Płaska głowa u niemowlaka – co robić?
Płaska główka u niemowlaka to nie tylko problem estetyczny – przypadłość może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Niepodjęcie działań mających na celu zlikwidowanie plagiocefalii może mieć tak poważne konsekwencje jak pogłębianie oraz utrwalenie się asymetrii kości twarzy i czaszki, rozwój wad zgryzu, wykrzywienie się kręgosłupa, a nawet zwolnienie rozwoju motorycznego maluszka.
Sposób leczenia asymetrii kości czaszki zależy od tego, jak duża jest deformacja. Niemniej w większości przypadków konieczne jest połączenie wysiłków rodziców oraz specjalistów. Zadaniem rodziców jest dbanie o zmianę pozycji dziecka w czasie snu, jak najczęstsze układanie go na brzuszku, a także pamiętanie o tym, by trzymać dziecko naprzemienne na lewej oraz prawej ręce.
Zadanie specjalistów to prowadzanie specjalistycznej terapii ułożeniowej. Terapia trwa dość krótko, ponieważ na tak wczesnym etapie życia główka szybko przyrasta, a kości nie są jeszcze w pełni zespolone. Dla przykładu płaska główka u 3-miesięcznego dziecka staje się bardziej zaokrąglona już po kilku tygodniach.