Data modyfikacji:

Świeżo wyciskane czy kupne – jakie soki podawać dziecku?

Autor: Sylwia Stwora

Samodzielne przygotowane ze świeżych owoców, a może lepiej kupowane w kartonie w pobliskim markecie? Kwestia tego, jakie soki podawać dziecku, gdy nadchodzi czas rozszerzenia diety, to nie lada orzech do zgryzienia dla każdej mamy. O czym należy pamiętać, wybierając konkretny napój do ugaszenia pragnienia malca?

Sok w diecie niemowlaka może pojawić się po 4-5 miesiącu życia, jeśli podajesz mu mleko modyfikowane albo po 7 miesiącu od narodzin, w przypadku gdy karmisz go piersią. Początkowo, najlepiej podawać soki świeżo wyciskane z jednego owocu np. jabłko, banan, winogrona czy przecierowe z jednego warzywa, np. marchew, dynia.

Jedna porcja powinna składać się z 1-2 łyżeczek. Roczny malec może pić już soki z czerwonego buraka, żurawiny, selera, pomidorów czy cytrusów, o ile nie jest uczulony na żadne z nich. Należy sięgać po produkty ze sprawdzonych, ekologicznych upraw lub domowego ogródka, o ile nie stosujesz do ich uprawy np. pestycydów.

W przypadku soków kupnych w kartonie lub butelce, ważne jest, aby dobrze czytać etykiety. W skład napoju powinno wchodzić 100 proc. soku z warzyw lub owoców. Należy unikać napojów sztucznie barwionych i aromatyzowanych oraz zawierających konserwanty (np. E210, E102, E420), a także substancje słodzące, czyli cukier, syrop glukozowy, słodzik (aspartam - E951) czy fruktozę. Koniecznie napój powinien być pasteryzowany. Zwracaj też uwagę na wiek dziecka, od którego producent zaleca podawanie danego soku.

Dla dziecka poniżej 3 roku życia warto wybierać soki, które na opakowaniach mają oznaczenie „środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego”, potwierdzające zachowanie odpowiednich zasad higieny oraz stosowania najlepszej jakości produktów przy ich produkcji. Na etykiecie powinien widnieć także certyfikat jakości ISO 9001, mówiący o spełnianiu międzynarodowych wymogów w zakresie projektowania, produkcji i dystrybucji.

Termometr dla dziecka. Jaki najlepszy termometr pokojowy dla niemowląt i starszych dzieci?

Termometr dla dziecka. Jaki najlepszy termometr pokojowy dla niemowląt i starszych dzieci?

2020-03-10
Termometr to jedno z podstawowych akcesoriów, w które powinniśmy się zaopatrzyć, gdy w naszym domu pojawi się nowy członek rodziny. Jednak szeroka gama produktó...
przyjaciele oglądają telewizję

Seriale dla młodzieży – najlepsze seriale dla nastolatków

2019-10-01
Każdy nastolatek uwielbia oglądać filmy i seriale! W artykule znajdziesz najlepsze seriale dla nastolatków. Dowiedz się więcej!
bajki dla przedszkolaków

Jakie bajki dla przedszkolaków? Ranking książek

2019-09-12
Podobno Albert Einstein powiedział: „Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było inteligentne – czytaj mu bajki. Jeśli chcesz, aby było inteligentniejsze – czytaj mu więcej bajek”. Nie wiadomo, czy to rzeczywiście słowa wielkiego uczonego, jednak pozostaje faktem, że czytanie dzieciom ma wielką moc. Dowiedz się zatem, jakie bajki dla przedszkolaków są najbardziej polecane.
dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?

2019-09-03
Pójście do przedszkola dla większości dzieci jest nową, wspaniałą przygodą. Niestety – nie zawsze tak jest. Nie brakuje maluchów, które za nic w świecie nie chcą rozstać się z mamą na kilka godzin, demonstrując swoje niezadowolenie poprzez krzyk i płacz. Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do przedszkola i jak sobie z tym poradzić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!