Data publikacji:

Pokoje dla dziewczynek 10 lat – jak je urządzić?

Planujesz remont w pokoju swojej córki i zastanawiasz się, jak urządzić pokoje dla dziewczynek 10 lat? Zerknij do poniższego poradnika. Podpowiadamy w nim, co powinno znaleźć się w takim pokoju, a ponadto znaleźliśmy dla ciebie kilka inspiracji i ciekawych aranżacji, na których możesz się wzorować. Zapraszamy do lektury!
pokoje dla dziewczynek 10 lat

Pokoje dla dziewczynek 10 lat – jak urządzić pokój dla dziewczynki 10 lat?

Urządzasz pokoje dla dziewczynek 10 lat? Przed tobą nie lada wyzwanie! Aranżując takie wnętrze, musisz skupić się nie tylko na kwestiach typowo estetycznych. Ważne jest także to, aby taki pokój rósł razem z dzieckiem i odpowiadał na jego aktualne, ale też przyszłe potrzeby. A w tym wszystkim musisz jeszcze brać pod uwagę zdanie dziecka, bo przecież to pokój dla niego. Na szczęście powstał nasz poradnik, w którym znajdziesz kilka patentów, a także informacji o tym, na co zwracać uwagę, urządzając pokój dla 10-latki. W tym momencie skupmy się na tym ostatnim. Jeśli urządzasz pokój swojej 10-letniej córce, to pamiętaj, że:
 • Musisz podzielić pokój na strefy
 • To najważniejsze, o czym należy pamiętać. W pokoju 10-latki musi znaleźć się strefa do nauki, strefa do relaksu, a także strefa do zabawy. Strefa do nauki to biurko. Strefa do relaksu to łóżko, ale obok niego warto dodać wygodny puf położony na ziemi czy hamak wiszący u sufitu. Możesz też zdecydować się na fotel, w którym twoja córka będzie mogła usiąść i poczytać książkę, porozmawiać z koleżanką czy zwyczajnie się zrelaksować. Co ze strefą do zabawy? Zostaw dziecku w pokoju większy wolny kawałek podłogi. Twoja córka będzie mogła się na niej bawić.
 • Musisz wybrać paletę kolorystyczną
 • Urządzając pokój dziecka, ogranicz się do trzech kolorów. Wybierz jeden uniwersalny odcień przewodni, np. pudrowy róż. Tego koloru powinno być we wnętrzu najwięcej. To właśnie ten kolor będzie na ścianach czy suficie. Kolor przewodni nie powinien być więc zbyt krzykliwy. Z mocniejszymi odcieniami możesz szaleć na dodatkach. Teraz wybierz dwa kolory uzupełniające. To właśnie one będą na dodatkach takich jak tekstylia, obrazy, plakaty. To właśnie w tych kolorach mogą być elementy mebli.
 • Musisz wybrać styl przewodni
 • Po co wybierać styl pokoju? Aby cała aranżacja była spójna i nie rozpraszała ani nie męczyła dziecka. W końcu jeśli we wnętrzu znajdą się elementy stylu skandynawskiego, glamour i prowansalskiego, to pokój nie będzie miejscem wytchnienia, ale z daleka będzie raził i męczył dziecko zbyt dużą ilością elementów.

  Pokój dla 10-letniej dziewczynki – co musi się w nim znaleźć?

  Urządzając pokój dla 10-latki, pamiętaj o podstawowych rzeczach, które muszą się w nim znaleźć. Poniżej omawiamy te najistotniejsze.

  Biurko i wygodne krzesło

  To podstawa w pokoju dziecka, które się uczy. Twoja córka musi mieć miejsce do nauki czy odrabiania lekcji. Ponadto na biurku będzie też komputer, z którego twoja córka będzie korzystać – do zabawy lub nauki. Przy biurku musi znaleźć się wygodny fotel. Ważne, aby był to fotel z regulowaną wysokością – wówczas będzie rósł z twoim dzieckiem.

  Szafa i komoda

  Do przechowywania ubrań, a także nieużywanych zabawek czy pościeli.

  Łóżko

  O tym chyba wspominać nie musimy. Jaki rozmiar łóżka wybrać dla 10-latki? Łóżko powinno mieć przynajmniej wymiar 190 × 80 cm. Jeśli chcesz, aby łóżko posłużyło twojej córce na dłużej, to śmiało możesz wybrać większy rozmiar, np. 200 × 120 cm. W jednym pokoju mieszkają dwie dziewczynki i nie ma zbyt wiele miejsca na dwa oddzielne łóżka? Postaw łóżko piętrowe.

  Stolik nocny

  Powinien znaleźć się przy łóżku, aby dziecko mogło położyć na nim książkę czy chociażby szklankę z wodą.

  Regały

  Na książki czy zabawki. Jeśli twoja córka ma dużo pluszowych zabawek czy lalek, to możesz dokupić do regałów ozdobne kartony i właśnie tam włożyć zabawki. Wówczas w pokoju będzie porządek, a wszystkie zabawki będą mieć swoje miejsce.

  Miejsce do relaksu z przyjaciółmi

  Czyli właśnie pufy położone na podłodze. Dla dzieci takie rozwiązanie sprawdzi się o wiele lepiej niż stolik z ustawionymi krzesłami.

  Dekoracje

  Plakaty, ciekawe naklejki na ścianę, np. takie, które świecą w nocy, tekstylia jak pościel, zasłony, dywany. Pamiętaj, aby większość dekoracji w pokoju dziecka była praktyczna. Możesz oczywiście powiesić kilka obrazów, ale zostaw też pociesze ścianę do samodzielnego wypełnienia. Kiedyś twoja córka będzie nastolatką i pewnie będzie chciała wieszać na niej zdjęcia z przyjaciółmi czy inne ważne dla niej rzeczy, np. wartościowe cytaty. Pamiętaj, aby kwestię dekoracji zawsze ustalać ze swoją córką. To ona ma się czuć w swoim pokoju dobrze.

  Aranżacja pokoju dla dziewczynki 10 lat – garść inspiracji

  Jak urządzić pokój dla dziewczynki 10-letniej? Poniżej mamy dla ciebie kilka inspiracji na ciekawe aranżacje. Sprawdź i zainspiruj się nimi podczas aranżacji pokoju własnego dziecka.
  W tej aranżacji wszystko ma swoje miejsce. Ciekawym elementem strefy relaksu jest też wiszący fotel, który będzie atrakcją dla każdej 10-latki. Dodatkowo na uwagę w tej aranżacji zasługuje minimalizm, czyli jeden stonowany kolor przewodni i dwa kolory uzupełniające – szarość i fiolet.
  Szukasz inspiracji na nowoczesne pokoje dla dziewczynek? Powyższa z pewnością ci się spodoba. W tym pokoju kolory są bardzo stonowane, ale wystarczy zmienić np. kolor zabudowy na pudrowy róż i dodać kilka kolorowych dodatków, aby pokój był bardziej dopasowany do dziewczynki. Najciekawszym rozwiązaniem jest tutaj zabudowa pod sam sufit – dzięki niej zyskujesz dużo miejsca do przechowywania i nic się nie marnuje. Ponadto w pokoju został zachowany podział na strefy, co też zasługuje na uwagę.
  Pomysł na pokój dla dziewczynki 10 lat? Aranżacji może być naprawdę wiele. Zresztą zerknij do poniższej galerii i się nimi zainspiruj.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Klaudia Borycka
  Klaudia Borycka

  Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.