Data publikacji:

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim - jak urządzić?

Jasne kolory, naturalne materiały i niebanalne dodatki – to główne cechy stylu skandynawskiego. Jak tę wnętrzarską teorię przełożyć na praktykę i to w pokoju najbardziej wymagającego domownika, czyli dziecka? Zobacz, jak urządzić pokój dziecięcy w stylu skandynawskim.

pokój dziecięcy styl skandynawski

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim – kolory

Chociaż pewnie większości z nas styl skandynawski kojarzy się przede wszystkim z bielą, w pokoju dziecięcym utrzymanym w estetyce scandi jest zdecydowanie bardziej kolorowo. Biel, beż lub szarość mogą stanowić ogólne tło aranżacji. Jasne ściany czy nawet podłoga sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się większe i bardziej optymistyczne.

Paletę kolorystyczną aranżacji pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim uzupełnią pastelowe odcienie. Róż, błękit czy kolor miętowy idealnie wpisują się zarówno w estetykę typową dla dziecięcych pokoików, jak i w styl skandynawski. Do tego dobrym dopełnieniem są kolory ziemi.

Kolory musztardowy, brązowy czy zielony będą odwołaniami do natury, których w stylu skandynawskim nie brakuje. Ponadto w aranżacjach tego typu często występuje także kolor czarny, ale najczęściej jest zarezerwowany dla niedużych dekoracji i akcentów.

Sprawdź również, jak wybrać huśtawkę do pokoju dziecięciego.

Naturalne materiały

To kolejny wyznacznik stylu skandynawskiego. Naturalne materiały, jak drewno, bambus, wiklina, len czy bawełna zawsze znajdują się w skandynawskich aranżacjach.

Poszukując mebli i dodatków do pokoju dziecięcego warto sięgnąć po właśnie takie rozwiązania nie tylko z powodu inspiracji stylem skandynawskim. Naturalne materiały prezentują się świetnie i efektownie starzeją – drewno wygląda z czasem jeszcze ciekawiej.

Meble do pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim

Łóżko

Popularnym rozwiązaniem, po które często sięgają rodzice urządzający pokoik inspirowany stylem skandynawskim, są łóżeczka-domki. To ciekawe konstrukcje, których stelaż jest wykonany w taki sposób, aby całość przypominała uproszczony szkielet domu.

Na ramach takiego łózka dodatkowo można rozwiesić dekoracyjne proporczyki, girlandy czy sznury światełek. Alternatywnym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim są metalowe łóżka z zagłówkami i zanóżkami utrzymane w estetyce retro lub ich drewniane odpowiedniki.

Biurko lub stolik

W pokoju dziecięcym inspirowanym stylem skandynawskim z reguły są to meble o nieskomplikowanej formie, wyróżniające się jednak ciekawym designem. Ważne, żeby biurko miało spory blat, na którym znajdzie się dużo miejsca do nauki i zabawy oraz na przybory potrzebne w ich trakcie.

Półki i schowki

To bardzo ważny element stylizacyjnej układanki, jaką jest aranżacja pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim. Bardzo popularne są wąskie półki ścienne oraz mini regały w kształcie domków.

Można na nich wyeksponować ulubione książeczki dziecka (koniecznie okładkami do przodu, ponieważ najczęściej zdobią je przepiękne grafiki, więc kolejna dekoracja gotowa), zabawki czy kolekcje najróżniejszych przedmiotów.

Dekoracje do pokoju dziecięcego w stylu scandi

Aranżacyjny diabeł tkwi w szczegółach, a w stylu skandynawskim zdecydowanie nie brakuje dekoracyjnych detali.

Naklejki ścienne i tapety

To świetny sposób, aby łatwo urozmaicić aranżację i dodać do niej jeszcze więcej klimatu skandynawskiego. Tapety w tym stylu to najczęściej minimalistyczne wydruki na jasnym tle – białym, szarym czy pastelowym. Dominująca tematyka to np. zwierzęta leśne, figury geometryczne czy rośliny.

Z kolei za pomocą naklejek można ciekawie urozmaicić poszczególne kąciki w pokoju np. miejsce przy łóżku lub biurku. Naklejki w stylu skandynawskim to np. uproszczony schemat górskich szczytów, chmury czy bardzo modne piwonie lub róże.

Baldachim lub tipi

Baldachim można wykorzystać w stylizacji łóżka dziecięcego, lub podobnie jak tipi i wykreować za jego pomocą kącik do zabawy. dodatki tego typu najczęściej są utrzymane w bardzo ciekawej kolorystyce, więc będą dodatkowym barwnym akcentem, dzięki któremu nawet w jasnym pokoju dziecięcym w stylu skandynawskim zrobi się naprawdę kolorowo.

Lampki

Niewielkie lampki ścienne wykonane z tworzywa sztucznego często mają formę zwierzątek czy chmurek lub słoneczek. Dają przyjemne, miękkie światło.

Tekstylia

Poduszki dekoracyjne, kocyki i pledy dodadzą do aranżacji dziecięcego pokoiku przytulnej atmosfery. Co więcej, poduszki dekoracyjne dla dzieci mają często bardzo niecodzienną formę. W sprzedaży znajdziesz np. poduszki w kształcie gwiazdek, chmurek czy zwierzątek.

Plakaty

Galeria ścienna w pokoju dziecięcym może być dobrym sposobem nie tylko na urozmaicenie stylizacji, ale też na wsparcie dziecka w poznawaniu świata. Plakaty z abecadłem, mapą świata, nazwami zwierząt czy przedmiotów w ciekawej oprawie graficznej będą pasować do pokoju w stylu skandynawskim.

Montessori w pokoju dziecięcym w stylu scandi

Przeglądając aranżacje dziecięcych pokoików w stylu skandynawskim nie sposób nie zauważyć, że w wielu z zastosowano także odwołania do pedagogiki Montessorii.

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim w pokoiku tego typu dziecko powinno mieć łatwy dostęp do wszystkich sprzętów i przedmiotów. Innymi słowy stolik, półki, szafki, wieszaki czy nawet łóżko powinny znajdować się na takiej wysokości, aby dziecko mogło bez problemu skorzystać z tych sprzętów. Wiąże się to z zasadą spontanicznej zabawy, nieograniczonej przez niepotrzebne bariery.

Kolejnym elementem jest dobra organizacja i przechowywanie. W pokoju powinno znaleźć się sporo zasobników na przybory do zabawy i nauki, które można w ten sposób grupować. To przekłada się na łatwiejsze utrzymywanie porządku w pomieszczeniu, co z kolei sprzyja koncentracji.