Data publikacji:

Pyrantelum: kiedy zmienić pościel? Po jakim czasie ginie owsik?

Owsica to choroba pasożytnicza, która występuje u ludzi i jest wywoływana przez owsiki. Najczęściej chorują dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym, ponieważ ich nawyki higieniczne nie są jeszcze w pełni wykształcone. Niestety owsiki bardzo szybko się przenoszą, więc w efekcie choruje cała rodzina. Podczas leczenia owsicy bardzo ważne jest przestrzeganie rygorystycznych zasad higieny oraz przyjmowanie środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza - przykładowo Pyrantelum. Kiedy zmienić pościel przy owsicy? Jak rozpoznać tę chorobę pasożytniczą? Sprawdź, odpowiedzi czekają poniżej!
pyrantelum

Jak dochodzi do zakażenia owsicą?

Owsiki ludzkie są pasożytami w typie około jednocentymetrowych niceni, a ich jedynym żywicielem jest człowiek. Zalęgają się w przewodzie pokarmowym, a dokładniej przy zakończeniu jelita, choć niekiedy ich rozmieszczenie obejmuje również wyrostek robaczkowy.
Do zakażenia owsicą dochodzi bardzo szybko - wystarczy fizyczny kontakt z jajami pasożyta.  U dorosłych ta choroba występuje rzadko, choć niekiedy jest tak, że z owsikami zmagają się rodzice dzieci, które przykładowo te pasożyty przyniosły z przedszkola. Owsiki znajdują się często na produktach spożywczych, choć ich największe skupiska znajdują się przede wszystkim w toaletach, w pościeli i na wszystkich przedmiotach, które były dotykane przez osobę zakażoną.
Jak rozprzestrzeniają się pasożyty? Samice owsików składają jaja w okolicy odbytu, co powoduje dyskomfort i swędzenie. Osoba chora, a zwłaszcza dziecko, które nie kontroluje swoich odruchów, rozsiewa dalej jaja, a w efekcie dochodzi do zakażania owsicą kolejnych osób. Nim odpowiemy na pytania, po jakim czasie ginie owsik i jak często należy zmieniać pościel podczas leczenia, przyjrzymy się cechom charakterystycznym owsicy.

Jak rozpoznać owsicę? Objawy zakażania pasożytami

Najbardziej charakterystycznym objawem owsicy jest świąd w okolicy odbytu, jednak to nie jedyny symptom sugerujący chorobę. Na wczesnym etapie zakażenia nic nie wskazuje, że w organizmie doszło do zagnieżdżenia się pasożytów. Im owsików jest więcej, tym objawy stają się coraz bardziej dokuczliwe. Po czym rozpoznać owsicę. Pacjentom towarzyszy/ą:
  • uporczywe swędzenie w okolicach odbytu, które przybiera na sile wieczorem i nocą;
  • zaburzenia snu i koncentracji, nadmierna senność w dzień na skutek niewyspania;
  • zaczerwienienie okolic odbytu i okolic intymnych;
  • niekiedy nocne zgrzytanie zębami;
  • moczenie w nocy i nieprzyjemne parcie na pęcherz;
  • bladość skóry, sińce pod oczami;
  • gorszy apetyt, utrata masy ciała.
  • Czasami owsiki są widoczne w stolcu lub już w okolicach odbytu - najlepiej sprawdzać to w nocy, kiedy samice wylęgają jaja. Trzeba mieć świadomość, że badanie kału nie zawsze wykaże obecność tych pasożytów, więc lekarz zleca najpierw szereg innych badań, a dopiero póżniej przepisuje konkretne leki, do których zalicza się chociażby Pyrantelum. Kiedy zmienić pościel podczas trwania leczenia? To bardzo ważne pytanie, bo od przestrzegania higieny zależą efekty terapii!

    Zakażenie owsikami - leczenie i przestrzeganie higieny

    Najważniejsze przy leczeniu owsików jest zażywanie odpowiednio dopasowanych środków przeciwpasożytniczych, które zostały przepisane przez lekarza. To specjalista poinformuje o ich sposobie stosowania - również o przyjęciu dawki przypominającej tak, by trwale rozstać się z owsikami.
    Zażywanie leków to jednak zbyt mało, by terapia przebiegała skutecznie. Równie istotną rolę odgrywa bardzo rygorystyczna higiena. Co należy robić? Wyjątkowo ważne są poranne zmiany pościeli oraz piżam - po wieczornym przyjęciu leku. Rzeczy pierzemy w wysokiej temperaturze (60 lub nawet 90 stopni), a później prasujemy. Dziecko i zakażeni dorośli muszą na noc zakładać czyste i wyprasowane piżamy, to samo dotyczy oczywiście bielizny.
    W domu warto stosować także osobne ręczniki przeznaczone do różnych partii ciała, które również muszą być wyprane i wyprasowane po każdym użyciu. To jeszcze nie koniec - wzmożony rygor higieniczny należy wprowadzić też przy domowych porządkach. Meble trzeba wycierać na mokro, a po tej czynności wszystkie ścierki prać w wysokiej temperaturze. Nie można pomijać również mycia podłóg - najpierw ją odkurzamy, a następnie korzystamy z mopa oraz gorącej wody (końcówkę mopa również pierzemy).
    W domu muszą być także wyprane i wyprasowane wszystkie koce czy narzuty. Trzeba zadbać również o dziecięce zabawki - pierzemy pluszaki, a plastikowe zabawki myjemy w gorącej wodzie z mydłem lub wyparzamy.
    Zakażenie owsikami to także doskonały moment, by uczyć dziecko prawidłowej higieny, która w przyszłości uchroni je zakażenia owsikami. Obligatoryjne jest tutaj oczywiste częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz przestrzeganie odpowiednich zasad podczas korzystania z publicznych toalet.
    Dobrze jest również zadbać o odpowiednią dietę w trakcie leczenia - jeśli dziecko nie ma apetytu, można podawać mu gęste, odżywcze koktajle. Warto zwiększyć również podaż błonnika pokarmowego, który doprowadzi do częstszych wypróżnień i wydalania owsików z organizmu.

    Po jakim czasie ginie owsik?

    Leki przeciwpasożytnicze usuwane są z organizmu wraz z kałem, co oznacza, że trafiają do jelit, a więc do miejsca bytowania owsików. Sam lek działa dość szybko, ponieważ poraża mięśnie pasożytów, które następnie zostają wydalone podczas wypróżniania. Pierwszy cykl terapii trwa mniej więcej tydzień, ale lek działa jedynie na dojrzałe owsiki. To właśnie dlatego tak ważne jest, by powtórzyć terapię po 14 dniach — stosując się bezwzględnie do zaleceń lekarza. Na co dzień i niezależnie od wieku warto dbać o profilaktykę, która uchroni nas przed zarażeniem owsicą.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka