Data publikacji:

Sine usta u dziecka: przyczyny

Każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu miał sine usta po długim spacerze na zimnie. O ile dorosły jest w stanie sam stwierdzić, czy taka dolegliwość pojawiła się w wyniku wychłodzenia organizmu, czy oznacza poważniejsze problemy, tak w przypadku maluchów należy zachować czujność i uważnie obserwować jakiekolwiek zmiany w wyglądzie. Co mogą oznaczać sine usta u dziecka i czy mogą być objawem choroby? Dowiedz się, czytając nasz artykuł.
sine usta u dziecka

Sine usta u dziecka – co mogą oznaczać?

Co mogą oznaczać sine usta u dziecka? Jak się okazuje, przyczyn może być wiele. Do najczęstszych z nich zaliczamy:
  • wychłodzenie organizmu,
  • wcześniejsze karmienie,
  • ząbkowanie,
  • infekcję lub stan zapalny,
  • anemię (niedokrwistość),
  • problemy kardiologiczne,
  • wcześniejsze zakrztuszenie się.
  • Oczywiście, należy pamiętać, że ważne są także inne objawy towarzyszące sinym ustom u dziecka, takie jak gorączka, zimne ręce czy brak apetytu. Dodatkowo liczy się również to, ile utrzymuje się zasinienie warg u malucha oraz w jakiej sytuacji wystąpiło. Im dłużej utrzymują się sine usta u maluszka, tym szybciej należy umówić się na wizytę u pediatry. W niektórych sytuacjach niezbędne może być zgłoszenie się do szpitala.

    Sine usta i zimne ręce u dziecka? To może być wychłodzenie organizmu

    Jedną z najczęstszych przyczyn sinych ust i zimnych rąk u dziecka jest po prostu wychłodzenie organizmu spowodowane wcześniejszym spacerem albo długą zabawą na dworze w trakcie zimniejszych dni. Powodem jest obkurczenie naczyń krwionośnych, do którego dochodzi pod wpływem niskiej temperatury. W takiej sytuacji wystarczy ogrzać dziecko i odczekać chwilę, aż jego temperatura wróci do normy po powrocie do domu. Po sinych ustach u dziecka nie powinno być śladu po kilku minutach.
    Aby uniknąć tego problemu w przyszłości, postaraj się cieplej ubierać dziecko albo przykryj go kocykiem przed wyjściem z domu.
    Co więcej, jeśli zauważysz sine usta u dziecka w wodzie, to oznacza to samo – dziecko jest wychłodzone, a tym samym należy jak najszybciej zakończyć kąpiel. Po ogrzaniu maluszka może on wrócić do zabaw w basenie czy nad brzegiem morza.

    Sine usta u dziecka – przyczyną może być wcześniejsze karmienie

    Jeśli nadal karmisz piersią i zauważysz sine usta u dziecka po skończonym karmieniu, to zazwyczaj są one wywołane naciskiem w trakcie spożywania pokarmu. Podobnie jak w przypadku wychłodzenia, tak i tu nie musisz się martwić. Po chwili wszystko powinno wrócić do normy.

    Sine usta i lekka gorączka u dziecka – czy powodem może być ząbkowanie?

    Jak się okazuje, tak, jak najbardziej. Lekko podwyższona temperatura, czyli stan podgorączkowy, występuje dość często u maluszków, którym zaczynają rosnąć zęby. Mogą również pojawić się sine usta u dziecka, jednak nie są one wywołane stricte ząbkowaniem, a przygryzaniem warg przez niemowlęta.
    Jeżeli zauważysz, że maluch nadmiernie przygryza wargi, a wokół ust pojawiają się nie tylko zasinienia, ale także ranki i podrażnienia – warto udać się z nim do pediatry, który pomoże w zmniejszeniu dolegliwości bólowych i potrzeby gryzienia u dziecka.

    Infekcja lub stan zapalny – przyczyny sinych ust u dziecka

    Bywa, że sine usta i gorączka u dziecka są objawem infekcji albo stanu zapalnego. To znak, że organizm malucha jest niedotleniony, a tym samym coś się dzieje w środku. Może być to angina, zwykłe przeziębienie, a nawet poważniejsze choroby – zapalenie oskrzeli lub płuc, które wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza.
    W takim przypadku gorączce i sinym ustom u dziecka towarzyszą również inne objawy – brak apetytu, drażliwość i nadmierna płaczliwość, senność czy kaszel. Dodatkowo mogą pojawić się również drgawki spowodowane wysoką temperaturą ciała.

    Czy anemia powoduje sine usta u dziecka?

    Tak, sine usta u dziecka mogą być objawem anemii. Najbardziej narażone na jej rozwój są maluchy mające od 6 miesięcy do 5 lat. Właśnie dlatego, jeśli twoja jest w tym wieku, a zasinienie nie ustępuje po kilku minutach, warto skonsultować się z pediatrą i zbadać poziom żelaza u dziecka.
    Niedokrwistość, czyli niedobór czerwonych krwinek (erytrocytów), powoduje inne objawy. Jakie sygnały powinny wzbudzić twoją czujność oprócz sinych ust u dziecka? U maluchów z anemią mogą pojawiać się również problemy z apetytem i przybieraniem na wadze, spadek odporności, nadmierne zmęczenie oraz powolny wzrost. 

    Sine usta u dziecka a choroby kardiologiczne

    Już teraz należy podkreślić, że jeśli podejrzewasz u swojego dziecka problemy z sercem – natychmiast umów się na wizytę albo u pediatry, albo od razu u kardiologa dziecięcego. Zaalarmować powinien cię przede wszystkim czas pojawienia się i zniknięcia zasinienia. Najczęściej u maluchów z problemami kardiologicznymi można zauważyć sine usta po wcześniejszym wysiłku, płaczu albo jedzeniu. Podobnie jest w przypadku załatwiania się.

    Sine usta u dziecka – ta przyczyna wymaga natychmiastowej reakcji

    Kiedy sine usta u dziecka są oznaką bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia? W sytuacji, gdy doszło wcześniej do zakrztuszenia się jedzeniem, zabawką lub czymkolwiek innym. Zasinienie może oznaczać, że maluch nie jest w stanie prawidłowo oddychać – jego drogi oddechowe są nadal zablokowane przez jakiś przedmiot, i to nawet w sytuacji, gdy dziecko nie kaszle. Jeżeli nie zareagujesz od razu, to narażasz malucha na niedotlenienie.
    Do innych objawów zakrztuszenia się możemy zaliczyć zasinienie innych części ciała, na przykład paznokci, zmiany w oddechu – charakterystyczne świszczenie, płaczliwość oraz kaszel.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.