Data publikacji:

Strój na WF. Jaki strój na WF dla dziewczynki i chłopca wybrać?

Już niedługo rozpoczęcie roku szkolnego. Większość rodziców nerwowo poszukuje niezbędnych zeszytów, akcesoriów plastycznych czy idealnego tornistra. Często jednak lekceważymy bardzo istotną kwestię, jaką jest strój na WF. Tymczasem to od tego, jakie ubrania wybierzemy zależy czy dziecko będzie chętnie uczestniczyło w zajęciach. W czasach kiedy brak aktywności fizycznej staje się coraz większym problemem jest to więc bardzo istotne. Sprawdźmy więc jakie stroje na WF będą dobrym wyborem.
strój na wf
Zanim przystąpimy do zakupu stroju sportowego na WF warto zapoznać się z regulaminem szkoły, który powinien określać jak powinien wyglądać. Część szkół pozostawia uczniom dowolność w tym zakresie. Inne jednak wymagają jasnej koszulki (najczęściej białej), ciemnych spodenek lub spodni oraz butów na białej podeszwie.

Wydawać by się to mogło fanaberią, jednak ma spore uzasadnienie praktyczne. Dzięki ujednoliconym strojom nauczyciele mogą łatwiej kontrolować czy dzieci przebrały się w strój sportowy. Zaś biała podeszwa butów nie zostawia śladów na parkiecie hali sportowej. Jeśli jednak szkoła nie ma szczególnych wytycznych warto pozwolić dziecku na wybranie koszulki i spodenek, które przypadły mu do gustu. Z pewnością w ubraniu, które mu się podoba będzie ćwiczyć o wiele chętniej.

Koszulka na WF - czym powinna się charakteryzować?

Jednym z najważniejszych elementów stroju na WF jest bez wątpienia koszulka. Jej wybór jest niezwykle ważny dla komfortu dziecka - niezależnie czy mówimy o dziewczynce czy o chłopcu. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to z jakiego materiału została wykonana. Najlepszym wyborem są koszulki bawełniane lub te wykonane ze specjalnych, funkcyjnych tkanin - takich jak poliamid z domieszką elastanu.

Bawełniane koszulki są nasiąkliwe, dzięki czemu pot nie pozostaje na skórze dziecka. Koszulki funkcyjne są za to skonstruowane tak, że odprowadzają go na zewnątrz gdzie szybko odparowuje. W skutek tego skóra dziecka pozostaje przyjemnie sucha nawet podczas dużego wysiłku fizycznego. Koszulki takie znajdziemy pod adresem

Ważny jest również krój koszulki. Pamiętajmy, że nie powinna być ani za ciasna (aby nie blokowała ruchów dziecka i nie powodowała otarć) ani zbyt luźna (będzie podwijać się w czasie ćwiczeń). Najlepiej sprawdzają się koszulki o fasonie “regular”.

Spodenki czy spodnie? Co wybrać jako strój na WF?

Wiele zależy od preferencji dziecka jak również od tego gdzie i w jakich warunkach odbywają się zajęcia. Jeśli przeprowadzane są na sali gimnastycznej lub na dworze w czasie ciepłych miesięcy spodenki powinny okazać się lepszym wyborem - pamiętajmy, że gdy się ruszamy temperatura ciała wzrasta i nie potrzebuje ono aż tak dużej ochrony przed chłodem.

Jakie spodenki wybrać? Przede wszystkim takie, które nie krępują ruchów. W przypadku chłopców dobrze sprawdzają się szorty ściągane troczkami w pasie. Dziewczęta mogą wybierać spośród spodenek z szerszymi nogawkami lub bardzo modnymi obecnie kolarkami, czyli szortami, które mają obcisłe nogawki. Ważne jest to, aby spodenki były wygodne, oraz dobrze trzymały się w pasie. Nie powinny zsuwać się w trakcie ćwiczeń.

Buty na WF

To niezwykle ważny element stroju sportowego. Od nich zależy bowiem nie tylko komfort ale również bezpieczeństwo dziecka. Podeszwa takich butów powinna więc być antypoślizgowa. Jeśli obawiamy się, że będzie zostawiała ślady na parkiecie możemy wybrać wspomniane wyżej buty z białą podeszwą, lub (jeśli dopuszcza tego regulamin szkoły) postawić na nowoczesne, kolorowe modele, których podeszwy wykonane są z gumy “non-making”. Ta mieszanka nie brudzi oraz nie rysuje powierzchni.

Bardzo ważna jest również przewiewna cholewka oraz odpowiednio wyprofilowana podeszwa, która umożliwi prawidłowe ułożenie stopy i zminimalizuje ryzyko płaskostopia. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodszych dzieci. Szeroki wybór obuwia znajdziesz na Ceneo.pl, od tenisówek, butów sportowych po trampki dziecięce.

Wciąż nie wiesz jakie buty na wf do szkoły wybrać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Co dołączyć do stroju sportowego na WF?

W teorii strój na WF składa się z tych trzech elementów. W praktyce warto jednak zadbać również o odpowiednie akcesoria oraz bieliznę, która zapewni dziecku pełnię komfortu. Niezwykle ważnym, choć często niedocenianym elementem są skarpetki. Nawet najlepsze buty nie zapewnią bowiem wygody jeśli dziecko będzie ćwiczyło w skarpetach wykonanych ze sztucznych, nie oddychających tkanin. Stopa w tego typu skarpetach szybko poci się co jest nie tylko niekomfortowe, ale również może przyczynić się do powstawania otarć i odparzeń. Stawiajmy więc na skarpetki z dużą zawartością bawełny, z dodatkowo wzmocnioną tkaniną pod podeszwami stóp.

W przypadku starszych dziewczynek warto pomyśleć o sportowym biustonoszu, który zapewni im pełnię komfortu i sprawi, że nie będą krępowały się podczas ćwiczeń. Tradycyjne staniki dla nastolatek często posiadają elementy, które mogą boleśnie uciskać lub obcierać ciało podczas wzmocnionego wysiłku. Przydatne są również - mocne gumki do włosów, frotki na rękę, które pozwalają otrzeć spocone czoło czy wzmocnione kolanówki (szczególnie podczas gry w piłkę nożną). Nie są to jednak elementy obowiązkowe - ich konieczność powinniśmy omówić z dzieckiem biorąc pod uwagę wymagania nauczyciela oraz przebieg zajęć i wykonywane aktywności.

Podsumowując, strój na WF powinien być przede wszystkim wygodny. W dzisiejszych czasach jego skompletowanie nie musi być trudne. Wybór dziecięcej odzieży sportowej jest bowiem bardzo szeroki i różnorodny. Dzięki temu nawet mając na uwadze szkolny regulamin dziecko może prezentować i czuć się dobrze podczas zajęć.
Autorka: Kamila Łada