Data modyfikacji:

Poduszka dla dziecka. Od kiedy i jaka poduszka dla dziecka?

Zdrowy i spokojny sen malucha to jeden z wielu celów, które starają się realizować młodzi rodzice. Prędzej czy później pojawia się pytanie o kupno pierwszej poduszki dla dziecka. Czy to bezpieczne? Jaka poduszka dla dziecka będzie najzdrowsza dla rozwijającego się kręgosłupa? Rozwiewamy wątpliwości i tłumaczymy, jak urządzić łóżeczko brzdąca.

poduszka dla dziecka

Poduszka dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Jako osoba dorosła zapewne nie wyobrażasz sobie wygodnego snu bez dobrej poduszki. Wstrzymaj się jednak, zanim włożysz ją do łóżeczka niemowlaka – przyjmuje się, że dziecko nie powinno spać na poduszce do 2. roku życia.

Skąd tak restrykcyjne podejście do z pozoru niewinnego przedmiotu? Naukowcy podkreślają, że umieszczanie poduszek (ale również kołder i dużych maskotek) w łóżeczku przyczynia się do wzrostu ryzyka wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Powód jest prosty – mały człowiek nie ma pełnej kontroli nad swoim ciałem. Dziecko przez pierwsze miesiące życia nie posiada odruchu odsuwania przedmiotów z okolic twarzy przez sen i swobodnego przekręcania głowy tak, jak robią to osoby dorosłe. Poduszka dla małego dziecka w łóżeczku może być zatem śmiertelnym zagrożeniem.

Od kiedy poduszka dla dziecka?

Kiedy poduszka dla dziecka będzie już wyłącznie wygodnym gadżetem poprawiającym jakość snu? Możesz być zdziwiony, ale pediatrzy zalecają poczekać z umieszczeniem poduszki w łóżeczku nawet do 2. roku życia.

Maluchy, które poruszają się już w miarę swobodnie i wstają na własne nogi, mogą wykorzystać poduszkę do wyjścia z łóżeczka, co grozi poważnym upadkiem. Tak naprawdę najlepiej, gdy swoją pierwszą poduszkę maluch otrzyma dopiero wtedy, gdy „wyprowadzi” się z łóżeczka ze szczebelkami.

Jak w wielu innych kwestiach, przed zaproponowaniem swojemu dziecku poduszki musisz je bacznie obserwować. W niektórych przypadkach (np. wtedy, gdy ramiona dziecka są szersze niż główka), pierwszą poduszkę dla dziecka trzeba będzie kupić nieco wcześniej.

Sygnały zdradzające, że najwyższy czas pomyśleć o dobrej poduszce dla dziecka to m.in. intensywne wiercenie się w nocy, opieranie główki na kocyku czy samodzielne kładzenie się na poduszkach podczas zabawy.

Poduszka dla dziecka nie zawsze równa się wygodzie

Martwisz się, że twojemu maluchowi bez poduszki jest niewygodnie? Nic bardziej mylnego. Przez pierwsze miesiące życia receptą na zdrowy i bezpieczny sen jest łóżeczko pozbawione jakichkolwiek przedmiotów – w tym poduszek, kołderek i maskotek. Wystarczy dobrze dobrany materac, aby twój brzdąc czuł się komfortowo.

Spanie na płaskim podłożu jest dobre dla jego kręgosłupa, jak również zapobiega powstaniu tzw. płaskiej główki. Pamiętaj, że maluch nie potrafi swobodnie obracać się podczas snu, dlatego poduszka może być dla niego dodatkową przeszkodą.

Jaka dobra poduszka dla dziecka?

Gdy maluch podrośnie i zacznie swobodnie poruszać się podczas snu, z pewnością sam zauważysz, że wypoczynek bez poduszki staje się dla niego po prostu niewygodny. To dobry moment na kupno pierwszej poduszki dla dziecka.

Jaka będzie najlepsza poduszka dla dziecka? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Z czego poduszka dla dziecka?

Najistotniejszą cechą dobrej poduszki dla dziecka jest to, co znajduje się w jej środku. Najlepszym rozwiązaniem dla dzieci będzie poduszka wykonana z hipoalergicznych materiałów, takich jak poliester. Jest odporny na rozwój grzybów i pleśni, nie rozwijają się w nim roztocza. Co ważne – syntetyczną poduszkę możesz bez obawy wyprać w pralce.

Zdecydowanie unikaj poduszek wypełnionych puchem lub pierzem, które są zbyt miękkie dla małych dzieci i grożą wystąpieniem alergii.

Poszycie zewnętrzne poduszki dla dziecka

Poszewka na poduszkę dziecięcą powinna być miękka i miła w dotyku. Musi zapewniać również odpowiednią cyrkulację powietrza. Świetnie sprawdzą się poszycia wykonane z bawełny lub te łączące w sobie włókno bawełniane oraz mięciutkie minky.

Twarda czy miękka? Jaka poduszka dla dziecka?

Dziecięca poduszka powinna dobrze dopasowywać się do kształtu małej główki. Poduszki wykonane z wysokiej jakości materiałów syntetycznych „zapamiętują” odciśnięte kształty, lecz szybko wracają do swojej naturalnej postaci.

Jaki rozmiar poduszki dla dziecka?

Dobór rozmiaru poduszki dla dziecka jest bardzo ważny. Zbyt duża lub zbyt mała poduszka może być przyczyną rozwoju wad postawy. Przed zamówieniem poduszki upewnij się, dla dzieci w jakim wieku jest przeznaczona. Pierwsza poduszka dla malucha powinna mieć szerokość nie większą niż 40 cm.

Niezbędne certyfikaty poduszki dla dziecka

Bezpieczna poduszka dla dziecka powinna posiadać certyfikat Oeko-Tex Standard 100 „Tekstylia godne zaufania”. Będzie on dowodem na to, że poduszka została wykonana z materiałów odpowiednich dla malucha.

Jaka najlepsza poduszka dla dziecka w podróży?

Zabierając malucha na spacer w wózku czy przejażdżkę samochodem, nie należy zapominać o poduszce antywstrząsowej, zwanej popularnie motylkiem. Ten model stabilizuje główkę i zapewnia maluszkowi duży komfort.

Motylek może być stosowany u młodszych dzieci, z kolei nieco starszym brzdącom przyda się tzw. rogal.

Odpowiednio dobrana poduszka dla dziecka zapewni mu nie tylko wygodny odpoczynek, ale też zminimalizuje ryzyko wad postawy. Warto jednak pamiętać, że z zaproponowaniem maluchowi pierwszej poduszki nie należy się spieszyć – w okresie wczesnego niemowlęctwa może, a nawet powinien spać na płaskim podłożu. Gdy twoja pociecha podrośnie, śmiało może wypoczywać na specjalnej poduszce przeznaczonej dla dzieci.

Poduszka dla dziecka - najczęściej zadawane pytania

Czy dziecko powinno mieć dziecięcą poduszkę?
Poduszki dla dzieci są projektowane z myślą o potrzebach i bezpieczeństwie dziecka. Jest ona niższa i bardziej miękka niż poduszki dla dorosłych, co zapewnia odpowiedni komfort i wsparcie dla szyi i głowy dziecka.

Jakie są rodzaje poduszek dla dzieci?
Istnieją różne rodzaje poduszek dla dzieci, takie jak: poduszki ortopedyczne, poduszki z płynnym wypełnieniem, poduszki z pamięcią kształtu oraz poduszki z różnymi motywami.

Czy poduszka dla dziecka powinna być wymieniana po pewnym czasie?
Tak, poduszka dla dziecka powinna być wymieniana co 1-2 lata, aby zapewnić odpowiedni komfort i bezpieczeństwo dziecka oraz zachować jej właściwości wypełnienia i kształtu.