Data modyfikacji:

Spuchnięte oko u dziecka: jakie mogą być przyczyny? Jak sobie z tym poradzić?

Spuchnięte oko u dziecka może mieć bardzo różne przyczyny. Zazwyczaj jest to efekt mechanicznego podrażnienia oka (np. podczas jego wycierania), zapalenia spojówek albo przypadłości zwanej powszechnie jęczmieniem. Nierzadko też powodem obrzęku jest obecność ciała obcego na gałce ocznej lub pod powieką. Sprawdź, jak rozpoznać, co prawdopodobnie dolega dziecku, jak poradzić sobie ze spuchniętym okiem domowymi sposobami i kiedy należy już udać się do lekarza.
spuchniete oczy

Spuchnięte oko u dziecka – najczęstsze przyczyny

Spuchnięte oczko u dziecka to dość częsta przypadłość. Może ona mieć różne przyczyny, niemniej najczęściej są to:
  • Zapalenie spojówek
  • Zapalenie spojówek może mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe, nierzadko jest też wywołane alergią. Objawy to zaczerwienienie, łzawienie oka, świąt, który wywołuje potrzebę częstego pocierania oka, opuchlizna powiek oraz pojawienie się wydzieliny – najczęściej ropnej. Może się zdarzyć, że infekcja najpierw obejmie jedno oko, a wkrótce przeniesie się na drugie.
  • Podrażnienie mechaniczne
  • Spuchnięte oko u dziecka może być również efektem mechanicznego podrażnienia. Wystarczy, że smyk będzie bawił się w piasku i w czasie tej aktywności potrze zabrudzoną rączką oko, by ostre drobiny dostały się pod powiekę. Podrażnienie mechaniczne może nastąpić również na skutek uderzenia się dziecka – np. w zabawkę. Objawy podrażnienia to opuchlizna powieki, silne łzawienie, zaczerwienienie, a w przypadku dużego lub głębokiego urazu – silny ból i trudności z otwarciem oka. Konsekwencją podrażnienia oka może być zapalenie spojówek.
  • Ciało obce
  • Nierzadko za spuchnięte oczko u dziecka odpowiada znajdujące się w nim ciało obce. W tym przypadku, poza opuchlizną, dziecko będzie skarżyło się na ból, ponadto natychmiast pojawi się zaczerwienienie oraz obfite łzawienie. Często ciało obce to mały włosek lub np. muszka.
  • Jęczmień
  • Kolejną częstą przyczyną opuchnięcia oka jest jęczmień. To zakażenie spowodowane gronkowcami, które najczęściej obejmuje tylko jedno oko. Jęczmień powoduje duży obrzęk i zaczerwienienie górnej powieki, pojawia się także mały ropień.
  • Gradówka
  • Pierwszym objawem gradówki (zapalenia gruczołu łojowego) jest niebolesny guzek, który może zlokalizować się na górnej lub dolnej powiece dziecka. Guzek może pozostawać w niezmienionym stanie nawet przez kilka tygodni, po czym samoistnie zniknąć. Niestety w części przypadków przebieg infekcji jest bardziej skomplikowany. Gradówka się powiększa, staje się czerwona, a do tego boleśnie uciska gałkę oczną. W takim przypadku niezbędna jest już wizyta o okulisty.

    Spuchnięte oko u niemowlaka – przyczyny

    Spuchnięte oko u niemowlaka – przyczyny

    U niemowląt mogą wystąpić wszystkie wyżej wymienione przypadłości, dodatkowo przyczyną opuchniętego oczka może być u nich również zatkany kanalik łzowy. Istotą dolegliwości jest nieprzerwanie się zastawki Hasnera. To cienka błonka, która zamyka kanaliki łzowe i która powinna pęknąć w momencie, w którym dziecko wydaje z siebie pierwszy krzyk.
    Leczenie zatkanego kanalika w większości przypadków polega na regularnym wykonywaniu specjalnego masażu. Wówczas, pod wpływem zwiększonego ciśnienia, dochodzi do przerwania błony. Dopiero gdy takie postępowanie nie da rezultatu, wykonuje się zabieg, czyli sondowanie. Na zabieg najczęściej umawiane są dzieci, które ukończyły już 1. rok życia.

    Spuchnięte oko u dziecka po ugryzieniu

    Spuchnięte oko u dziecka może mieć tak banalną przyczynę jak ukąszenie – np. ukąszenie komara. Niestety, jeśli dziecko jeszcze nie mówi, rodzicom często trudno jest stwierdzić, czy maluch rzeczywiście został pogryziony, czy może jednak chodzi o infekcję.

    Spuchnięte oczko u dziecka a alergia

    Spuchnięte oczy mogą być jednym z pierwszych symptomów alergii u dziecka. Jeśli oprócz tej przypadłości malcowi często dokucza przezroczysty, wodnisty katar, zdecydowanie warto zabrać go do dobrego alergologa. Lekarz nie tylko wystawi skierowanie na badania, ale też udzieli ważnych rad w zakresie pielęgnacji malca.

    Spuchnięte oko u dziecka – domowe sposoby

    Spuchnięte oczko u dziecka zazwyczaj wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli jednak wiesz, że w oczku znajduje się ciało obce (np. rzęsa), możesz spróbować usunąć je samodzielnie. Najpierw koniuszkami palców chwyć za rzęsy górnej powieki, odchyl ją i pociągnij ku dolnej powiece. To często wystarczy, aby ciało obce wypłynęło. Jeśli tak się nie dzieje, spróbuj zlokalizować paproch, a następnie usunąć go chusteczką higieniczną.
    Uwaga! Nigdy, pod żadnym pozorem, nie należy wyjmować z oka dziecka ciała obcego, które wbiło się w powiekę albo – co gorsza, w gałkę oczną. W takim przypadkach należy udać się z maluchem na dyżur okulistyczny.
    Jeśli spuchnięte oko u dziecka jest wynikiem ukąszenia owada, możesz posmarować powiekę maścią łagodzącą swędzenie po ugryzieniu – nie wprowadzaj jej jednak do samego oka.
    Na obrzęki wszelkiego rodzaju polecane są również okłady z torebek herbaty (zalane wrzątkiem, a następnie ostudzone), a także napar z rumianku – oczywiście również chłodny.

    Spuchnięte oko u dziecka – kiedy do lekarza?

    Jeżeli nie masz pewności, jaka jest przyczyna obrzęku powiek lub powieki u dziecka, udaj się z malcem do lekarza. W wielu przypadkach niezbędne jest podanie dziecku maści lub kropli z antybiotykiem – tak leczy się np. zapalenie spojówek, ostre bakteryjne zapalenie woreczka łzowego czy jęczmień. Jeśli z kolei doszło do mechanicznego uszkodzenia czy podrażnienia, okulista powinien ocenić, czy nie doszło do poważnego uszkodzenia rogówki albo innych elementów narządu wzroku.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.