Data publikacji:

Ropień na dziąśle u dziecka: co stosować?


Ropień na dziąśle u dziecka to najczęściej niewielka wypukłość w kolorze odmiennym od naturalnego koloru dziąsła. Pęcherzyk wypełniony jest płynem, z którego - po uciśnięciu - może wypłynąć treść ropna. Jeśli maluch skarży się na ból zęba, koniecznie sprawdź, czy pojawił się ropień u dziecka na dziąśle. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny powstawania ropnia na dziąśle, jak przebiega leczenie oraz poznasz domowe sposoby na ropień na dziąśle.
dziecko

Ropień na dziąśle u dziecka - przyczyny powstawania


Pojawienie się ropnia na dziąśle jest sygnałem, że w organizmie dziecka panoszy się infekcja, najczęściej o podłożu bakteryjnym, oraz występuje stan zapalny. Bezpośrednią przyczyną jest więc próchnica, a pośrednią - nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub jej brak. Powodem może być także źle zbilansowana dieta - za dużo cukrów, za mało witamin i związków mineralnych. Treść ropna występuje wokół wierzchołka korzenia zęba i uwidacznia się na dziąśle jako kulka. Obszar wokół ropnia może być dodatkowo zaczerwieniony i wrażliwy w dotyku, a dziąsła - opuchnięte. Zdarza się, że brak szybkiej interwencji przenosi zakażenie na pozostałe partie jamy ustnej oraz do całości organizmu.

Jak leczyć ropień u dziecka na dziąśle?


Nawet jeśli jest to ropień przy zębie mlecznym, to bądź świadomy, że infekcje u dzieci pogłębiają się bardzo szybko. Nie ma więc czasu na zwlekanie. Działaj natychmiast. Umów wizytę u stomatologa dziecięcego. Lekarz nacina zmianę i usuwa płynną treść. Może przepisać antybiotyk w celu zapobiegania powikłaniom po infekcji i/lub zlecić wykonanie RTG. Prześwietlenie sprawdza stan uzębienia, uszkodzenie tkanek i pokazuje stany zapalne. W najbardziej zaawansowanych schorzeniach dentysta może zdecydować się na usunięcie zęba. Do czasu odbycia wizyty stosuj domowe sposoby, które załagodzą dolegliwości bólowe związane z pojawieniem się ropnia na dziąśle u dziecka.

Ropień na dziąśle u dziecka - domowe sposoby


Domowe sposoby pomogą załagodzić uciążliwości związane z powstaniem ropnia na dziąśle u dziecka. Stosuj je od razu po dostrzeżeniu bolesnej „kulki” przy zębie malucha, by wspomóc dziecko przez wizytą u stomatologa. Podajemy sprawdzone domowe sposoby na ropień na dziąśle u dziecka:

1) Olejek eteryczny oregano - 2 razy dziennie nałóż kilka kropel olejku na obszar dotknięty ropniem i pozostaw na 20 minut, a następnie przepłucz jamę ustną dużą ilością wody. Olejek z oregano wykazuje właściwości antyseptyczne.
2) Goździki mielone leczą ropień na dziąśle u dziecka - to sprawdzony środek przeciwzapalny i przeciwbólowy. 5 g sproszkowanych goździków wymieszaj na papkę z 1 łyżeczką wody. Nakładaj na bolące miejsce 3 razy dziennie.

3) Ocet jabłkowy jako lekarstwo na ropień na dziąśle - zagrzej w garnuszku 1 szklankę wody (250 ml) i dodaj do niej 2 łyżki (30 ml) octu jabłkowego. Przestudzonym płynem płucz jamę ustną przez 5 minut co najmniej 2 razy dziennie, po wcześniejszym umyciu zębów.
4) Woda utleniona - do płukania jamy ustnej użyj 1 szklanki wody (250 ml) wymieszanej z 1 łyżką (15 ml) wody utlenionej. Płucz 2 razy dziennie po dokładnym szczotkowaniu zębów. Nie połykaj, bo woda utleniona jest toksyczna dla układu pokarmowego człowieka.

5) Soda oczyszczona na ropień na dziąśle - zmniejsza stan zapalny. 1 łyżkę soli kuchennej (15 g) wymieszaj z 1 łyżką (9 g) spożywczej sody oczyszczonej. Możesz dodać kilka kropli wody. Nałóż na bolące miejsce za pomocą wacika.

W trakcie konsultacji ze stomatologiem, dowiedz się, który z naszych domowych sposobów na ropień na dziąśle u dziecka będzie dla twojego malucha korzystny przy rekonwalescencji po usunięciu bolesnego ropnia z jamy ustnej.
Autorka: Ewa Doniec