Data modyfikacji:

Jakie preparaty na wszy wybrać? Polecane środki na wszy i gnidy

Wszawica to popularna choroba, która wywołana jest przez wszy, czyli pasożyty atakujące głównie skórę głowy. To bardzo problematyczne schorzenie, które niesie ze sobą przykre objawy, a także możliwość szybkiego rozprzestrzeniania. Wszawica rozpowszechnia się w dużych skupiskach społecznych, dlatego często na tę chorobę narażone są dzieci w szkołach i przedszkolach. Osoby chore na wszawice zmagają się z uporczywymi objawami, takimi jak świąd skóry głowy, podrażnienie, rany na skórze i zaczerwienienie. Obecnie na rynku znaleźć można szereg specjalistycznych preparatów na wszy i gnidy, które zwalczają chorobę, niwelują objawy oraz w znacznym stopniu zapobiegają nawrotom tego schorzenia. Często w przypadku wykrycia wszawicy u jednego z domowników, warto kontrolować pojawienie się objawów choroby u reszty członków rodziny. Choroby wywołanej przez wszy i gnidy nie należy ignorować, ponieważ nieleczona wszawica może doprowadzić do powiększenia węzłów chłonnych i innych powikłań bakteryjnych.
Jakie preparaty na wszy wybrać

Wszawica — przyczyny choroby

Chociaż ogniska wszawicy nie są już tak powszechne jak kiedyś, to choroba ta wciąż istnieje i nie należy jej bagatelizować. Na wszawicę zazwyczaj chorują dzieci, które regularnie chodzą do szkoły czy przedszkola, ale także osoby dorosłe przebywające w dużym skupisku ludzi. Wszy to pasożyty, które z łatwością przemieszczają się z jednej osoby na drugą, dlatego stosunkowo łatwo można stać się osobą zarażoną. Miejscem, w którym łatwo można zarazić się wszawicą, są wszelkie pojazdy komunikacji miejskiej. W autobusach czy tramwajach często panuje duży ścisk, podczas którego pasażerowie znajdują się blisko siebie.
W takich warunkach wszy z łatwością mogą przedostać się na innych. Wszawica objawia się głównie na skórze głowy i włosach, ale zarazić nią można się także poprzez kontakt z odzieżą. Wokół wszawicy krąży wiele błędnych mitów, które sugerują, że jest to choroba związana z brudem, który stwarza idealne warunki do wykluwania się tych pasożytów. Wszawica to choroba, która atakuje osoby niezależnie od ich poziomu higieny.

Jak zapobiegać wszawicy?

Wszawica to choroba, która ma charakterystyczne objawy, dlatego nie trudno jest ją rozpoznać. Osoby, które zmagają się z wszawicą, jako najbardziej dokuczliwy objawy wskazują uporczywy świąd skóry na głowie. Swędzenie skóry wywołane jest przez toksyny, które wypuszczone z aparatu gębowego wszy dostają się pod skórę człowieka. W takich miejscach często dochodzi do wypływu płynu surowiczego, który skleja włosy. Swędząca skóra skłania do nadmiernego drapania, co może doprowadzić do powstania ran, a następnie strupków i blizn.
Zarażenie wszawicą może dotyczyć każdego, kto przebywa w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Aby zapobiegać rozwojowi wszawicy, można stosować preparaty, które zapewniają wysoką ochronę przed potencjalnym zarażeniem. Często z preparatów tego typu korzystają rodzice dzieci, które uczęszczają do przedszkola, szkół lub wybierają się na kolonie z innymi dziećmi.

Gnidy — jak wyglądają?

Gnidy to owalne jaja w kolorze białym lub biało-żółtym, które są otoczone grubą warstwą otoczki. Gnidy to jaja składane przez samice wszy i następnie przytwierdzane lepką substancją do powierzchni włosów. Aby skutecznie leczyć chorobę wszawicy, należy stosować preparaty nie tylko na dorosłe wszy, ale także na gnidy. Wszy składają swoje jaja zazwyczaj blisko skóry głowy, która będzie stanowiła pożywienie dla wyklutych pasożytów. Walka z gnidami może okazać się znacznie trudniejsza niż z dorosłymi osobnikami wszy, ponieważ często niezbędne jest wykonanie szeregu zabiegów dezynsekcyjnych. Do zlikwidowania problemu wszy i gnid, które zaatakowały skórę głowy, należy wykorzystać specjalistyczne preparaty, które z łatwością dostać można w wielu sklepach z produktami leczniczymi.

Rodzaje leków na wszy i gnidy

Obecnie w sklepach znaleźć można wiele produktów przeznaczonych do walki z wszawicą i gnidami, które różnią się składnikami oraz formą. Objawy wszawicy można zniwelować, stosując specjalistyczne szampony, płyny, pianki, spraye, żele, odżywki lub preparaty w innej formie.

Preparaty na wszy i gnidy — jakie wybrać?

Odpowiednio dobrana kuracja przeciw wszom i gnidom pozwala skutecznie zniwelować problem. Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy stosować produkty regularnie oraz zgodnie z zalecaniami przekazanymi przez producenta. Najczęściej wybierane produkty na wszy i gnidy to:
  • Nyda Express Aerozol — to preparat w formie płynu w buteleczce ze spryskiwaczem. W składzie tej substancji znaleźć można 92% Dimetykonu, trójglicerydy średniołańcuchowe oraz wosk z jojoby. W zestawie z preparatem dołączony jest także grzebyk ułatwiający wyczesywanie.
  • Alpen Pharma Parasidose — to zestaw do kuracji przeciw wszom i gnidom. Preparat eliminuje wszy poprzez uduszenie ich już po pierwszym użyciu. Substancja przeznaczona jest dla całej rodziny i można ją stosować u dzieci już od 3 miesiąca życia. W skład produktu wchodzi biococidine oraz inne substancje pomocnicze.
  • IDEEPHARM Nivelazione — to preparat w formie płynu, który działa poprzez całkowite pokrycie wszy i tym samym odcięcie im dostępu do powietrza. Preparat działa już po pierwszej aplikacji. Główne składniki tego preparatu to dimetikon, cyklopentasiloksan oraz mirystynian izopropylu.
  • VISIOMED ZAPX VM-X100 — grzebień elektroniczny, który świetnie wspomaga walkę z wszawicą. Grzebień na wszy i gnidy to specjalistyczne urządzenie, które może uzupełnić kurację lub całkowicie zastąpić szampony, kremy i inne preparaty przeznaczone do walki z tą chorobą.
Zdjęcie: Prostock-studio/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!