Data modyfikacji:

Rower dla 3-latka. Jaki rower wybrać dla 3-letniego dziecka

Twój maluch ma już za sobą pierwsze kroki, opanował też technikę biegania, teraz nadszedł czas na rower! Właściwy model będzie wspaniałym prezentem świątecznym lub urodzinowym. Podpowiadamy, jaki rower wybrać dla trzylatka.
rower dla 3 latka
Nauka jazdy na rowerze to wydarzenie ważne nie tylko dla młodego człowieka, ale też dla całej jego rodziny. Wspólne oglądanie rowerków, przymierzanie, sprawdzanie, dobieranie kolorów i akcesoriów może być wspaniałą rodzinną rozrywką. Od pierwszego roweru wiele też zależy – kształtuje się poczucie sprawczości młodego człowieka, jego wiara we własny siły, która ugruntowuje się pod wpływem nabywania nowych umiejętności. Dlatego warto zrobić rozeznanie i wybrać mądrze.

Rower dla 3-latka – wprowadzaj etapowo coraz bardziej wymagające modele

Małym dzieciom w wieku poniżej trzech lat wystarczają rowerki trójkołowe. Gdy są większe z radością przesiadają się na biegowe. Kolejnym etapem jest rower z pedałami – prawdziwy, metalowy, lśniący, z hamulcami i koszyczkiem na przytulankę. Jakie cechy powinien mieć dobry rower dla trzyletniego dziecka? Zobaczmy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze roweru dla 3-latka?

Pod uwagę należy przede wszystkim wziąć rozmiar roweru, wielkość kół, obecność hamulców, a także wagę. Przeciętny trzylatek mierzy około 100 cm, dlatego najlepszy rozmiar kół w rowerku to ten pomiędzy 10 a 14 cali. Dobrym rowerem dla 3-latka będzie rower z bocznymi kółkami, które można zdemontować i wymienić na prowadnik. Zwróć też uwagę na wysokość ramy – nie powinna utrudniać wchodzenia dziecku na rower.

Rower dla 3-latka – biegowy czy z pedałami?

Czy trzyletnie dzieci poradzą sobie na rowerze z pedałami? Wszystko zależy od umiejętności młodego człowieka i od tego, czy przygodę z rowerem biegowym ma już za sobą. Jeśli decydujesz się na prawdziwy rower – a więc z pedałami – trzeba go będzie na początek wyposażyć w boczne kółeczka wspierające naukę jazdy. Trzeba je zamontować tak, by umiejscowione były co najmniej dwa centymetry nad ziemią – chodzi o to, by dziecko podczas jazdy mogło przechylać ciężar ciała na prawą lub na lewą stronę i jednocześnie uczyło się w ten sposób zachować równowagę. Boczne kółeczka będzie można odkręcić, gdy dziecko nabędzie umiejętności jazdy.
Dla dzieci w wieku trzech lat polecamy modele z pedałami marki Woom. Są to bardzo lekkie rowerki dedykowane właśnie dzieciom wczesnoprzedszkolnym i służy do nauki jazdy na rowerze. Rowerek Woom 2 będzie dobrym wyborem dla dzieci, które nauczyły się sprawnie korzystać z rowerków biegowych. Model ten ma dobrej jakości hamulce w manetkach, nie ma jednak hamulca w piaście.

Rower dla 3-latka z prowadnikiem

Jakie koła najlepsze będą w rowerze dla 3-latka?

Do wyboru mamy koła pompowane i piankowe. Dobrej jakości rower dla trzyletniego dziecka powinien mieć koła pompowane – piankowe będą za miękkie. Najlepszy rozmiar kół to wielkość od 10 cali do 14 cali. Na początek przydadzą się też boczne kółeczka, które można zdemontować i wymienić na prowadnik.

Ile powinien ważyć rower dla 3-letniego dziecka?

W nauce jazdy ważne jest, by rowerek nie był zbyt ciężki. Im lżejszy, tym nauka jazdy będzie sprawniej szła. Rower powinien ważyć mniej niż 10 kg. Przeciętny trzylatek waży około 15 kg, zatem najlepszym rozwiązaniem będzie rowerek o wadze około 5 kg.

Rower wysoki czy niski? Jaka rama dla 3-latka?

Pierwszy rower musi być jak najbardziej dopasowany do wieku, wagi i wzrostu dziecka. Nie wolno kupować rowerów na wyrost, ponieważ za duży rower utrudni proces uczenia się jazdy, a dziecko może mieć problemy z wsiadaniem lub zatrzymywaniem się. Dobrze dobrany rower to taki, na którym dziecko może postawić całą stopę na podłożu, siedząc jednocześnie na siodełku.

Osłonka łańcucha – konieczna czy nie?

Rower dla małego dziecka musi być bezpieczny. Dlatego zalecana jest osłona łańcucha, która skutecznie zapobiegnie np. wkręcaniu się spodni w łańcuch. Hamulec powinien być umieszczony w piaście, aby dziecko uczyło się sprawnie hamować pedałami. Starsze dzieci mogą sobie już poradzić z hamulcami umiejscowionymi w kierownicy.

Budżet na rower dla 3-latka, czyli ile to kosztuje

Najtańsze będą rowerki biegowe – kupisz je już za około 100 zł. Dobry rower w sklepie sportowym to wydatek od około 500 zł. Rowerki z zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi i akcesoriami, jak boczne kółka, prowadnik, odblaski, koszyczek, dzwonek i ochraniacze, kupisz za około 1000 zł.

Nie zapomnij o akcesoriach rowerowych dla najmłodszych

Sam rowerek to za mało. Dziecko uczące się jeździć musi mieć na głowie kask – to absolutny wymóg bezpieczeństwa, ponieważ nie obędzie się bez upadków. Kask ochroni głowę i twarz, dlatego warto dobrać model dobrej jakości i nie powinien to być kask używany. Każdy upadek i kontakt z podłożem osłabia ochronę, jaką daje kask. Kask, który brał udział w kolizji, zdążył przejąć energię upadku, dlatego może już nieskutecznie chronić przy kolejnym upadku. Najlepiej byłoby przymierzyć kask przy zakupie, by m.in. dopasować regulację zapięcia. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednią wentylację, by głowa nie pociła się w letnie dni.
Do nauki jazdy na rowerze przydać się też mogą rękawiczki rowerowe. Jest tak dlatego, że podczas upadku z roweru to właśnie dłonie jako pierwsze odruchowo zetkną się z podłożem. Kolorowe rękawiczki z nadrukiem przedstawiającym ulubioną postać z kreskówki mogą też pełnić funkcję ozdobną i sprawiać, że jazda rowerem będzie kojarzyła się z czymś wyjątkowo atrakcyjnym.
Do nauki jazdy przydadzą się jeszcze ochraniacze na kolana i łokcie. Można użyć tych dedykowanych jeździe na rolkach, warto jednak przed zakupem sprawdzić, czy będą dobrze leżały przy zgiętych kolanach i łokciach.
W wyposażeniu malucha uczącego się jeździć na rowerze nie powinno także zabraknąć elementów odblaskowych, a rower powinien być wyposażony w sygnał dźwiękowy – dzwonek lub trąbkę.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.