Data publikacji:

Rozdwajające się paznokcie u dziecka: jakie mogą być przyczyny? Sprawdzone sposoby

Rozdwajanie paznokci u dziecka znajduje przyczynę najczęściej w urazach mechanicznych. Małe, ciekawskie, wszędobylskie rączki dotykają różnych rzeczy, testują, eksperymentują. Jeśli jednak wygląd paznokci oraz skóry wokół paznokci u Twojego dziecka Cię niepokoi, a rozdwajające się paznokcie u dziecka towarzyszą Wam przez dłuższy czas, nie zwlekaj z działaniem. Możliwe, że dziecko cierpi na niedobór witamin i minerałów, a jego ciało sygnalizuje potrzebę pomocy właśnie pokazując rozdwajające się paznokcie u dziecka. Jakie mogą być przyczyny tego zjawiska? Podajemy sprawdzone sposoby wyjścia z problematycznego zagadnienia.
rozdwajające się paznokcie u dziecka
Przyczyny rozdwajania dziecięcych paznokci są w zasadzie dwie. Raz - wspomniane uszkodzenia mechaniczne. W tym przypadku po pewnym czasie płytka paznokcia regeneruje się i problem sam znika. Do czasu kolejnej „stłuczki”. Dwa - niewłaściwe dobrana dieta.
Niepełnowartościowa dieta, w której brakuje codziennej dawki żelaza, wapnia, magnezu powoduje, że paznokcie dziecka są kruche. Łamią się, łatwiej pękają i są wyjątkowo narażone na otarcia, przygniecenia i zadraśnięcia, wynikające z eksploracji świata przez Twojego malucha. Zdrowe paznokcie dziecka są różowe, mocne i gładkie. Tak jak u dorosłego.

Co na rozdwajające się paznokcie u dzieci?

Jeśli zauważysz, że rozdwajające paznokcie u dziecka w Twoim domu to zagadnienie szersze, czyli zakrawające nie tylko o uszkodzenia mechaniczne, ale też o niedobory w diecie, udaj się do specjalisty - pediatry, dietetyka dziecięcego. My podpowiadamy, jak poradzić sobie domowymi sposobami, gdy rozdwajające się paznokcie u nóg u dziecka są Waszym problemem.

Dieta na rozdwajające się paznokcie u dzieci

W codziennej diecie malucha, któremu rozdwajają się paznokcie powinny znajdować się produkty ze wszyskich grup:
  • Produkty pełnozbożowe - polecaj dziecku nie tylko „jasną bułę”, ale także ciemne pieczywo, grube kasze, makarony razowe, ziarna zbóż. Ogranicz spożycie produktów wysoko przetworzonych. Zamiast słodkich batoników podsuwaj jako przekąskę migdały, orzechy, pestki dyni.
  • Tłuszcze roślinne i zwierzęce - do przygotowania posiłków używaj olejów roślinnych z dobrego źródła. Wybieraj produkt nierafinowane i tłoczone na zimno.
  • Warzywa i owoce - każdego koloru, rozmiaru i kształtu :) Bo dzieci nudy nie lubią. Warzywa i owoce niech będą elementem składowym każdego posiłku. Szczególnie te surowe, przygotowane na parze i pieczone. Unikaj długotrwałego gotowania (zwłaszcza bez przykrycia!), smażenia i obtaczania w złociste panierki. Nie zapominaj o niezwykle istotnych, bo bogatych w potas, wapń i magnez, roślinach strączkowych. Groch, fasola, bób, a także ciecierzyca, soczewica i soja, zawierają ważne w diecie dziecka miedź, mangan i molibden. Są także skarbnicą witamin z grupy B.
  • Mięso, ryby i wędliny - chuda cielęcina i drób, a ryby - tłuste i chude. Wszystko świeże i nie przetworzone. Wędliny podawaj w minimalnych ilościach (chyba, że sama je pieczesz albo parujesz, to wtedy serwuj bez ograniczeń), a podrobów unikaj (pasztetowa, parówki, kiszka). Wyklucz z diety ryby w zalewie solnej, panierowane kostki z ryb i wszelakie konserwy.
  • Jajka - 3 do 4 jajek w tygodniu to dobra ilość dla dziecka. Pamiętaj, że wlicza się w to także jajko, które rozcierasz w zupce, dodajesz do naleśników czy racuszków.
  • Jak pielęgnować rozdwajające paznokcie u dzieci?

    Niezwykle ważny jest sposób, w jaki skracasz paznokcie malucha. Rozdwajające się paznokcie u nóg dziecka, a także paznokcie u rąk, piłuj delikatnie za pomocą pilniczka. Nie używaj nożyczek, cążek oraz obcinaczy. Jeśli jednak łatwiej (i szybciej) jest Ci obciąć dziecku paznokcie nożyczkami, to wybierz delikatne, specjalnie dostosowane kształtem i rozmiarem do dziecięcej rączki.
    Pamiętaj, aby obcinać paznokcie regularnie. Raz, że dziecko łatwo odzwyczaja się od zabiegów pielęgnacyjnych, które występują z niską częstotliwością. Dwa - zbyt długie paznokcie to siedlisko bakterii, więc infekcja murowana.
    Paznokcie u niemowlaka obcinaj na prosto, a nożyczki wygotuj za każdym razem przed i po obcinaniu. Koniecznie zwróć uwagę na to, by nie pozostawiać ostrych brzegów paznokcia.

    Jakie preparaty stosować na rozdwajanie paznokci u dziecka?

    Jeśli rozdwajające się paznokcie u nóg dziecka (oraz u jego rąk) są Waszą codziennością, oprócz powyższych wskazówek, postaraj się wspomóc płytkę paznokcia domowymi zabiegami kosmetycznymi. Wcieraj w nią witaminę A+E (kupisz w kapsułkach w każdej aptece) albo kuchenną oliwę z oliwek extra vergine. Niewielkie ilości wystarczą, by odżywić paznokieć, wzmocnić go i zapobiec ponownemu rozdwajaniu się.
    Rozdwajające paznokcie u dziecka to zagadnienie, do którego trzeba podejść kompleksowo. Urozmaicona dieta, odpowiednia pielęgnacja płytki paznokcia oraz prawidłowy sposób skracania paznokcia. Jakkolwiek te zabiegi mogą wydawać się karkołomne przy malutkich paznokietkach, to wiedz, że jeśli będziesz konsekwentnie stosować je u malucha, to przywyknie on do pielęgnacyjnej rutyny i po jakimś czasie otworzycie swój domowy salon manicure.
    Zdjęcie: dolgachov/Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.