Data modyfikacji:

Świeżo wyciskane czy kupne – jakie soki podawać dziecku?

Autor: Sylwia Stwora

Samodzielne przygotowane ze świeżych owoców, a może lepiej kupowane w kartonie w pobliskim markecie? Kwestia tego, jakie soki podawać dziecku, gdy nadchodzi czas rozszerzenia diety, to nie lada orzech do zgryzienia dla każdej mamy. O czym należy pamiętać, wybierając konkretny napój do ugaszenia pragnienia malca?

Sok w diecie niemowlaka może pojawić się po 4-5 miesiącu życia, jeśli podajesz mu mleko modyfikowane albo po 7 miesiącu od narodzin, w przypadku gdy karmisz go piersią. Początkowo, najlepiej podawać soki świeżo wyciskane z jednego owocu np. jabłko, banan, winogrona czy przecierowe z jednego warzywa, np. marchew, dynia.

Jedna porcja powinna składać się z 1-2 łyżeczek. Roczny malec może pić już soki z czerwonego buraka, żurawiny, selera, pomidorów czy cytrusów, o ile nie jest uczulony na żadne z nich. Należy sięgać po produkty ze sprawdzonych, ekologicznych upraw lub domowego ogródka, o ile nie stosujesz do ich uprawy np. pestycydów.

W przypadku soków kupnych w kartonie lub butelce, ważne jest, aby dobrze czytać etykiety. W skład napoju powinno wchodzić 100 proc. soku z warzyw lub owoców. Należy unikać napojów sztucznie barwionych i aromatyzowanych oraz zawierających konserwanty (np. E210, E102, E420), a także substancje słodzące, czyli cukier, syrop glukozowy, słodzik (aspartam - E951) czy fruktozę. Koniecznie napój powinien być pasteryzowany. Zwracaj też uwagę na wiek dziecka, od którego producent zaleca podawanie danego soku.

Dla dziecka poniżej 3 roku życia warto wybierać soki, które na opakowaniach mają oznaczenie „środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego”, potwierdzające zachowanie odpowiednich zasad higieny oraz stosowania najlepszej jakości produktów przy ich produkcji. Na etykiecie powinien widnieć także certyfikat jakości ISO 9001, mówiący o spełnianiu międzynarodowych wymogów w zakresie projektowania, produkcji i dystrybucji.

Kołdra dziecięca. Jaka dla niemowlaka? Jaki rozmiar?

Kołdra dziecięca. Jaka dla niemowlaka? Jaki rozmiar?

2020-11-02
Dobranie odpowiedniej pościeli i materaca do łóżeczka dla dziecka to dopiero połowa sukcesu na drodze do zapewnienia mu jak najwyższego komfortu snu. Istotne zn...
Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.