Data modyfikacji:

Pierwszy dzień szkoły bez stresu: jak przygotować dziecko?

Autor:

Starsi uczniowie niechętnie, ale bez strachu wracają do swych szkolnych ław. Rozpoczęcie roku szkolnego jest za to bardzo stresującym przeżyciem dla tegorocznych pierwszoklasistów. Pomóż przełamać maluchowi ten lęk. Podpowiadamy, jak przygotować dziecko na pierwszy dzień szkoły.

Rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej jest dla twojego malca ważnym momentem. W jego odczuciu przestaje już być maluchem, a staje się prawie dorosłym, poważnym uczniem. Być może rozpiera go duma, męczy ciekawość - z niecierpliwością czeka na ten dzień. Wiele dzieci niestety odczuwa ogromny lęk przed nowym i nieznanym. Tym szkrabom adaptacja do nowego środowiska przychodzi trudnej. Dlatego postanowiliśmy pomóc wszystkim rodzicom i zestresowanym pierwszakom przetrwać pierwsze chwile w nowej roli. Zaczynamy od kluczowego momentu, który zadecyduje o kolejnych dniach spędzonych na lekcjach - pierwszego dnia szkoły i uroczystego pasowania na ucznia.

*Wiele dzieci bardzo trudno oswaja się z nową rzeczywistością, co skutkuje wagarowaniem. Dowiedzcie się więcej na ten temat!*

1. Rozmawiaj z maluchem

Dzieci, tak jak dorośli, różnie reagują na stres. Jedne uciekają w zabawę, inne nerwowo zadają pytania i na każdym kroku upewniają się w słuszności swoich sądów. Jeszcze inne zamkną się w sobie i zduszą negatywne emocje, popadając w stan apatii. Bez względu na to, do jakiej grupy należy twoja pociecha, staraj się rozładować negatywne emocje i uspokoić malca rozmową. Nie musi, a nawet nie powinna dotyczyć tylko szkoły. Postaraj się pogodzić różne tematy, włączając w to nowe wydarzenie. Zadbaj o dobre samopoczucie dziecka (nie oznacza to folgowania wszystkim jego zachciankom!).

2. Opowiadaj o swoich czasach szkolnych

Maluch zapewne jest wystraszony, a jednocześnie zainteresowany tym, co wydarzy się podczas uroczystej gali i zaraz po niej. Twoje opowieści z czasów szkolnych pozwolą mu wyobrazić sobie świat, do którego ma wkroczyć, a tym samym oswoić się zawczasu z nową rzeczywistością.Wybieraj przede wszystkim dobre momenty, ale nie krępuj się wspominać również tych gorszych - oczywiście z morałem lub dobrym zakończeniem.

Przedstawiaj szkołę jako miejsce, w którym obowiązki łączą się z dobrą zabawą. Dzięki temu twoja pociecha chętniej rozpocznie naukę w pierwszej klasie

3. Zaangażuj starsze rodzeństwo i/lub kuzynostwo

Malec chciałby zaufać twoim zapewnieniom, że wszystko będzie dobrze. Niestety twoja opinia ma się nijak do zdania starszych kolegów, kuzynów czy rodzeństwa. A ci bardzo chętnie będą straszyć i podpuszczać młodszego kolegę. Postaraj się ukrócić ich żarciki, a następnie zachęć do szepnięcia kilku miłych słów na temat szkoły. Starszy brat lub siostra będą ogromnym wsparciem, a ich rady cennymi wskazówkami, które pierwszak weźmie sobie do serca.

4. Odwiedźcie szkołę

Zanim wybije TA godzina, zabierz pociechę w okolice jego przyszłej szkoły. Taka mała wycieczka - wywiad środowiskowy - będzie świetną okazją do dokładniejszego przyjrzenia się budynkowi i jego otoczeniu. Dziecko nabędzie lepszej orientacji w terenie, dzięki czemu 1 września będzie przemieszczał się korytarzami podstawówki dużo pewniej.

5. Wesoła wyprawka szkolna

Wspólne zakupy i wybór odpowiedniej wyprawki szkolnej umilą maluchowi oczekiwanie na pierwszy dzień szkoły. Atrakcyjne artykuły szkolne, czekające tylko na pierwszy dzwonek, wprowadzi pierwszoklasistę w entuzjastyczny nastrój. Lęk zacznie ustępować chęci wykorzystania wszystkich wybranych przez niego przyborów.

6. Przejrzyjcie podręczniki

Stres szkolny jest związany także z obawą dziecka, że nie podoła nowym wymaganiom programowym i, brzydko mówiąc, zostanie uznane za głupka. Poświęćcie trochę czasu na przejrzenie podręczników. Niech twoje pociecha zapozna się z nimi, zobaczy, czego będzie uczyć się w najbliższym czasie. Daj jej możliwość zadawania pytań związanych z treścią książek i udzielaj odpowiedzi lub pomagaj dotrzeć do nich samodzielnie. Wyjaśnianie wątpliwości przyjdzie dziecku łatwiej w sytuacji sam-na-sam, gdy to rodzic jest ekspertem.

7. Przygotujcie wszystko kilka dni wcześniej

Przygotowania do uroczystego rozpoczęcia szkoły i pasowania na ucznia warto rozpocząć 2-3 dni wcześniej. Dzięki temu dziecko zyskuje poczucie bezpieczeństwa, mogąc dopilnować wszystkich etapów przygotowań. Oczywiście, musisz dopilnować, żeby nie zatraciło w tym wszystkim dystansu do zaistniałej sytuacji. W przeciwnym razie stres nasili się jeszcze bardziej.

Wcześniejsze, systematyczne przygotowania pozwolą zaoszczędzić dużo czasu. Nie zostawiajcie wszystkiego na ostatnią chwilę, bo sami również zaczniecie się stresować, to dodatkowo pogłębi lęk dziecka przed rozpoczęciem roku szkolnego.