Data publikacji:

Pokój dla dzieci w stylu skandynawskim

Autor: Justyna Mazur

Do spania łóżka-domki - obowiązkowo ze świecącymi kulami cotton-balls przewieszonymi przez barierkę, na ścianach szarości, biele i wzory geometryczne, na ścianach zabawne grafiki, a na podłodze - namiot tipee. Wszystko, rzecz jasna, jak z żurnala. Tak wygląda niemal każdy pokój dla dzieci w stylu skandynawskim, który oglądam w sieci.

Minimalizm i prostota - te dwa określenia przychodzą mi do głowy, gdy oglądam pomieszczenia urządzone w duchu scandi. Niby mierzi mnie, że wciąż oglądam jeden i ten sam pokój w różnych kombinacjach (bo gdy się obejrzy kilka zdjęć, aranżacje wydają się do znudzenia przewidywalne i powtarzalne), a jednak chyba właśnie w tą stronę pójdę, organizując pokój dzieciakom.

ZOBACZ KONIECZNIE: Huśtawki do dziecięcych pokoi. Pięć pomysłów

Pokoje w stylu skandynawskim mają być - to jedno z głównych założeń - jasne i przestronne - nawet gdy metraż woła o pomstę do nieba. Stąd rezygnacja z dużej ilość ozdób i tendencja, by meble były maksymalnie funkcjonalne. Nie ma w nich krzykliwych kolorów, nie ma superbohaterów na ścianach - chyba że "przerobionych" na czarno-białą modłę.

Pokój dla dzieci w stylu skandynawskim - wpuśćcie światło!

Biele, czerń, szarości, często - jak poniżej - przełamane mocną żółcią lub pastelowymi dodatkami - "wspomagane" są wzorami geometrycznymi. Królują romby, trójkąty, kwadraty. Światło - przede wszystkim naturalne (stąd często odsłonięte okna bez firanek i jasne ściany, które odbijają promienie), ale też dyskretne - na przykład w postaci cotton balls, neonów albo sznurów lampek. Wśród materiałów króluje wszystko to, co naturalne - przede wszystkim drewno (meble, zabawki, podłoga), len, naturalna bawełna (tekstylia).

Pokój skandynawski dla dzieci - popularne motywy

Królik - na przykład w postaci designerskiej lampy Miffy (ech, nie pytajcie nawet o cenę...), chmurki, gwiazdy, góry i zwierzęta - szczególnie rogacze - to najczęściej pojawiające się motywy. W pokojach ze "skandynawską duszą" często spotkacie też romantyczne baldachimy i charakterystyczne póki-witryny na książki.

Na grafice powyżej: Poduszki tutaj