Data modyfikacji:

Ranking inhalatorów dla dzieci

Terapia wziewna może przynieść świetne efekty lecznicze, ale tylko pod warunkiem, że będzie przeprowadzana za pomocą odpowiedniego sprzętu. Dzięki przygotowanemu przez nas zestawieniu z łatwością wybierzesz najlepszy inhalator. Ranking to jednak nie wszystko – mamy dla ciebie również garść przydatnych wskazówek.

Inhalator tłokowy (dla niemowląt, starszych dzieci i dorosłych)

Inhalatory tłokowe (pneumatyczne) składają się z elektrycznego kompresora (sprężarki) i nebulizatora, czyli pojemnika na lek. To najpopularniejsze i zdaniem wielu osób najlepsze inhalatory na rynku. Mają wiele zalet:

  • Za ich pomocą można podawać wszystkie leki.
  • Mogą być stosowane u osób mających problemy z wydolnością oddechową.
  • W ich przypadku nie ma również żadnych ograniczeń wiekowych (może być to zatem inhalator dla niemowlaka bądź noworodka).

Inhalator ultradźwiękowy (dla dzieci powyżej 1 r.ż. i dorosłych)

To urządzenie pracujące bez sprężarki – lek rozpraszany jest za pomocą fal ultradźwiękowych. Ze względu na niezwykle cichą pracę mogłoby się wydawać, że model ultradźwiękowy to najlepszy inhalator dla dzieci. Niestety, sprawa nie jest taka prosta. Urządzenie nie nadaje się do podawania steroidów oraz części antybiotyków, a to właśnie takie leki często zapisywane są małym pacjentom. Ponadto nie może być to inhalator dla niemowlaka, ponieważ urządzenie można stosować dopiero u dzieci powyżej 1. roku życia.

Inhalator siateczkowy (dla dzieci w każdym wieku i dorosłych)

W rankingu inhalatorów znajdziesz również znacznie mniej znane urządzenia membranowe z siateczką. Taki model nie zmienia struktury leków, jest bardzo higieniczny (odpada problem zapychania się), a przy tym wyjątkowo mały i niezbyt głośny. Może być to zatem idealny, wygodny i cichy inhalator dla dzieci.

Jaki będzie najlepszy inhalator dla dziecka?

Szukając najlepszego inhalatora – dla dzieci czy dorosłych – koniecznie zwróć uwagę na następujące parametry urządzenia.

  • Frakcja respirabilna. Ten parametr określa, jaki procent produkowanych cząsteczek ma właściwy rozmiar. Dobry inhalator to ten z frakcją rzędu 70-80%.
  • MAAD. To uśredniona wielkość cząstek aerozolu. Najlepsze inhalatory mają MAAD między 1,8 μM a 3 μM. To jeden z najważniejszych parametrów inhalatora!
  • Martwa objętość. Powinna być jak najniższa. Martwa objętość określa bowiem ilość leku, który zostaje na dnie pojemniczka i do niczego się już nie przyda.
  • Dodatkowy sprzęt. Dobry inhalator powinien mieć w zestawie różne końcówki, irygator do nosa, ponadto musi zawierać maseczki w różnych rozmiarach – w tym niemowlęcą i dziecięcą.

Inhalator – ranking polecanych modeli

Wiesz już, czym różnią się od siebie poszczególne urządzenia i na co zwracać uwagę przy zakupie. Możesz teraz zerknąć na ułatwiający wybór ranking inhalatorów, czyli zestawienie produktów najczęściej wybieranych przez użytkowników Ceneo.pl.

Pamiętaj, że niemal przy każdym produkcie znajdziesz nie tylko dokładny opis, ale również szczegółowe opinie osób, które miały już okazję przetestować dany sprzęt. To kolejne ułatwienie. Kliknij więc: „opinie i recenzje”, przeczytaj o zaletach i wadach danego inhalatora i wybierz taki, który będzie ci pomagał przez długie lata.

Tekst: Robert Wojtaś