Data publikacji:

Siwe włosy u dziecka: jaka jest przyczyna? Czy da się im zapobiec?

Każdy siwy włos na głowie dziecka powinien być sygnałem alarmowym. Gdy zaobserwujemy siwe włosy u swojego dziecka, warto udać się do specjalisty. Konieczna jest odpowiednia diagnostyka. Organizm może manifestować różne choroby poprzez siwienie włosów. Nie wiesz, jakie mogą być przyczyny siwych włosów u dziecka? Czy da się im zapobiec? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
siwe włosy u dziecka

Siwienie włosów

Za kolor włosów odpowiadają melanocyty, czyli komórki pigmentowe wytwarzające w procesie melanogenezy melaninę. Melanocyty znajdują się w mieszkach włosowych. Są to te same komórki, które odpowiadają za kolor skóry czy za opaleniznę. Melanina, oprócz nadania barwy włosom, chroni je również przed szkodliwym, a nawet degradującym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Siwe włosy powstają w wyniku spadku aktywności barwników znajdujących się we włosie. Proces ten jest obserwowany wraz ze starzeniem się organizmu. Siwienie włosów to naturalny proces fizjologiczny, który występuje u osób po 30. roku życia. Co ciekawe, siwe włosy rosną szybciej. 

Siwe włosy u dzieci – przyczyny

Pojawienie się siwych włosów u dzieci nie jest zjawiskiem normalnym i fizjologicznym. Zazwyczaj wskazuje na różnego rodzaju choroby, które toczą się w organizmie. Zazwyczaj ich stadium jest już na tyle zaawansowane, że nie należy tego bagatelizować. Warto zabrać dziecko na początek na podstawowe badania krwi, takie jak morfologia, żelazo, ferrytyna, witamina B12, witamina D3. Najczęstszą przyczyną pojawienia się przedwczesnego siwienia włosów u dzieci są problemy z tarczycą. Zazwyczaj jest to nadczynność tarczycy lub choroba autoimmunologiczna Gravesa- Basedova. Jednak siwienie włosów u dzieci może mieć również inne przyczyny, takie jak:
  • niedoczynność tarczycy lub choroba autoimmunologiczna Hashimoto;
  • bielactwo nabyte – choroba autoimmunologiczna powodująca stopniowe odbarwianie się włosów i skóry;
  • anemia (niedokrwistość) – stan, w którym w organizmie obserwuje się niedobór hemoglobiny, czyli białka transportującego tlen do komórek;
  • zespół Louis- Bar – rzadka choroba genetyczna ujawniająca się we wczesnym dzieciństwie, w jej przebiegu występuje zaburzenie koordynacji ruchowej oraz upośledzenie odporności i skłonność do niektórych chorób nowotworowych;
  • zespół Wernera – choroba genetyczna objawiająca się przedwczesnym i przyspieszonym starzeniem organizmu;
  • Zespół Waardenburga – grupa kilku genetycznie uwarunkowanych wad, łączy je odbarwienie włosów i skóry, występuje zazwyczaj u osób głuchych lub głuchoniemych od urodzenia;
  • nieprawidłowa dieta – dieta uboga w składniki odżywcze, niedobory witamin z grupy B, żelaza, witaminy D3, wapnia, cynku, miedzi, zbyt mało przyjmowanych płynów;
  • skutek leczenia chorób nowotworowych, zarówno chemioterapii, jak i radioterapii.
  • Przyczyną przedwczesnego siwienia włosów u dzieci może być również nadmierny poziom stresu. Wszyscy żyjemy w biegu, nie mamy czasu, aby poświęcić uwagę swoim pociechom. Wśród dzieci jest też wszechobecna rywalizacja. Każde dziecko różnie reaguje na trudne sytuacje w swoim życiu. Sposób, w jaki pociechy wyrażają emocje, w głównej mierze jest zależny od środowiska, w którym zostały wychowane. Niektóre z nich nie potrafią poradzić sobie z nagromadzonym stresem, który manifestowany jest właśnie poprzez siwienie pojedynczych włosów lub całych pasm. W wyniku silnego stresu organizm hamuje produkcję barwnika melaniny przez melanocyty. W związku z tym na głowie dziecka pojawiają się siwe włosy. 
    Również przewlekłe przemęczenie jest czynnikiem predysponującym do przedwczesnego siwienia włosów u dzieci. Długi czas spędzany w szkole, mnóstwo zajęć pozalekcyjnych, zbyt mało czasu na regenerację i odpoczynek mogą skutkować pojawieniem się pierwszych siwych włosów. 

    Leczenie siwienia włosów u dzieci

    Po odpowiednim zdiagnozowaniu, wdrożeniu celowanego leczenia, odpowiedniej suplementacji, zmianie trybu życia i wprowadzeniu sposobów radzenia sobie ze stresem, siwienie włosów u dzieci jest w pełni odwracalne. Nie można tego jednak zagwarantować w przypadku przebiegu chorób genetycznych. 

    Jak zapobiec siwieniu włosów u dziecka?

    Siwieniu włosów u dzieci da się zapobiec (oczywiście wykluczając choroby genetyczne, na które niestety nie mamy wpływu). Warto zwrócić uwagę na odpowiednio zbilansowaną dietę u dzieci, bogatą w różnego rodzaju warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, nabiał, dobre jakościowo mięso i kwasy omega-3 oraz EPA i DHA. Składniki odżywcze, witaminy i minerały najlepiej dostarczać wraz z pożywieniem, ponieważ wtedy są one najlepiej wchłaniane. Bardzo ważna jest również aktywność fizyczna u dzieci i ich kontakt z naturą. Spędzajmy więcej dobrego, aktywnego czasu z naszymi pociechami bez telefonów, komputerów. A gdy pojawiają się sygnały, że dziecko nie radzi sobie ze stresem, nie bagatelizujmy tego, tylko udajmy się do specjalisty.
    Problemu siwienia włosów u dzieci nie należy w żaden sposób bagatelizować. Aby zmniejszyć widoczność siwych włosów, oczywiście jednocześnie działając od środka, można zastosować różnego rodzaju szampony i preparaty przeznaczone do tego rodzaju problemu. Warto jednak każdorazowo skonsultować stosowanie takich preparatów ze specjalistą: lekarzem lub trychologiem. 
    Zdjęcie: Evanto Elements