Data modyfikacji:

Plan porodu – co to jest i jak go napisać?

Jesteś w ciąży i już za kilka chwil na świecie pojawi się twój maluszek. Chcesz jak najlepiej przygotować się na ten ważny dzień. Być może chodzisz razem z partnerem do szkoły rodzenia, czytasz, oglądasz filmiki instruktażowe. Chcesz poznać dokładny przebieg porodu naturalnego i cesarskiego cięcia. W twojej głowie pojawiają się już pewne oczekiwania i wyobrażenia. Możesz o nich porozmawiać z położną i spisać je, przygotowując plan porodu. 
plan porodu

Co to jest plan porodu?

Plan porodu to pewnego rodzaju dokument, który zawiera twoje oczekiwania i prośby dotyczące opieki okołoporodowej oraz samego przebiegu porodu.

Możesz wypełnić go razem z partnerem w domu, konsultując się ze swoją położną czy też lekarzem prowadzącym ciążę lub w dniu przyjęcia do szpitala. Jednak w tym drugim przypadku istnieje ryzyko, że akcja porodowa będzie postępować tak szybko, że nie zdążysz nawet przeczytać wszystkich podpunktów planu.

Jak wypełnić plan porodu? 

Plan porodu możesz pobrać ze strony internetowej szpitala, w którym chcesz rodzić. Podstawowe, uniwersalne wzory takiej karty dostępne są również na wszystkich forach dla przyszłych mam. Czy zatem plan porodu jest obowiązkowy? Nie. Możesz, ale nie musisz mieć go ze sobą w dniu przyjęcia do szpitala. Warto jednak uzupełnić lub stworzyć samodzielnie taką listę. Doda ci ona pewności siebie i zmniejszy przedporodowy stres.

Zanim wypełnisz plan porodu, musisz zapoznać się dokładnie z  przebiegiem porodu naturalnego i cesarskiego cięcia. Pomogą ci w tym zajęcia szkoły rodzenia lub lektura artykułu przedstawiającego poszczególne fazy oraz informacje dotyczące standardów opieki okołoporodowej.


Przeczytaj także: Jak szybko zajść w ciążę?

Co zawiera plan porodu?

W planie porodu powinnaś zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje odnoszące się do:

  • stanu twojego zdrowia (przyjmowane leki, choroby przewlekłe, lęk przed pobieraniem krwi, igłami, uczulenia),
  • oczekiwań dotyczących warunków w jakich będziesz rodziła (prośba o salę porodową z wanną lub prysznicem, zgoda na obecność studentek podczas porodu, życzenie porodu rodzinnego razem z partnerem czy prywatną położną),
  • oczekiwań dotyczących przebiegu porodu (prośba o podanie znieczulenia, korzystanie z niefarmakologicznych sposobów łagodzenia bólu, aktywność podczas każdej fazy porodu, ewentualne zgody na podanie oksytocyny, przebicie pęcherza płodowego, nacięcia krocza, masaż szyjki macicy, zgoda na wykonanie cesarskiego cięcia),

  • opieki nad tobą i noworodkiem po porodzie (prośba o pomoc położnej w przystawieniu noworodka do piersi lub informacja o tym, że nie chcesz karmić piersią, ewentualna zgoda na kangurowanie dziecka przez ojca, prośba o wykonywanie wszystkich badań i pomiarów malucha w obecności jednego z rodziców, prośba o instrukcję dotyczącą pielęgnacji krocza po porodzie),
  • oczekiwań dotyczących pobytu na oddziale położniczym (prośba o jednoosobową salę lub inne udogodnienia, zgody na ewentualne podanie dziecku mleka modyfikowanego, witaminy K, szczepienia, prośba o kontakt ze szpitalnym doradcą laktacyjnym, prośba o kąpiel i instruktaż pielęgnacji noworodka).

Pamiętaj, że plan porodu to dokument, który ma zaznajomić personel szpitala z twoimi oczekiwaniami i przybliżyć im twoje ewentualne obawy. Nie możesz jednak wymagać, aby był zawsze w 100% przestrzegany i realizowany. Podczas nieoczekiwanych sytuacji, prowadząca poród położna lub lekarz, kierując się dobrem twoim i dziecka, mogą podjąć decyzje sprzeczne z twoją prośbą
Wszystkim przyszłym mamom życzymy dużo siły, zdrowia i szczęśliwego rozwiązania.