Data modyfikacji:

Sposób na nudę u dzieci. Co robić, jak się nudzi?

Na zewnątrz brzydka pogoda, a twoje dziecko nudzi się w domu? A może szukasz aktywności, dzięki której dziecku nie będzie nudziło się na zewnątrz? Zapraszamy do poniższego artykułu! Przedstawiamy w nim sposoby na nudę dla dzieci. Te pomysły na spędzanie wolnego czasu spodobają się każdemu dziecku!

Sposoby na nudę dla dzieci – co robić, jak się nudzi? Polecane aktywności

Jeśli często słyszycie od swojego dziecka „mamo, tato nudzi mi się!”, to ten artykuł jest właśnie dla was. Na szczęście my znamy sposoby na nudę. Poniżej znajdziecie aktywności, które świetnie sprawdzą się na nudę w domu i na świeżym powietrzu.

Sposoby na nudę w domu

Dzieciom najczęściej nudzi się w domu. Zamiast więc zachęcać dziecko do spędzania godzin przed komputerem czy telewizorem, zróbcie razem coś kreatywnego. A pomysłów na zabawy jest wiele. Poniżej spis aktywności, które szybko przegonią nudę.

Wspólne gotowanie

Najlepiej sprawdza się wspólne pieczenie słodkiego deseru, np. muffinek. W końcu dzieci, zarówno te młodsze, jak i nieco starsze, uwielbiają słodkości. Dla małego dziecka dosypywanie mąki do miski czy łamanie czekolady w kosteczki to będzie świetna zabawa. Z kolei starsze dziecko może się wykazać – możecie wspólnie znaleźć trudniejszy przepis w sieci i spróbować go odtworzyć. A następnie usiąść z kubkiem herbaty, samodzielnie zrobionym deserem i włączyć ciekawy film.

Rysowanie stopami

Połóż dziecku kartkę na ziemi i daj kredki, ołówki. Teraz jego zadaniem będzie namalować na kartce wskazany przez ciebie kształt, np. słońca, wasz dom czy pupila. Oczywiście wszystko ma się odbywać bez używania rąk! Ty też weź udział w takiej zabawie – wtedy będzie jeszcze zabawniej.

Zabawy z domową ciastoliną

W domu możecie szybko zrobić ciastolinę, a następnie bawić się nią tak, jak plasteliną czy inną masą plastyczną. Jak wykonać ciastolinę w domu? To proste – do miski wsyp 2 szklanki mąki, 1 szklankę soli oraz 2 łyżki proszku do pieczenia. Na sam koniec dodaj 2 łyżki oleju roślinnego oraz 1,5 szklanki gorącej wody. Teraz dokładnie wymieszaj masę. Później możesz podzielić ją na części i każdą z nich zabarwić innym odcieniem – wystarczy barwnik spożywczy.
A jeśli chcesz skorzystać z gotowej ciastoliny, to kupisz ją poniżej:

Sprawdź, co jest namagnesowane

Wręcz dziecku magnes i powiedz, że niektóre rzeczy w domu ten magnes sam przyciągnie – pokaż mu to na przykładzie. Teraz zadaniem dziecka jest chodzenie po domu i szukanie rzeczy, które też są namagnesowane. Następnie niech maluch wykona listę tych rzeczy, np. rysując je lub opisując.

Pokaz mody

Ta zabawa jest najfajniejsza wtedy, kiedy dziecko może dowolnie korzystać z szafy swoich rodziców. Daj mu zadanie, np. przebierz się za mamę albo za tatę, babcię lub ciocię. Ty też baw się z dzieckiem! Następnie puśćcie muzykę i urządźcie pokaz mody.

Ukrywanie skarbu

Daj dziecku niewielki drobiazg, np. paczkę żelków albo cukierki, i powiedz, że to skarb, który musi dla ciebie ukryć. Wskaż też miejsca, w których maluch nie powinien ukrywać rzeczy, np. balkon, piekarnik itp. – bezpieczeństwo jest najważniejsze! Teraz zamknij oczy, a dziecko niech ukryje skarb. Następnie niech namaluje ci na kartce mapę skarbu. Twoim zadaniem rzecz jasna jest go odszukać. Później zamieńcie się rolami.

Tor wyścigowy z taśmy

Stwórzcie na całej powierzchni domu, mieszkania tor wyścigowy dla aut, np. dla tych klasycznych albo elektrycznych, jeśli bawicie się ze starszym dzieckiem. Użyjcie do tego maskującej taśmy klejącej. Dobrze zaprojektujcie tor, stwórzcie przeszkody! A teraz pora na wyścigi. Możecie włączyć stoper i zobaczyć, kto pokona tor szybciej – rodzice czy dziecko.

Ciepło-zimno

Klasyczna zabawa w ciepło-zimno to świetny sposób na nudę z dzieckiem. Tę zabawę docenią zwłaszcza młodsze dzieci do około 6. roku życia.

Budowanie z makaronu i plasteliny

Wyjmijcie makaron spaghetti i plastelinę. Teraz zadaniem dziecka jest budowanie konstrukcji z makaronu – wystarczy łączyć go ze sobą, używając właśnie plasteliny. To bardzo kreatywna zabawa, która zajmie dziecko na wiele godzin! Zwłaszcza jeśli dostanie ono zadanie, np. zbuduj najwyższą wieżę z makaronu, jaką tylko umiesz.

Fajne sposoby na nudę – aktywności na świeżym powietrzu

Na świeżym powietrzu jest znacznie więcej pomysłów na aktywności, które przeganiają nudę. Poniżej kilka wybranych.

Balonowa siatkówka

Do tej zabawy muszą być co najmniej 4 osoby. Napełnijcie balony wodą, a następnie zawiążcie je i przełóżcie do jednej miski. Teraz podzielcie się w pary. Każda para dostaje duży ręcznik kąpielowy i kładzie na nim balon. Zadaniem jednej pary jest wyrzucić balon przeciwnikowi, a zadaniem drugiej jest go złapać właśnie w ręcznik. Oczywiście podczas zabawy balony pękają i oblewają was wodą, co w tym wszystkim będzie dla dziecka najbardziej atrakcyjne.

Fotografowanie

Wybierzcie się na spacer do lasu. Zadaniem dziecka będzie wykonywanie zdjęć aparatem lub telefonem. Niech robi zbliżenia roślin, małych leśnych zwierząt czy owadów. Pokaż dziecku, jak wykonać dobre zdjęcie.

Wspólne sadzenie roślin

Kupcie dziecku małą roślinkę i wspólnie ją zasadźcie. Dziecko będzie mogło później podglądać, jak ona się rozwija, i o nią dbać. To też świetna wprawa przed przygarnięciem do domu zwierzaka – jeśli maluch zda test i dobrze zaopiekuje się roślinką, to przygarniecie do domu pieska lub kotka.

Wyścigi w workach po ziemniakach

Tej zabawy chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć!

Wynieście meble z domu na dwór

Brzmi jak szalony pomysł? Bo taki jest! Ale taka zabawa zachęci nawet nastolatka do wyjścia na dwór. Obierzcie sobie za cel jeden mebel, np. kanapę. Ustawcie ją na dworze, a następnie wszyscy znajdźcie dla niej jakieś zadanie – może być, np. stanowiskiem sędziego w rodzinnych rozgrywkach w badmintona.
Zdjęcie: Envato
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.