Data modyfikacji:

Puzzle dla dziecka – jakie wybrać?

Układanie puzzli to bardzo rozwijająca myślenie zabawa. Dziecko uczy się dzięki nim koncentracji, analitycznego myślenia, a także ćwiczy pamięć. Jak wybrać odpowiednie puzzle dla swojego malucha? Poznaj kilka podpowiedzi!
Puzzle to niezwykła zabawka, której popularność nie mija przez lata. Co ciekawe, puzzle to rozrywka, która bardzo wciąga i potrafi pochłonąć uwagę nawet na kilka godzin.

Układanie obrazka złożonego z małych części uczy cierpliwości i motywuje do osiągnięcia celu, czyli ułożenia całej układanki. Puzzle uwielbiane są nie tylko przez dzieci, ale także przez dorosłych. Dopasowywanie małych elementów niezwykle relaksuje i odrywa od codziennych spraw.

Puzzle dla dziecka

Obecnie można spotkać wiele różnych rodzajów puzzli, które różnią się od siebie wielkością elementów, a przez to stopniem trudności, a także formą elementów – bardzo popularne stają się puzzle przestrzenne.

Różnice w puzzlach to również tematyka obrazków, które przedstawiają. Szukając puzzli dla swojej pociechy, warto zwrócić uwagę na wszystkie te elementy.

Kiedy podarować dziecku puzzle?

Puzzle to idealny prezent, który sprawdzi się przy wielu okazjach. Możesz podarować dziecku puzzle w urodziny, dzień dziecka lub jako nagrodę za dobre wyniki w nauce. Dziecko z pewnością doceni ten prezent, kiedy oprócz pudełka z puzzlami, podarujesz mu wspólny czas poświęcony na ich ułożenie.

Puzzle piankowe

Dla maluchów do czwartego roku życia klasyczne puzzle będą za trudne, dlatego warto je wprowadzać do świata układanek poprzez zabawki takie jak piankowe puzzle, które można łatwo ze sobą połączyć i stworzyć wyjątkową matę do zabaw.

Pierwsze puzzle

Aby zachęcić dziecko do układania puzzli, warto zacząć od podarowania mu prostych puzzli złożonych z większych, nieskomplikowanych elementów. Satysfakcja związana z łatwością dopasowywania puzzli zmotywuje malucha do sięgania po coraz bardziej skomplikowane układanki.

Puzzle kuliste

Bardzo fajnym rozwiązaniem są również puzzle kuliste, które polegają na dopasowywaniu elementów i układaniu ich na specjalnej kuli. Puzzle z globusem pozwalają nie tylko na świetną zabawę, ale także na przyjemną naukę geografii.

Puzzle 3D

Nowym trendem wśród układanek są puzzle 3D, które pozwalają na budowę skomplikowanych konstrukcji. Tego typu zabawki nadają się dla starszych dzieci, które opanowały już układanie klasycznych puzzli.

Tematyka obrazków na puzzlach

Samo układanie potrafi być bardzo absorbujące, ale oczywiście musi być spełniony jeden podstawowy warunek – obrazek musi zachęcać do jego ułożenia. Z tego powodu zawsze wybieraj puzzle o tematyce zgodnej z zainteresowaniami twojego dziecka. Najlepiej zdecydować się na obrazki z ulubionym bohaterem z bajki, zwierzątkiem lub hobby dziecka, np. ulubionym sportem.

Puzzle to rozrywka dla całej rodziny

Bardzo fajną formą spędzania wolnego czasu jest układanie puzzli całą rodziną. Taka zabawa uczy pracy w grupie i świetnie integruje. Jeśli w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko, możecie urządzić sobie małe zawody między rodzicami i dziećmi, w których wygra ta drużyna która szybciej ułoży swoją połowę obrazka.

Jak prezentować obrazki z puzzli?

Niektóre z ułożonych obrazków to prawdziwe dzieła, dlatego, aby docenić wysiłek włożony w ich stworzenie, warto oprawić je w ramkę. Taki obrazek może być ciekawą dekoracją dziecięcego pokoju.
Autorka: Oliwia Stradowska