Data publikacji:

Pokój dla chłopaka 17 lat

Pokój dla nastolatka powinien być nie tylko ergonomicznie urządzony. Koniecznie musi on zapewniać również komfort swojemu właścicielowi, pozwalając zarówno na spokojną naukę, jak i relaks. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, projektując pokój dla chłopaka w wieku 17 lat.
pokój dla chłopaka 17 lat

Młodzieżowy pokój dla chłopaka w wieku 17 lat

Urządzając pokój dla siedemnastoletniego chłopaka, opiekunowie mogą stanąć przed sporym wyzwaniem, zwłaszcza gdy pomieszczenie było przez lata używane przez dziecko. Wymienione często muszą być zbyt małe meble i łóżko, nie mówiąc już o samym wystroju wnętrza i jego kolorystyce, która nie pasuje już zapewne do szybko zmieniającego się gustu właściciela.
Warto więc w tym miejscu przypomnieć, że nie należy uszczęśliwiać mieszkańca pokoju na siłę lub z zaskoczenia prezentować mu całkowicie odmienioną przestrzeń, w której spędza większość czasu w domu. Niezwykle ważna dla obu stron powinna być poprawna komunikacja, przedstawiamy więc dziecku własne pomysły na pokój, a następnie konsultujemy z nim krok po kroku każdy z nich, wprowadzając zmiany. Jeżeli idee podopiecznego będą mało rozsądne lub trudne do zrealizowania, np. z powodów budżetowych, nie powinniśmy odrzucać ich od razu, ale postarajmy się wytłumaczyć, czemu musi o nich zapomnieć. Nie zaszkodzi też pójść czasami w tej kwestii na kompromis.

Kolory w pokoju dla 17-latka

Jedną z pierwszych decyzji, które należy podjąć przy projektowaniu pokoju, jest wybór jego kolorystyki. Zawęża to pole poszukiwań mebli i akcesoriów, a także zapewni jednolitą i spójną przestrzeń, pozwalając przebywającym w jej wnętrzu zachować skupienie, np. w trakcie nauki. Najbezpieczniej jest zdecydować się oczywiście na stonowane szarości, czernie i biele, wzbogacone akcentami w jakimś bardziej energetycznym kolorze, takim jak czerwony, zielony, żółty lub pomarańczowy. Dobrym rozwiązaniem jest też użycie głębokich błękitów i grantu.
W przypadku chłopaków zazwyczaj jak ognia unikamy pasteli, chyba że właścicielowi pokoju będą podobać się tego typu odcienie. W małych przestrzeniach warto postawić na duże ilości bieli i jasnej szarości, które optycznie będą ją powiększać.

Ściany i podłogi w pokoju dla 17-latka

Ściany w pokoju dla 17-latka powinny być w całości pomalowane wysokiej jakości farbami. Polecamy dobre produkty akrylowe lub lateksowe, które są łatwe w czyszczeniu i odporne na przypadkowe zadrapania. Bardzo często stosujemy farby o dwóch barwach, które urozmaicają lub dzielą pokój na część do nauki i relaksu. Zazwyczaj ogranicza się to do pomalowanie jednej lub części ściany na ciemniejszy kolor.
Jeżeli chodzi o podłogę najlepszym rozwiązaniem będą panele podłogowe, tutaj polecamy nieco droższe modele winylowe, odznaczające się zwiększoną odpornością na tarcie oraz zachlapania. Poradzą sobie one świetnie zwłaszcza z krzesłami na kółkach. Pamiętajmy, by podłoga kolorystycznie pasowała do ścian. W małych pokojach stawiamy na bardzo jasne panele, które powiększają optycznie pomieszczenie.
Znacznie słabszą alternatywą będą wykładziny. Wymagają one częstego czyszczenia i mycia, o co nierzadko trudno w pokoju nastolatka. Bardzo łatwo zbierają też kurz, nie są więc dobrym rozwiązaniem dla alergików.

Umeblowanie w pokoju dla 17-latka

Dwa podstawowe meble w pokoju to łóżko oraz biurko. W przypadku tego pierwszego można zaoszczędzić sporo miejsca na małej przestrzeni, stawiając na łóżko umieszczone na antresoli. Pod materacem znajdzie się w ten sposób miejsce na szafkę lub fotel i kącik do relaksu. Biurko powinno być przystosowane do wzrostu i potrzeb właściciela. Jeżeli chłopak np. dużo korzysta z komputera stacjonarnego i posiada duży monitor albo dwa ekrany, warto rozważyć zakup biurka gamingowego, które posiada wiele dodatkowych funkcji ułatwiających np. zarządzanie dużą liczbą kabli.
Jeżeli nasz 17-latek jest właścicielem laptopa, duże i szerokie biurko nie będzie miało aż także dużego sensu, chyba że wykorzysta obszerny blat do rozwijania jakiegoś hobby.
Do biurka dopasowujemy odpowiednie krzesło. Zarówno w przypadku modeli biurkowych, jak i gamingowych unikamy najtańszych modeli, w cenie do około 400 złotych. Warto postawić na lepszej jakości egzemplarze, które nie tylko wytrzymają dłużej, ale zadbają też lepiej o poprawną postawę użytkownika.
W większych pokojach może znaleźć się miejsce na telewizor ustawiony na szafce, mały stolik, a nawet dodatkowe pufy lub fotele i krzesła dla gości, których dobór warto zostawić nastolatkowi. Nie pomijamy też tematu półek lub regałów na książki, jeżeli dziecko ma dużą biblioteczkę.

Przechowywanie w pokoju dla 17-latka

W pokoju dla nastolatka nie powinno zabraknąć również odpowiedniej liczby koszy, pudeł na przechowywanie drobiazgów, kabli itd. Jeżeli wszystkie ubrania 17-latek przechowuje u siebie, warto zadbać o odpowiednio dużą szafę i komodę. Aby uniknąć bałaganu, przestrzeń w szufladach i szafie powinna być również wypełniona łatwo dostępnymi pudłami, wieszakami lub workami ułatwiającymi sortowanie garderoby.

Oświetlenie w pokoju dla 17-latka

W pokoju dla 17-latka powinno znajdować się przynajmniej kilka źródeł światła. Poza lampą lub reflektorkami sufitowymi powinniśmy zadbać również o lampkę na biurko, a także lampę stojącą lub zawieszaną przy łóżku lampkę do czytania.

Okno w pokoju dla 17-latka

Jeżeli chodzi o zabezpieczenie pokoju przed zbyt mocnymi promieniami słońca zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie klasycznych rolet. Wybór produktów jest tutaj niezwykle szeroki, znajdziemy zarówno modela przymocowywane do okna, jak i do ramy lub sufitu. Brak klasycznych zasłon lub firan zwolni też miejsce na parapecie, zapewniając dodatkową przestrzeń na ustawienie drobiazgów albo roślin.

Dodatki w pokoju dla 17-latka

Dodatki i akcesoria, takie jak np. plakaty, plakietki itd., w dużym względzie zdecydują o finalnym klimacie pokoju. Tutaj inicjatywę warto pozostawić w całości nastolatkowi.
Zdjęcie: Enavto Elements