Data publikacji:

Plamy na języku u dziecka: jakie są przyczyny? Jak się ich pozbyć?

Czy wiesz, że język może informować nas o wielu problemach zdrowotnych? W przypadku dzieci ma to szczególne znaczenie, ponieważ niektóre maluchy, zwłaszcza te młodsze, nie powiedzą ci same, co im dolega. Dziś pod lupę bierzemy plamy na języku u dziecka. Jakie dają objawy oraz co oznaczają białe, czerwone czy czarne plamy na języku u dziecka? Sprawdzamy!
plamy na języku u dziecka

Co oznaczają plamy na języku u dziecka?

Co oznaczają plamy na języku u dziecka? Podobnie jak w przypadku wielu innych dolegliwości, tak i tu przyczyny są różne. Liczy się również sam wygląd nalotu oraz towarzyszące mu objawy. Do przyczyn plam na języku u dziecka możemy zaliczyć między innymi:
  • grzybicę lub pleśniawki jamy ustnej,
  • zapalenie gardła,
  • szkarlatynę,
  • niedobory witamin,
  • alergię,
  • łuszczycę,
  • nieprawidłowe rogowacenie brodawek nitkowych,
  • przebarwienia po barwnikach zawartych w żywności,
  • czerniaka.
  • Białe plamy na języku u dziecka – czy należy się martwić?

    Zacznijmy od sprawdzenia, co oznaczają białe plamy na języku u dziecka. Jeżeli towarzyszy mu nieprzyjemny zapach z ust, to najczęściej winowajcą jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Być może zęby nie są dokładnie domywane, a między nimi osadzają się resztki jedzenia. W takim przypadku rozwiązanie jest proste: wystarczy poświęcić odrobinę więcej czasu podczas szczotkowania zębów oraz regularnie czyścić język.
    Inną przyczyną białych plam na języku u dziecka jest grzybica jamy ustnej. Już teraz warto podkreślić, że jest ona dość bolesna i wymaga podjęcia odpowiednich kroków, w tym przede wszystkim wdrożenia leczenia (leków przeciwgrzybiczych) czy zmiany nawyków żywieniowych. Kandydoza, bo i tak się ją nazywa, jest powodowana przez drożdżaki (grzyby Candida albicans). Często pojawia się po wcześniejszej antybiotykoterapii i przy spadkach odporności.
    Grzybica jamy ustnej powoduje nie tylko powstawanie białych plam na języku u dziecka, ale także opuchliznę, ból czy pieczenie, które utrudniają przełykanie. Charakterystyczny osad można też zauważyć na innych częściach jamy ustnej – dziąsłach, policzkach i podniebieniach.  
    Jakie są inne przyczyny białych plam na języku u dziecka? Może być to również objaw zapalenia gardła, zwłaszcza jeśli towarzyszy im gorączka, ogólne osłabienie, brak apetytu oraz inne dolegliwości chorobowe – kaszel, katar czy kichanie. Infekcja powoduje powstawanie na jeżyku białego i równomiernego nalotu, który można zauważyć też na migdałkach.

    Co powoduje czerwone plamy na języku u dziecka?

    Czerwone plamy na języku u dziecka mogą być objawem szkarlatyny, czyli płonicy. W tej chorobie zakaźnej najpierw pojawia się charakterystyczny biały nalot, aby wraz z rozwojem dolegliwości język nabrał malinowego koloru. Szkarlatynie towarzyszą również inne objawy – wysoka gorączka, ból gardła, wysypka na ciele, wymioty, dreszcze oraz osłabienie języku. U maluchów można zaobserwować także powiększone węzły chłonne oraz migdałki, które są dodatkowo zaczerwienione.
    Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka szkarlatynę, to przede wszystkim nie wysyłaj go do przedszkola albo szkoły. To choroba zakaźna, a tym samym wymaga odpowiedniego leczenia – antybiotyku z grupy penicylin, a także izolacji w początkowym etapie płonicy.
    Z kolei czerwone okrągłe plamy na języku u dziecka, jeśli mają jaśniejszą obwódkę i widoczny brak brodawek, mogą być objawem tzw. języka geograficznego. W tym przypadku mówi się, że język przypomina mapę, stąd też nazwa tej dolegliwości. Jej przyczyną są zazwyczaj czynniki genetyczne, ale nie tylko. Jeżeli czerwone i okrągłe plamy pojawiły się nagle, to mogą być objawem łuszczycy, niedoboru witamin z grupy B, alergii, a nawet cukrzycy. Właśnie dlatego koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza, który zleci badania pozwalające znaleźć przyczynę języka geograficznego.

    Ciemne i czarne plamy na języku u dziecka – co oznaczają?

    Twoją szczególną uwagę powinny zwrócić czarne plamy na języku u dziecka. Bywa, że są objawem czerniaka, czyli nowotworu złośliwego, zwłaszcza jeśli zaczęło się od małej pojedynczej zmiany. Jeśli zauważysz coś takiego u swojego malucha, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem w celu wykluczenia niebezpiecznej choroby.
    Ciemne plamy na języku u dzieci mogą być także spowodowane nieprawidłowym rogowaceniem brodawek nitkowatych. W takiej sytuacji mówimy o języku włochatym, który powstaje w wyniku wydłużenia i przebarwienia wspomnianych brodawek. Takie zmiany nie powodują bólu, jednak mogą zmieniać kolor. Co zrobić, jeśli zauważysz ciemne plamy na języku u swojego dziecka? Podobnie jak w przypadku białego nalotu, tak i tu pomocna okaże się dokładna higiena jamy ustnej.

    Żółte i inne kolorowe plamy na języku u dziecka

    Czasami plamy na języku u dziecka przybierają rozmaite kolory – żółty, niebieski albo fioletowy. Zazwyczaj przyczyną są barwniki dodawane do żywności, na przykład do lizaków albo cukierków, które powodują tymczasowe zabarwienie jamy ustnej. Żółty język może także pojawić się u maluchów, które piją za dużo herbaty.
    Uwaga! Jeśli wiesz, że żółte plamy na języku u dziecka nie są wynikiem ani jedzenia, ani nadmiernej ilości herbaty, a zabarwienie nie znika, to zalecamy konsultację z pediatrą. Taki odcień może świadczyć o chorobie wrzodowej żołądka.

    Inne przyczyny plam na języku u dziecka

    Co jeszcze oznaczają plamy na języku u dziecka? Te białe mogą być objawem odwodnienia. Jeśli maluch zmaga się z biegunką lub wymiotami, ma wysoką gorączkę, nadmiernie się poci lub po prostu mało pije – koniecznie skontaktuj się z lekarzem. W przypadku dzieci odwodnienie jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić nawet do zagrożenia życia.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.