Data publikacji:

Pieszy na drodze, czyli co zrobić, aby dziecko na drodze było widoczne?

Każdemu rodzicowi zależy na tym, by jego dziecko było bezpieczne bez względu na porę roku czy dnia. Droga do szkoły, a nawet zwykły spacer mogą być czasem naprawdę bardzo ryzykowne, zwłaszcza po południu lub wieczorem w porze jesienno-zimowej. To właśnie wtedy widoczność jest bardzo ograniczona. Drugim problemem są wiosenne oraz letnie wieczory, kiedy zmrok jeszcze nie zapadł, ale dzień powoli odchodzi w zapomnienie. Jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo maluchów, musimy zrobić wszystko, aby dziecko na drodze było jak najbardziej widoczne. Oto kilka sposobów na to, by twoja pociecha była widoczna dla kierowców, a przez to bezpieczniejsza.

pieszy

Widoczność na drodze – wierzchnie ubranie dla spacerowicza

Pieszy powrót ze szkoły czy spacery z rówieśnikami mogą być potencjalnie niebezpieczne, jeśli trasa wędrówki prowadzi wzdłuż jezdni albo ją przecina. Kierowcy bardzo często mają problem z dostrzeżeniem przechodniów. W sieci możemy znaleźć mnóstwo zdjęć i filmów udowadniających, że pora dnia lub pogoda sprawiają, iż pieszy na drodze jest zupełnie niewidoczny. Konieczne jest więc zadbanie o to, by nasza pociecha rzucała się w oczy już z daleka.

Wierzchnie ubrania są niezbędne podczas jesiennych i zimowych przechadzek. Większość rodziców stawia na granatowe, szare bądź czarne kurtki, które są uniwersalne i łatwe w czyszczeniu. Niestety, takie ubrania sprawiają, że dziecko jest zupełnie niewidoczne na drodze. O wiele lepszym wyborem będzie więc płaszcz lub kurtka w kolorze żółtym, czerwonym czy jasnozielonym. Dzięki temu kierowca będzie miał szansę dostrzeżenia przechodnia już z daleka.

Dobrym pomysłem jest również wyposażenie dziecka w kamizelkę odblaskową. Szczególnie polecamy to osobom przemieszczającym się na rowerach. Dzięki takiemu gadżetowi kierowca już z daleka zauważy przemieszczające się dziecko.

Odblaski – sprzymierzeńcy pieszych na drodze

Każdy pieszy na drodze, bez względu na wiek, powinien być wyposażony w elementy odblaskowe. Na szczęście są one powszechnie dostępne. Możemy znaleźć je w wielu sklepach stacjonarnych, a także online. Odblaskowe breloczki doskonale sprawdzą się jako ozdobne elementy plecaka czy torby dziecka. Takie elementy możemy też naszyć na ubraniach, a nawet nakleić na buty! Pamiętajmy, by odblaski umieszczać zarówno z przodu, np. na kieszeniach, jak i z tyłu – na plecach, kapturze czy właśnie plecaku. Dzięki temu dziecko będzie widoczne na drodze z każdej strony.

Wiele maluchów wprost przepada za odblaskowymi bransoletkami. One również świetnie sprawdzają się na kurtkach czy plecakach. Dodatkowo mogą stanowić ciekawą zabawkę dla dziecka. Czasem tego typu gadżety wręczane są maluchom w szkołach w ramach zajęć z policjantami. Jeśli twoje dziecko otrzyma odblaskowe elementy w prezencie, zadbaj o to, by nosiło je w widocznych miejscach każdego dnia.

Świecące buty, czyli hit dla dzieci w każdym wieku

Buty ze świecącymi elementami swego czasu były marzeniem każdego dziecka urodzonego w latach dziewięćdziesiątych. Na szczęście kilka lat temu trend ten ponownie wrócił do łask. Po świecące buty sięgają zarówno dzieci, jak i młodzież. Takie obuwie nie tylko świetnie wygląda, lecz także pozwala zwiększyć widoczność na drodze. Jeśli więc twoja pociecha marzy o świecących butach, koniecznie zrealizuj jej pragnienie w trosce o bezpieczeństwo. Kierowcy, którzy będą mijali dziecko, z pewnością będą ci bardzo wdzięczni za ten zakup.

Widoczność dzieci na drodze jest niezwykle ważna dla ich bezpieczeństwa. Aby mieć pewność, że twoja pociecha spokojnie pokona drogę ze szkoły do domu, koniecznie wyposaż ją w elementy odblaskowe czy ubrania w jasnych, rzucających się w oczy kolorach. Te drobne zmiany pomogą uniknąć nieprzyjemności i pozwolą ci spać spokojnie.

Autorka: Olga Sadowska