Data modyfikacji:

Pojedyncze czerwone krostki u niemowlaka: jakie mogą̨ być́ przyczyny


Skóra noworodka nie zawsze jest mięciutka, aksamitna i gładka, choć tak pokazują zdjęcia z okładek magazynów parentingowych. Kiedy zostajesz mamą, licz się z tym, że w pakiecie z dzieckiem otrzymasz cały kalejdoskop chorób, które będą spędzać ci sen z powiek. Aby cię na to przygotować, mamy dla ciebie artykuł o częstej przypadłości, którą są pojedyncze czerwone krostki u niemowlaka. Poznaj najczęstsze przyczyny powodujące, że pojawia się czerwona wysypka u niemowlaka.
dziecko

Jakie mogą̨ być przyczyny czerwonych krostek u niemowlaka?


Plamki, krostki, grudki - pojawiają się na skórze dziecka nie wiadomo kiedy. Przyczyn może być wiele. Jak sobie z nimi radzić? Najczęściej zmiany są na tyle charakterystyczne, że lekarze nie mają problemu z ich sklasyfikowaniem i podają trafne sposoby na leczenie i zapobieganie, gdy pojawi się czerwona wysypka u dziecka. Podczas wysypki, kontroluj wahania temperatury ciała dziecka za pomocą termometru.
1) Pokrzywka - nagle na skórze twojego dziecka pojawiły się czerwone bąble różnej wielkości? Są płaskie, z wyraźnym brzegiem koloru różowego, mocno swędzą i obecne są w różnych partiach ciała? Te czerwone krostki u niemowlaka to pokrzywka. Są wynikową reakcji alergicznej na pokarm, na lek lub słońce. Bąble znikają najczęściej po około dwóch dobach.

2) Po ukąszeniu komara lub meszki - w miejscu wkłucia owada w skórę i dostania się substancji hemolitycznych do tkanki ludzkiej, powstaje bąbel. Powoduje swędzenie, ból, obrzęk i zaczerwienienie skóry, a czasem silny stan zapalny. Zastosuj żel kojący po ukąszeniu lub pocieraj miejsce przekrojoną cebulą i używaj środków odstraszających (moskitiera, spray, opaska).
3) Trądzik noworodków - przypomina trądzik młodzieńczy, z tym że zmiany znikają samoistnie po jakimś czasie. Najczęściej występuje jako czerwone krostki na twarzy niemowlaka, ale może też pojawić się na plecach i pośladkach. Krostek nie należy wyciskać. To efekt działania hormonów mamy, które utrzymują się jeszcze po porodzie. Nie stosuj oliwek do nawilżania zmienionych chorobowo miejsc. Skórę dziecka przemywaj przegotowaną wodą, a do kąpieli dodaj łagodny emolient. Jeśli zmiany skórne utrzymują się długotrwale lub występują około 4. - 6. miesiąca życia, udaj się do lekarza.
5) Ospa wietrzna - jej rozpoczęcie zwiastują pojedyncze czerwone krostki u niemowlaka, które po kilku godzinach przekształcają się w pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. Następnie tworzą się strupki, a potem odpadają. Niektóre dzieci mają tylko pojedyncze krostki, częściej jednak wysypka obejmuje całe ciało, w tym buzię i narządy płciowe. Ospa jest bardzo swędząca. Lekarz zleca najczęściej smarowanie gencjaną, podanie środków przeciwgorączkowych oraz przeciwświądowych. Pilnuj, by dziecko nie rozdrapywało strupów, bo pozostaną po nich blizny. Często zmieniaj pościel i piżamę, a zminimalizujesz rozprzestrzenianie się choroby w domu. 
Autorka: Ewa Doniec