Data publikacji:

Skręcona kostka u dziecka: jak udzielić pierwszej pomocy? Jak szybko się goi? Objawy i leczenie

Skręcona kostka to uraz, który występuje u wielu dzieci. Jest to uszkodzenie stawu skokowego. Dzieci są szczególnie narażone na skręcenie kostki, bowiem są one wciąż w ruchu. Do kontuzji dochodzi często podczas zabawy oraz treningów. Co robić, gdy jesteś świadkiem skręcenia kostki u dziecka? Jak udzielić pierwszej pomocy i jak długo dziecko będzie zdrowieć? Odpowiadamy!
skręcona kostka u dziecka

Skręcona kostka u dziecka – przyczyny

Do skręcenia kostki dochodzi najczęściej poprzez nieprawidłowe ułożenie stopy podczas chodzenia, biegu oraz skoku. Stopa najczęściej wywinięta jest na zewnątrz, rzadziej do strony wewnętrznej. Czasem skręcenie kostki może być wynikiem nieodpowiedniego obuwia, które nie uchroniło stopy przed doznaniem urazu.
W wyniku nieprawidłowego ułożenia stopy dochodzi do przerwania więzadeł i torebki stawowej. Jest to stosunkowo niegroźny uraz, który odpowiednio zaopiekowany nie wymaga dalszej rehabilitacji.

Jak rozpoznać skręcenie kostki u dziecka?

Skręcenie kostki charakteryzuje się następującymi objawami:
  • występuje ból w obrębie kostki – nasila się on wraz z próbami chodzenia;
  • jest widoczny obrzęk w obszarze skręcenia – kostka zaczyna puchnąć;
  • osoba, która doznała urazu, może chodzić z trudem, ruchomość stopy jest ograniczona;
  • występuje zaczerwienienie lub krwiak – krwiak może być bledszy przy niewielkim urazie bądź rozległy podczas poważniejszej kontuzji.
  • Zdarza się, że rodzice mylą objawy skręconej kostki ze zwichniętą kostką. Najważniejszą widoczną różnicą pomiędzy tymi dwoma urazami jest deformacja stawu. Jeśli gołym okiem widać, że staw jest zdeformowany, zmienił znacznie kształt – wówczas masz do czynienia ze zwichnięciem, a nie skręceniem. Zwichnięcie jest poważnym urazem, który wymaga często rehabilitacji. Aby mieć pewność co do rodzaju kontuzji, warto wykonać zdjęcie rentgenowskie. Praktycznie każdy lekarz zleci je, by upewnić się, że kostka jest zwichnięta.

    Skręcona kostka – co robić? Pierwsza pomoc

    Jesteś świadkiem skręcenia kostki u dziecka i zastanawiasz się, co robić? Pamiętaj o najważniejszych kwestiach!
    Przede wszystkim należy upewnić się, że dziecko może swobodnie usiąść. Pomóż zdjąć but dziecku i delikatnie zdejmij skarpetkę. Pamiętaj o ostrożności, gdyż na tym etapie zazwyczaj nie do końca wiadomo, co się wydarzyło i z jakim urazem masz do czynienia.
    Kolejnym bardzo ważnym punktem jest miejscowe schłodzenie obolałego miejsca. Wykonaj nawet najprostszy okład. W zależności, czym akurat dysponujesz, możesz wspomóc się chłodzącym sprayem, żelem, lodem czy zimnym przedmiotem. Dobrym pomysłem może być użycie okładów z nasączonej zimną wodą ściereczki. Tym sposobem przyniesiesz ulgę stopie i powstrzymasz opuchliznę.
    Oczywiście kluczową kwestią jest założenie opatrunku. W tym przypadku sprawdzi się opatrunek uciskowy – czyli owinięcie stopy dość ciasno elastycznym bandażem. Chodzi o usztywnienie stawu.
    Kolejnym krokiem będzie wizyta u lekarza i najprawdopodobniej badanie rentgenowskie.

    Dalsze postępowanie w przypadku skręcenia kostki u dziecka

    Po własnoręcznym założeniu opatrunku i usztywnieniu stopy, należy udać się do lekarza. Zadecyduje on, czy zaistniała potrzeba noszenia stabilizatora. Przy lekkich urazach wystarczy opatrunek i regularne schładzanie stopy. Dobrym pomysłem będzie również regularne używanie żelu chłodzącego. Żele te mają działanie przeciwobrzękowe i miejscowo znieczulają posmarowany obszar.  
    Zazwyczaj w przypadku skręconej kostki nie jest potrzebna specjalistyczna rehabilitacja.

    Skręcona kostka u dziecka – postaw na odpoczynek!

    O czym jeszcze warto pamiętać podczas skręconej kostki u dziecka? Przede wszystkim należy zadbać o odpoczynek i regenerację. Przy młodszych dzieciach zwróć uwagę, czy nie próbują one skakać, biegać, obciążać stopy. Takie zachowanie z pewnością wydłuży czas powrotu do pełnej sprawności.
    Warto również zapewnić dziecku warunki do zdrowienia w domu – czyli zwolnić dziecko z chodzenia do szkoły. W zależności od stopnia urazu, zwolnienie powinno trwać od 1 do 2 tygodni.
    Podsumowując, po udzieleniu pierwszej pomocy w przypadku skręcenia kostki u dziecka, należy udać się do lekarza. Proces zdrowienia przyspieszy odpoczynek, ograniczenie ruchu i schładzanie kostki. Niezbędny również będzie opatrunek uciskowy bądź stabilizator. Skręcona kostka to uraz, który jest dość bolesny dla dziecka. Na szczęście, gdy wiesz, co robić podczas skręcenia kostki u dziecka, staw skokowy szybko się zregeneruje. Odpowiednio zaopiekowana kostka wraca do formy w ciągu kilkunastu dni.
    Zdjęcie: Envato Elements