Data publikacji:

Ta książka to obowiązkowa pozycja w każdej dziecięcej biblioteczce!

Autor: Justyna Mazur

No dobra, często ekscytuję się książkami dla dzieci, bo z nieukrywanym zachwytem obserwuje ten wciąż rosnący w siłę rynek wydawniczy.  W tym jednak wypadku zachwyt to zdecydowanie za małe słowo. "Życie, co to takiego" ta książka GENIALNA i myślę, że powinna znaleźć się w każdej biblioteczce małego człowieka.

Udawałam, że nie widzę widniejącego na okładce opisu 7+ i ciut się na tym niewidzeniu przejechałam - dla 4,5-letniego Dziedzica książka jest rzeczywiście zbyt trudna. Co prawda polubił ją i czasem każe sobie czytać, ale z odpowiedziami ma problem. A to o odpowiedzi na zadane pytania - czasem piekielnie trudne - właśnie tu chodzi.

Spójrzmy na przykład:

Dlaczego życie bywa ciężkie?

Bo czasem czuję się samotny...

 • Czy samotność jest aż taka straszna?
 • Czy możesz czuć się samotny, jeśli ktoś cię kocha?
 • Czy myślisz, że tylko Ty czujesz się samotny?
 • Dlaczego jeszcze życie bywa ciężkie?

  Bo rodzice mnie nie rozumieją

 • Czy Ty próbujesz zrozumieć rodziców?
 • Czy rodzice muszą być idealni?
 • Czy to znaczy, że Cię nie kochają?
 • Takich fascynujących pytań jest w książce znacznie więcej. Niech nie przerazi Was nadtytuł - "dzieci filozofują". Nie jest to atlas filozofii dla najmłodszych, to po prostu wspaniałe zaproszenie w świat WAŻNYCH PYTAŃ.  Zaręczam - zmuszają do refleksji nie tylko dzieci!

  Życie. Co to takiego, wyd Zakamarki, od 25,49 zł; "Każdy tom zawiera sześć ważnych pytań. Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców? Dlaczego na świecie są wojny? Wobec takich pytań dorośli niejednokrotnie czują się bezradni. Nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, co im odpowiadać. Bo też czy istnieją jednoznaczne odpowiedzi? Każde pytanie prowadzi do sześciu możliwych odpowiedzi, których mogłoby udzielić dziecko. Z kolei każda odpowiedź prowadzi do kilku nowych pytań, które w jakiś sposób podważają wcześniejszą odpowiedź. A wszystko to w odniesieniu do codziennego życia dziecka (materiały wydawcy)

  ,Świetną recenzję serii - bo oprócz "Życia..." jest jeszcze "Uczucia, co to takiego?", "Dobro i zło, co to takiego?", "Ja, co to takiego?", "Piękno i sztuka, co to takiego?" (wszystkie i wiele innych wydanych przez Zakamarki znajdziecie TUTAJ) przeczytałam na jednym z nauczycielskich blogów. Facet napisał: Siła tych książek polega na tym, że nie dają - jak niemal każda książka dla dzieci i młodzieży - gotowych odpowiedzi. Nie znajdziecie w nich morału, nikt was nie pouczy jak wolno, a jak nie wolno się zachować, a co najwyżej dyskretnie zasugeruje, w jaką stronę podążać.