jednak do zabawek, jakie wybrać pierwsze zabawki dla niemowlaka?

Karuzela muzyczna z misiami

Karuzela nad dziecięce łóżeczko to jeden z absolutnych hitów, które poleciłbym wszystkim rodzicom (zaraz obok elektronicznej niani). Dobrze dobrana karuzela będzie wyposażona w melodie, dźwięki lasu czy klasyczny szum (dzieci uwielbiają usypiać przy czymś szumiącym, a suszarka jest chyba najbardziej „oklepanym” źródłem takiego dźwięku). Do tego element obracający z małymi misiami oraz koniecznie kolorowe światełka. Całość pozwoli zainteresować maluszka na wiele sposobów oraz pomoże przy jego usypianiu w pierwszych tygodniach i miesiącach życia. Z czystym sumieniem mogę polecić modele: Smily Play Muzyczna Karuzela 0845 oraz Fisher-Price Karuzela z misiami.

Grająca wydra usypianka

Grająca maskotka może okazać się również nieoceniona w pomocy przy usypianiu maluszka. Komplet wgranych melodii w formie znanych kołysanek czy wyciszające dźwięki znajdziemy w przytulnej wydrze. Fisher-Price Wydra Usypianka Przytulanka oprócz wspomnianych kołysanek oferuje także uspokajające dźwięki (charakterystyczny świst, bicie serca) czy rytmiczny ruch oddychania połączony ze świecącym brzuchem. Zabawkę wykonano z przyjemnego i mięciutkiego materiału, przez co dziecko chętnie będzie jej dotykać i poznawać. Wydra prezentuje się bardzo solidnie i może stać się pierwszym przyjacielem maluszka w jego dziecięcym świecie.

Grzechotki i szeleściki

Kolejną grupą zabawek nadającą się dla najmłodszych obywateli i obywatelek będą wszelkiego rodzaju grzechotki i szeleściki. Po kilkunastu tygodniach życia dziecko zaczyna coraz odważniej operować rączkami i możemy zaobserwować już niezgrabne próby chwytania. Na początek zawsze sprawdzą się małe grzechotki czy szeleściki. Szczególnie te drugie bywają coraz popularniejsze. Szeleszczący fragment jest owinięty w miękki w dotyku materiał, przez co dziecko chętnie gniecie i ściska zabawkę, ucząc i poznając nowe wrażenia. Szczególnie warte uwagi są szeleściki od marki Mom's Care, wśród których znajdziemy:

  • Szeleścik Misio Buu Czarny, 
  • Sensoryczna Czerwona Szmatka, 
  • Miękki Szeleścik z gwiazdką, 
  • Czarno-Biało Kolorowa Zebra, 
  • Grzechotka Szeleszczący Kotek.

Karty kontrastowe Czuczu

Dziecka wzrok wyostrza się dopiero z czasem, a w początkowych tygodniach nie widzi kolorów. Dlatego na początkowym etapie warto maluszka zapoznać z kartami kontrastowymi Czuczu, prezentującymi proste ilustracje. Dostaniemy je w formie książeczki, kart na kółeczkach lub sznurkach do zawieszenia. Karty są dostosowane do poziomu percepcji najmłodszych i pomagają kształtować inteligencję wizualno-przestrzenną. Za ich pomocą dziecko poznaje pierwsze kształty czy wszelkiego rodzaju znaczki, szlaczki. Najlepsza zabawa jest w połączeniu z głosem rodzica, opowiadającym o samych ilustracjach.

Jak widać na powyższych przykładach, jest wiele zabawek przeznaczonych dla najmłodszych dzieciaczków, w które warto zainwestować. Dobrze przemyślane wybory przyniosą wiele korzyści, dlatego sprawdza się tutaj złota zasada mniej, ale porządnie. Wspomniane propozycje zostały wybrane bez względu na płeć dziecka, dlatego nadadzą się i dla chłopców, i dziewczynek. Mam nadzieję, że to nieco ułatwi wybór i znalezienie odpowiednich zabawek dla niemowlaka.

Zdjęcie: ivankmit/Envato Elements
Autor: Witek Wiśniewski