Data modyfikacji:

Jaki rower dla 8-latka wybrać?

Chcecie kupić 8-latkowi rower? Zastanawiacie się, jaki rower dla
8-latka będzie najlepszy? Zapraszamy do naszego kompleksowego poradnika. Podpowiadamy w nim, na co trzeba zwrócić uwagę, jeśli chcecie kupić 8-latkowi dobry jednoślad.
rower dla 8-latka

Jaki rower dla 8-latka wybrać? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę

Jaki rower dla 8-latka wybrać? Aby kupić odpowiedni rower dla
8-letniego dziecka, musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jakich? Poniżej omawiamy te najistotniejsze.

Rozmiar ramy dla 8-latka

Dobry rower dla 8-latka ma taki rozmiar ramy, który jest dobrany do wzrostu dziecka. Dla dziecka w tym wieku nie ma więc jednego uniwersalnego rozmiaru. Rower zawsze musimy dobierać indywidualnie do każdego dziecka. Rozmiar ramy wyrażany jest w calach.
Warto dodać, że źle dobrana rama to niewygodna i niekomfortowa jazda. Zbyt duża lub zbyt mała rama wpłynie też na same możliwości jazdy. Przy źle dobranej ramie dziecku może być zwyczajnie ciężko jeździć i nauczyć się sprawnej jazdy. A to może skutecznie zniechęcić malucha do wycieczek rowerowych.
Zatem jaką ramę wybrać dla 8-letniego dziecka? Najpierw musisz zmierzyć wzrost dziecka. Dzieci o wzroście między 120 cm a 145 cm powinny mieć rowery o ramie od 11 cali do 15 cali.
Jeśli twoje dziecko jest wyższe (ma ponad 150 cm wzrostu), wówczas należy zainteresować się rowerami o ramie między 14 cali a 16 cali.

Rower dla 8-latka: 20 czy 24 cale? Jaki rozmiar powinny mieć koła?

Drugim najważniejszym parametrem, na który musisz zwrócić uwagę, wybierając rower dla 8-latka, to rozmiar kół. Ten także wyrażany jest w calach. Najczęściej dobierany rozmiar kół w rowerach dla 8-letnich dzieci to 20 cali lub 24 cale. Zatem jaki rower dla 8-latka? 20 cali czy 24 cale?
Rozmiar kół także dobieramy do wzrostu dziecka. Jeśli twoje dziecko ma wzrost między 120 cm a 135 cm, wówczas koła roweru powinny mieć 20 cali.
Rower dla 8-latka 24 cale polecamy dzieciom o wzroście między 130 cm a 140 cm.
Dla wyższych dzieci, powyżej 140 cm wzrostu, najlepsze będą koła 26 cali.

Rodzaje rowerów

Kupując rower dla 8-latka, musisz wybrać także odpowiedni rodzaj roweru. Poniżej omawiamy te najpopularniejsze.

Rowery górskie

To jedne z najpopularniejszych rowerów. Rowery górskie, jak wskazuje sama nazwa, są skonstruowane tak, że można śmiało poruszać się nimi nawet po terenie górzystym. Takie rowery będą też najbardziej uniwersalne. 8-latek będzie mógł korzystać z takiego roweru w mieście, ale także na wycieczkach rowerowych poza miastem, np. w lesie czy na nierównej drodze. Taki rower będzie przy tym bardziej wytrzymały niż rower miejski. Rower górski to świetny wybór dla 8-letniego dziecka.

Rowery miejskie

Służą do poruszania się w miejskich warunkach, np. po ulicy lub wyznaczonych ścieżkach rowerowych. To rowery dość delikatne i smukłe. Świetnie sprawdzą się dla 8-letnich dziewczynek lub chłopców, którzy potrzebują roweru tylko po to, aby jeździć do szkoły czy koleżanek mieszkających ulicę obok. Albo żeby towarzyszyć rodzicom w miejskich przejażdżkach.

Rower BMX dla 8-latka

To rower typowo do nauki akrobatycznych sztuczek w skateparku. Taki rower nie sprawdzi się do codziennej jazdy, ponieważ jest bardzo mały i nie ma przerzutek ani amortyzatorów. Jeśli 8-latek ma już klasyczny rower i chce teraz taki, którym może wykonywać różne akrobacje czy ewolucje, to BMX sprawdzi się do tego rewelacyjnie.

Rower kross dla 8-latka

To połączenie roweru górskiego, szosowego i terenowego w jednym. Rower krossowy świetnie sprawdza się do jazdy po asfalcie, ale także poza miastem, np. w lesie czy po terenach górzystych. Rower krossowy jest lekki i szybki. Rower kross w wersji mini świetnie sprawdzi się też dla dzieci.

Materiał ramy

Jaki rower kupić dla 8-latka? Przede wszystkim wytrzymały i zapewniający komfortową jazdę. A bezpośredni wpływ na to ma materiał, z jakiego rower został wykonany. Najlepsze dla dzieci będą rowery z aluminium. Takie rowery są wytrzymałe, a przy tym lekkie, co pozytywnie wpływa na komfort jazdy dziecka.

Waga

Dobry rower dla dziecka? Lekki rower. Dla 8-latka najlepsze będą rowery o wadze mniejszej niż 10 kg. Dobre rowery mogą mieć też wagę nie większą niż 15 kg. Wszystko zależy też od tego, jaki rodzaj roweru wybierzecie. Rowery miejskie wyposażone w dodatkowe akcesoria, takie jak kosze czy bagażniki, będą oczywiście ważyć nieco więcej.

Amortyzacja

Amortyzatory są niezbędne w rowerach przeznaczonych do jazdy po wszelkich nierównościach. Dzięki odpowiednim amortyzatorom rower gładko pokonuje wszelkie przeszkody, np. dziury czy podwyższenia. Dzięki amortyzatorom kierownica nie jest podbijana w trakcie jazdy, a sama przejażdżka staje się bardziej stabilna.
Większość rowerów dla dzieci będzie mieć amortyzację na przód. Inna część rowerów dziecięcych tej amortyzacji nie będzie mieć w ogóle. Dlaczego? Ponieważ każda amortyzacja to dodatkowe kilogramy w rowerze. A rower dla dziecka powinien być jak najlżejszy. Ponadto rowery dla dzieci to zazwyczaj tańszy sprzęt, który po kilku latach i tak ulega wymianie. Stąd inwestowanie w amortyzatory sprawia, że rower staje się droższy, co nie zadowala konsumentów, którzy kupując rower dla dziecka, przeważnie nie przekraczają 1000 zł. Inna kwestia jest taka, że w tak tanich rowerach amortyzatory nie będą działać zbyt wydajnie. Dodadzą więc tylko kilogramów, a nie będą tak wydajne, jak amortyzatory w rowerach dla dorosłych.
Zatem jak dobrać rower dla 8-latka – z amortyzatorami czy bez nich? Na tej kwestii nie trzeba się nadmiernie skupiać. Jeśli wiecie, że wasze dziecko będzie często jeździć rowerem po terenie wyboistym czy trudnym, to wówczas warto zainwestować w rower przynajmniej z przednią amortyzacją.
A jeśli szukacie roweru do jazdy przeważnie na prostej drodze po mieście lub na jego obrzeżach i dodatkowo zależy wam na niższej cenie roweru, to amortyzatory możecie sobie odpuścić.

Rodzaj hamulców

Najczęściej spotykane rodzaje hamulców w rowerach dla dzieci to
V-brake, tarczowe hydrauliczne i tarczowe mechaniczne.
Hamulce V-brake najczęściej są spotykane w rowerach tańszych oraz takich, które są przeznaczone głównie do jazdy po mieście. Hamulce V-brake są też najczęściej spotykane właśnie w rowerach dziecięcych. Takie hamulce są lekkie, łatwo można je naprawić. Niestety mogą być mniej wydajne podczas intensywnej jazdy po deszczu czy błocie.
Hamulce tarczowe hydrauliczne są znacznie droższe niż hamulce
V-brake, ale są też o wiele bardziej bezpieczniejsze. Świetnie hamują w każdych warunkach pogodowych – nawet w deszczu czy błocie. Niemniej jednak są to hamulce cięższe i funkcjonują razem z płynem hamulcowym. A gdy ten się skończy, konieczna może być wizyta w profesjonalnym serwisie rowerowym, gdzie płyn zostanie wymieniony. To, jak wiemy, generuje dodatkowe koszty.
Hamulce tarczowe mechaniczne to z kolei nieco tańsze rozwiązanie i świetna alternatywa w zamian za hamulce tarczowe hydrauliczne. Takie hamulce też mają dobrą siłę hamowania, a przy tym można je z łatwością samodzielnie naprawić. Takie hamulce są też znacznie tańsze niż hamulce tarczowe hydrauliczne, ale będą droższe niż hamulce V-brake.

Dodatkowe wyposażenie roweru dla ośmiolatka

Rower dla dziecka powinien być obowiązkowo wyposażony w dzwonek, oświetlenie i stopkę, dzięki której można wygodnie postawić rower. Jeśli dziecko będzie jeździć rowerem do szkoły, to przyda mu się także metalowy bagażnik z tyłu.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.