Data publikacji:

Plecaki do 3 klasy, czyli jak wybrać najlepszy plecak do 3 klasy

Wybór odpowiedniego plecaka szkolnego jest bardzo ważny – to wierny towarzysz, który będzie używany codziennie. Musi być praktyczny, posiadać wystarczającą ilość miejsca na wszystkie niezbędne przedmioty, a także podobać się dziecku. Plecaki do 3 klasy powinny wyróżniać się bardziej młodzieżowym wzornictwem niż te przeznaczone dla maluchów. Najważniejsze są jednak aspekty zdrowotne. Jeżeli decyzja padnie na plecak źle dostosowany do młodego kręgosłupa, w przyszłości może to prowadzić do wielu problemów.
Plecaki do 3 klasy, czyli jak wybrać najlepszy plecak do 3 klasy

Jaki powinien być plecak do 3 klasy dla dziewczynki lub chłopca?

Przeglądając bogatą ofertę plecaków do 3 klasy, trudno podjąć decyzję. Wśród wzorów, kolorów i fasonów nie jest łatwo odnaleźć ten jeden idealny. Czym kierować się przy wyborze? Żeby go sobie ułatwić, zacznij od zastanowienia się nad bezpieczeństwem, ponieważ to ono jest najważniejsze. Dopiero w dalszej kolejności zainteresuj się przydatnymi przegródkami i dodatkami, a na samym końcu wyglądem. Ustawiając priorytety w ten sposób, małymi kroczkami odnajdziesz praktyczny i dopasowany do młodego człowieka plecak.
Na jakie aspekty zwrócić uwagę, przeglądając plecaki szkolne do 3 klasy:
  • waga,
  • pojemność,
  • konstrukcja,
  • wytrzymałość i wodoodporność,
  • regulowane szelki,
  • wygląd.

Konstrukcja plecaków do trzeciej klasy

Żeby plecak dla dziecka był w pełni bezpieczny, a jednocześnie wygodny, musi być zaprojektowany z uwzględnieniem anatomii małego ucznia. Główne elementy, na które musisz zwrócić uwagę, to tylna ścianka i szelki. Jego konstrukcja musi też być wytrzymała, żeby nie był podatny na rozerwanie, nawet jeśli nie będzie traktowany delikatnie.
Najważniejszą częścią plecaków do 3 klasy, podobnie jak wszystkich plecaków szkolnych, jest ich tylna ścianka, która ma kontakt z plecami. Dawniej była ona po prostu usztywniana, jednak obecnie producenci najczęściej stosują grubą piankę, która nie tylko stabilnie trzyma całą konstrukcję, ale też znacznie zwiększa komfort, zapobiegając uciskaniu pleców przez twarde książki i zeszyty. Zaletą pianki jest również wyjątkowa lekkość, która przekłada się na ogólną wagę plecaka.
Jakie powinny być szelki w plecakach szkolnych dla 3 klasy? Muszą być regulowane, pogrubione i wyprofilowane. Dzięki temu będą idealnie układały się na plecach dziecka, a noszenie plecaka będzie w pełni komfortowe. Minimalna szerokość powinna wynosić około 4 cm, nie będą wówczas wpijały się w ramiona. Wygodę zwiększa ukryta wewnątrz warstwa pianki oraz podszycie z siatki, które umożliwia lepszą cyrkulację powietrza.

Waga plecaka dla 3-klasisty

Wszyscy rodzice doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak dużym problemem bywa waga plecaków szkolnych, również tych do 3 klasy. Specjaliści mówią o tym, że całościowy ciężar spakowanego plecaka nie może przekraczać 15% wagi dziecka. Oznacza to, że przykładowy 9-latek ważący 30 kg, nie powinien nosić na plecach więcej niż 4,5 kg. Niestety, wszyscy dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że często jest to nierealne.
Ponieważ ciężar, który dzieci muszą nosić do szkoły, jest tak duży, warto nie tylko ograniczyć wszystkie zabierane przedmioty do minimum, ale też wybierać jak najlżejsze plecaki. Najlepiej jeśli ich waga nie będzie przekraczała 1,2 kg.

Pojemność plecaków do 3 klasy

Pojemność plecaka trzeba dostosować do ilości niezbędnych przedmiotów, które dziecko będzie musiało ze sobą nosić. Są to przede wszystkim książki i zeszyty, piórnik, bidon oraz pojemnik na drugie śniadanie. Idealna pojemność plecaka szkolnego dla klas 1–3 dla dziewczynki oraz chłopca wynosi 10–20 litrów.
Ważne jest dostosowywanie pojemności do wzrostu dziecka. Wybierając plecak dla drobnego malucha, szukaj wśród mniejszych modeli, które będą wygodne i ułożą się zgrabnie na plecach. Dobrze jest dodatkowo sprawdzić wysokość plecaka i porównać ją ze wzrostem małego ucznia. Zbyt duży plecak będzie niewygodny i szkodliwy dla kręgosłupa. Ponadto zbyt duża pojemność może zachęcać do zabierania ze sobą niepotrzebnych przedmiotów, a tym samym do zwiększania wagi plecaka.

Kieszonki i przegródki w plecaku do 3 klasy

Dodatkowe kieszonki i przegródki zazwyczaj zwiększają funkcjonalność plecaka. Dzięki nim znajdzie się miejsce na każdy drobiazg i zdecydowanie łatwiej zapanować nad bałaganem. Kiedy każda rzecz ma swoje miejsce, od razu można ją znaleźć.
Jak powinien być zbudowany idealny plecak do 3 klasy? Najlepiej żeby miał kilka przegródek oraz boczne elastyczne kieszonki na bidon lub butelkę. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu źle zamknięty napój nie zaleje książek i zeszytów, umożliwia też szybki dostęp do wody, w związku z tym trudniej zapomnieć o jej regularnym piciu.

Wygląd plecaków szkolnych dla dziewczyn i chłopców do 3 klasy

Dzieci w 3 klasie powoli stają się coraz poważniejsze, w związku z tym często marzą o bardziej młodzieżowych i mniej dziecinnych plecakach. Uwzględnij ich pragnienia i gust, pamiętając o tym, że plecak będzie im towarzyszył każdego dnia. Najlepsze, co możesz zrobić, to wybrać modele spełniające wszystkie kryteria związane z funkcjonalnością i bezpieczeństwem, a później zaprezentować je dziecku, by samo zdecydowało o wyglądzie. Dzięki temu z radością będzie każdego dnia używać swojego plecaka.

Bezpieczeństwo dziecka a dobrze dobrany plecak

Oprócz przemyślanej konstrukcji, zapewniającej zdrowie kręgosłupa, ważne są także certyfikaty bezpieczeństwa, które zawsze warto sprawdzać. Istotne są również dodatkowe elementy, które zwiększają poziom bezpieczeństwa dziecka. Każdy plecak szkolny, również ten do 3 klasy, powinien być wyposażony w odblaski. Żyjemy w klimacie, w którym przez pół roku spora część dnia kryje się w ciemnościach. Czasami dzieci wychodzą do szkoły bardzo wcześnie, innym razem wracają z niej późnym popołudniem. Odblaski są tym minimum bezpieczeństwa, jakie zawsze warto zapewniać.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym