Data publikacji:

Jaki rower dla nastolatków wybrać?

Nastolatki to zdecydowanie niejednorodna grupa. Trudno bowiem porównać dwunastolatka, który wciąż rośnie, dojrzewa i zmienia się pod kątem fizycznym, z niemal dorosłym siedemnastolatkiem. Dlatego też wybór roweru dla nastolatków jest niezwykle trudny i może wiązać się z wysokimi kosztami, jeśli nie wiemy, jak sprytnie wybrać odpowiedni model. Wiele zależy od wzrostu i zainteresowań dziecka, dlatego też postanowiliśmy podpowiedzieć, jak wybrać rower dla nastolatków i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów.
rower dla nastolatków

Rower dla nastolatków: wzrost jest najważniejszy!

Kluczowym kryterium wyboru roweru dla nastolatków powinna być jego wielkość, którą dostosowujemy do wzrostu dziecka. To niełatwe zadanie – zwłaszcza że nastolatek stale rośnie w zastraszającym tempie. Nie oznacza to jednak konieczności wymiany roweru co 2–3 lata na większy. Istnieją sprytne sposoby na to, by rower niejako „rósł razem z dzieckiem”.
Najlepszym wyborem dla młodszych i niższych nastolatków będą rowery na kołach o średnicy 27,5 cala. Czasem dobrze sprawdzą się też modele z kołami 26 cali – zwłaszcza dla drobnych, niskich dziewcząt. Starsze i wyższe dzieci będą lepiej czuły się na kołach dużych, przeznaczonych dla osób dorosłych – 29 cali. Te ostatnie warto wybrać w przypadku, gdy rower będzie użytkowany przez osoby w wieku 17–19 lat i więcej. Przed zakupem roweru należy sprawdzić, jaki rozmiar kół będzie idealny. Dobrym pomysłem jest nie tylko wsiadanie na wybrany model, ale też odbycie krótkiej jazdy próbnej w celu sprawdzenia, jaki rozmiar kół będzie najlepszy. 
Inną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest też szerokość kierownicy. Nie może być ona zbyt wąska – jazda takim rowerem będzie bardzo niekomfortowa. Zbyt szeroka natomiast sprawi, że wykonywanie manewrów stanie się niemal niemożliwe. Rower musi więc być wypróbowany przez osobę, która będzie na nim jeździła. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie ocenić szerokość kierownicy i sprawdzić, czy jest ona odpowiednia do właściwego manewrowania rowerem. 

Co zrobić, by nie kupować nowego roweru dla nastolatka co kilka lat?

Nastolatek rośnie w bardzo szybkim tempie. Z roku na rok potrafi uzyskać kilka dodatkowych centymetrów. To spory problem w przypadku doboru roweru – zwłaszcza że głównym kryterium wyboru jest właśnie wzrost nastolatka. Aby jednak nie musieć kupować nowych modeli co kilka lat, warto zdecydować się na rowery dostępne w kilku rozmiarach kół. Są one coraz powszechniejsze. Takie modele można znaleźć w ofercie popularnego producenta rowerów Kross. Rowery z serii Hexagon dostępne są nawet w trzech rozmiarach kół – od 26 cali do 29 cali. Z upływem czasu możemy wymienić jedynie koła roweru, dzięki czemu będzie on niejako rósł razem z naszym dzieckiem.

Przeznaczenie roweru dla nastolatka

Przeznaczenie roweru dla nastolatka jest niemal tak ważne, jak jego dopasowanie pod kątem wielkości. Wiele zależy bowiem od tego, do czego będzie on wykorzystywany. 
Jeśli dziecko zakochane jest w kolarstwie górskim, konieczne będzie wybranie roweru dopasowanego właśnie do takich warunków. W tym przypadku estetyka modelu często odchodzi na drugi plan. Ważne stają się natomiast parametry związane z hamowaniem czy amortyzacją. 
Wśród propozycji rowerów dla nastolatków znajdziemy też takie, które doskonale sprawdzą się w kolarstwie szosowym. Jeśli twoje dziecko ma sportowe zacięcie, taki rower z pewnością spełni jego oczekiwania. Sprawdzi się nie tylko podczas pokonywania kolejnych kilometrów, lecz także w czasie niezobowiązujących wycieczek ze znajomymi. 
W przypadku gdy nastolatek najchętniej pokonuje miejskie ścieżki rowerowe, najlepszym wyborem może się okazać rower miejski. Modele miejskie zwykle dedykowane są dziewczynkom, jednak chłopcy z pewnością też znajdą coś dla siebie. 

Wyposażenie roweru dla nastolatka

Dodatkowe wyposażenie roweru jest bardzo ważne i może stanowić ostatni element, mający wpływ na decyzję o wyborze danego modelu. Z pewnością warto zwrócić uwagę na to, czy rower dla nastolatka ma błotniki bądź istnieje możliwość ich dokupienia. Nieważne, czy dziecko będzie jeździło rowerem do szkoły, czy pokonywało leśne dukty – błotniki przydadzą się zawsze. Wie o tym każdy, kto choć raz pokonywał mokrą nawierzchnię bez błotnika. Pranie brudnych i mokrych ubrań nie należy do przyjemności. 
Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę (poza dzwonkiem czy oświetleniem roweru, co stanowi absolutną postawę), jest obecność bagażnika. Nie chodzi w tym przypadku o to, by nastolatek mógł podwieźć kolegę na rowerowym bagażniku. Kwestia ta jest ważna z punktu widzenia przewożenia niewielkich przedmiotów. Bagażnik daje też możliwość doczepienia dodatkowych sakw, które są bardzo wygodne zarówno podczas długich wycieczek, jak i w czasie rutynowych podróży do szkoły. W rowerach miejskich ciekawym akcesorium jest też koszyk rowerowy, który z powodzeniem zastępuje bagażnik, a dodatkowo nadaje pojazdowi stylowy wygląd.
Miejsce na bidon również jest dość istotne. W nowych rowerach często nie ma już wyznaczonego miejsca na butelkę z wodą, dlatego warto dokupić właściwe uchwyty, by dać dziecku możliwość sięgnięcia po napój w każdej chwili. Nawadnianie jest szczególnie istotne podczas wysiłku fizycznego i warto przypominać o tym dzieciom od najmłodszych lat.
Jak widać, wybór roweru dla nastolatków nie jest prosty, jednak nie niemożliwy. Mamy nadzieję, że uzbrojeni w odpowiednią wiedzę podejmiecie właściwą decyzję co do zakupu roweru dla swojej pociechy. Powodzenia!
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.