Data modyfikacji:

Ślady krwi przy podcieraniu u dziecka: jakie mogą być przyczyny?

Niepokoisz się, bo krwawienia z odbytu po oddaniu stolca u dziecka są waszą rodzinną, częstą zmorą? Krew z odbytu u dziecka i niemowlaka to niepokojący objaw, który zawsze trzeba skonsultować z lekarzem. Natomiast jeśli pytasz o „ślady krwi przy podcieraniu u dziecka: jakie mogą być przyczyny?”, to odpowiadamy: szczelina odbytu lub obecność pasożytów w organizmie. Czytaj więcej w dalszych częściach artykułu.
ślady krwi przy podcieraniu u dziecka

Ślady krwi przy podcieraniu u dziecka: jakie mogą być przyczyny?

Krew z odbytu u dziecka i niemowlaka - co oznacza? Jeśli obserwujesz ślady krwi przy podcieraniu u dziecka, czyli krew z odbytu u dziecka i niemowlaka, to najczęściej jest ona spowodowana szczeliną odbytu. 
Co to jest szczelina odbytu? Jak powstaje? Szczelina odbytu u dziecka powstaje na skutek długotrwałych zaparć i objawia się świeżą, jasnoczerwoną barwą. Ranka, nawet niewielka, jest bardzo bolesna i może być widoczna jedynie wydobywająca się żywoczerwona krew z odbytu dziecka.
Kolejny powód, dla którego odbyt dziecka lekko krwawi są pasożyty, żerujące w organizmie malucha. Wywołują one świąd, przez co dziecko usilnie się drapie, powodując niewielkie krwawienie z odbytu. 
Do innych przyczyn należą polipy odbytnicy. Są one diagnozowane niezwykle rzadko.

Przyczyny krwawienia z odbytu u niemowląt

Przyczyny krwawienia z odbytu u dzieci już znasz. A przyczyny krwawienia z odbytu u niemowląt?
  • U niemowlaków krew z odbytu pojawia się głównie w wyniku jego pęknięcia.
  • Powodem, dla którego zauważasz krew przy podcieraniu u dziecka, jest też alergia pokarmowa. Alergie pokarmowe, w przebiegu których również może pojawić się krew w stolcu dziecka objawiają się przewlekłymi biegunkami, brakiem apetytu, kolkami. Co więcej - bólami brzucha, wysypkami, a nawet astmą! W ten sposób najczęściej chorują dzieci w pierwszych dwóch latach życia, a objawy ustępują około 4. lub 5. roku życia. Alergie pokarmowe leczy się dietą, eliminując pokarmy, które powodują pojawienie się objawów.
  • Krwawienia z odbytu po oddaniu stolca u dziecka pojawiają się również podczas infekcji przewodu pokarmowego i zaburzeń jelitowych.
Wszystkie z tych trzech opisanych wyżej przypadków skutkować będą tym, że w kale będzie znajdowało się pasmo krwi, które zapewne dostrzeżesz przy zmianie pieluchy swojemu maluszkowi. 
Co ważne i do zapamiętania: obecność świeżej krwi tylko na papierze toaletowym lub powierzchni uformowanego stolca u dziecka i niemowlęce wskazuje na powstanie szczeliny odbytu. Zaś ciemna krew, wymieszana ze stolcem lub skrzepy, częściej towarzyszą patologiom położonym w wyższej części jelita.

Krwawienia z odbytu po oddaniu stolca u dziecka - czy jest się czym martwić?

Krew w kale dziecka spowodowana jest krwawieniem z przewodu pokarmowego. 
  1. Krwawienia z dolnego odcinka pokarmowego u dzieci, określane jako krew z odbytu, występują dość często i zazwyczaj mają łagodny przebieg.
  2. Krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego są poważniejsze i jeśli zaobserwujesz tego typu niepokojące objawy u noworodka, niemowlęcia lub dziecka starszego, nie zwlekaj z konsultacją u pediatry. Opisane krwawienia objawiają się krwistymi wymiotami, smolistymi stolcami (czarny stolec). Czasem ma miejsce wydalanie skrzepów lub świeżej krwi z odbytu przy bardzo masywnych krwawieniach.
Wydaje ci się, że to tylko krew przy podcieraniu u dziecka, więc diagnozę odkładasz „na później”? Każde podejrzenie krwawienia z układu pokarmowego u dziecka powinno być zgłoszone jak najszybciej lekarzowi w celu dokładnej diagnostyki. Lekarz oceni ogólny stan dziecka (czynność serca, ciśnienie) oraz spróbuje ustalić źródło krwawienia.

Krwawienia z odbytu u dzieci - krew w kupce niemowlaka - skąd się bierze?

Jakie są przyczyny tego, że w kupce niemowlaka znajdujesz krew?
  • Uraz okolicy odbytu.
  • Szczelina odbytu (szczelina odbytu jest pęknięciem błony śluzowej w okolicy odbytu), o której szerzej pisaliśmy w podpunkcie: „Ślady krwi przy podcieraniu u dziecka: jakie mogą być przyczyny?”. Leczenie szczeliny odbytu u dziecka jest zachowawcze. Polega na zapobieganiu zaparciom u dzieci, odpowiedniej higienie, unikaniu urazów i otarć, stosowaniu odpowiednich maści. Polecane jest też stosowanie ciepłych nasiadówek w wodzie lub w wodzie z dodatkiem naparu z kory dębu.
  • Zakażenia bakteryjne przewodu pokarmowego.
  • Wgłobienie jelita.
  • Zdwojenie jelit.
Co ważne - przyczyny dwóch krwawień wymienionych powyżej, charakterystyczne dla niemowląt, tj. wgłobienie jelita i zdwojenie jelit, wymagają leczenia chirurgicznego.
U młodszych dzieci stolec z krwią może wskazywać na zakażenia bakteryjne i pasożytnicze, a także choroby ogólnoustrojowe, na przykład: zespół hemolityczno-mocznicowy. Krew przy podcieraniu dziecka może pojawić się także jako objaw nieswoistego zapalenia jelit, które to powstaje na skutek oddziaływania toksyn na organizm dziecka. Nieswoiste zapalenia jelit są ciężkimi przewlekłymi chorobami i wymagają specjalistycznego leczenia, niekiedy nawet chirurgicznego. Biegunka z krwią to zazwyczaj biegunka infekcyjna. Leczenie biegunek infekcyjnych zależy od patogenu, jakim są spowodowane.
Znasz już odpowiedź na pytanie: „Ślady krwi przy podcieraniu u dziecka: jakie mogą być przyczyny?”. Krew z odbytu u dziecka zawsze powinna rozbudzać twoją czujność. Analizuj przyczyny i objawy. Udaj się do lekarza pediatry w celu ustalenia kroków postępowania. Najczęściej jest tak, że krew na papierze toaletowym u dziecka to przyczyna szczeliny odbytu lub obecności pasożytów w organizmem, bądź uraz okolicy odbytu.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.