Data publikacji:

Spuchnięty i zaczerwieniony siusiak u dziecka: jaka może być przyczyna? Co na to poradzić?

spuchnięty i zaczerwieniony siusiak u dziecka
Spuchnięty siusiak u dziecka może być objawem zapalenia napletka, które często zdarza się małym chłopcom. Spuchnięty i zaczerwieniony siusiak u dziecka: jaka może być przyczyna? Co na to poradzić? To skutek zakażenia lub mechanicznego podrażnienia. Zaczerwieniony siusiak u niemowlaka to powód do płaczu, bo dziecko odczuwa duży dyskomfort cały czas, nie tylko przy oddawaniu moczu.

Spuchnięty i zaczerwieniony siusiak u dziecka – jaka może być przyczyna? 

Stan zapalny, jaki powstaje w obrębie penisa, daje efekt w postaci spuchniętego i obolałego siusiaka u chłopców. Infekcja może obejmować sam napletek, ale także całe prącie. Dolegliwość najczęściej występujący u chłopców do 5. roku życia.
Zaczerwieniony siusiak u niemowlaka – przyczyny zapalenia prącia:
  • Uszkodzenie mechaniczne – powstaje podczas silnych otarć, a czasem nawet drobnych urazów krocza, po których dochodzi do nadkażenia ranki.
  • Niedostateczna higiena – ważne, by nie dotykać prącia zanieczyszczonymi rękoma. Ucz dziecko mycia rąk nie tylko po oddaniu moczu, ale też przed nim.
  • Obniżona odporność – głównie po antybiotykoterapii – wtedy wystarczy nawet niewielkie mechaniczne uszkodzenie napletka, aby rozwinął się stan zapalny!
  • Nieodpowiednia bielizna – zbyt ciasna może powodować otarcia i tamować dostęp powietrza, a slipki ze sztucznych materiałów powodują zapocenie ciała. To wszystko sprzyja rozwojowi infekcji, bo nie gwarantuje wystarczająco dobrych warunków dla ciała małego dziecka.
  • Zakażenia: wirusowe, bakteryjne i grzybicze – to one powodują, że zaistnieje problem, jakim jest czerwony siusiak u niemowlaka. Zapalenie grzybicze najczęściej charakteryzuje się białą, brzydko pachnąca wydzieliną, obrzękiem, bólem przy oddawaniu moczu, wysypką na napletku (mała, grudkowata wysypką na napletku) i swędzeniem. Pamiętaj, że grzybicą nie zaraża się tylko przez kontakt seksualny! Można zarazić się nią również w toalecie publicznej czy na basenie.
  • Cukrzyca – to u starszych chłopców.
  • Nieprawidłowa budowa napletka – tak zwana stulejka – problem z odprowadzaniem napletka może sprzyjać rozwojowi infekcji, a stąd do zagadnienia „zaczerwieniony siusiak u niemowlaka” już tylko dwa kroki.

Spuchnięty siusiak u dziecka? To wierzchołek góry lodowej! 

Objawy zapalenia penisa u dziecka. Nie sposób koło nich przejść obojętnie. Powodują bowiem tak duży dyskomfort, że dziecko (szczególnie noworodek i niemowlę) ciągle płacze. Objawy zapalenia siusiaka u chłopców:
  • zaczerwienienie napletka,
  • zatrzymanie moczu (dochodzi do niego w skrajnych przypadkach),
  • ból, pieczenie, swędzenie,
  • stan podgorączkowy,
  • ropna wydzielina,
  • owrzodzenia, nadżerki, obrzęk.
Jest to rozwijający się stan zapalny, którego absolutnie nie należy bagatelizować. Udaj się do pediatry, który oceni stan zdrowia dziecka i wdroży odpowiednie postępowanie. 

Ropa na siusiaku u dziecka – czy to niebezpieczne? 

Ropień na penisie dziecka oraz ropna wydzielina z niego (sączenie się ropnej wydzieliny spod napletka) nie są tak niebezpieczną przypadłością, o jakiej być może zdążyłaś pomyśleć, gdy zobaczyłaś u swojego synka ten objaw, a zanim zdążysz przeczytać nasz artykuł.
Ropa na chłopięcym siusiaku może pojawić się przy mniejszym lub większym zapaleniu napletka. Najczęściej zagadnienie dotyczy maluchów do piątego roku życia. Najczęściej pediatrzy proponują przykładanie środka odkażającego w postaci okładów przez kilka dni.

Spuchnięty i zaczerwieniony siusiak u dziecka. Co na to poradzić?

Jak leczyć bolący i spuchnięty siusiak u dziecka? Dolegliwości mogą ustąpić same przy odpowiedniej higienie prącia (i całego ciała!). 
Jeśli jednak maluch skarży się na zaczerwieniony siusiak u niemowlaka lub spuchnięty siusiak u dziecka, a objawy sprawiają pociesze dyskomfort i często ból, zastosuj takie środki wspomagające leczenie czerwonego siusiaka u niemowlaka:
  • okład z rumianku,
  • przemywanie szarym mydłem dwa razy dziennie,
  • nieprzegrzewanie zakażonych, bolesnych miejsc,
  • leki przeciwgrzybiczne,
  • antybiotyki. 
Te dwa ostatnie sposoby to leki wypisywane na receptę przez pediatrę. Jeśli przez długi czas objawy się utrzymują lub zauważysz siny siusiak u dziecka, to konieczne jest udanie się do specjalisty, aby nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniania się zakażenia po organizmie dziecka.

Spuchnięty siusiak u dziecka – jak zapobiegać?

O zdrowie ciała dziecka dbaj każdego dnia. W ten sposób masz szansę uchronić go przed nieprzyjemnymi (dla was obojga) infekcjami. Co robić? Jak zapobiegać chorobom penisa u dziecka?
  1. Codzienne mycie okolic intymnych to absolutna konieczność.
  2. Ucz dziecko, by nie dotykało penisa brudnymi rękoma.
  3. Wycierajcie siusiaka po oddaniu moczu.
  4. Regularnie zmieniaj pieluchy noworodkowi, niemowlęciu i starszakowi, który jeszcze się nie odpieluchował. 
  5. Kupuj dla dziecka przewiewną bieliznę z bawełny, która nie uciska i nie uwiera.
  6. Codziennie zmieniaj bieliznę dziecka.
  7. Pierz odzież dziecka w łagodnych detergentach, dostosowanych do potrzeb delikatnej skóry dziecka. 

Zapalenie napletka u dziecka – do jakiego lekarza się udać?

Do pediatry. Z zapaleniem napletka u chłopców udaj się do pediatry. Urolog to pomoc w trudniejszych przypadkach, na przykład gdy schorzenie często powraca, mimo że jest leczone pod okiem pediatry.
Spuchnięty siusiak u dziecka i czerwony siusiak u niemowlaka to najczęściej objawy choroby zwanej zapaleniem napletka. To dość częsta przypadłość, wynikająca z drobnych urazów albo nieodpowiedniej higieny, prowadzącej do zapalenia związanego z bakteriami i wirusami.  
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.