Data publikacji:

Trzecia część Pucia już w sklepach! Równie dobra jak poprzednie? (RECENZJA + KONKURS)

Szkoda, że nie widzieliście, z jaką nieskrywaną dumą Siostra Dziedzica przekroczyła dzisiaj próg żłobka! Powód dumy dzierżyła pod pachą. Już w szatni stała się bohaterką; otoczona przez dwie mamy ze zdziwieniem mówiące: "Ooooo, a co to za Pucio? Nie znamy?!" wzruszyła ramionami i odrzekła: "To nowy Pucio! Pucio urósł! I był na feriach! Mas, zobac!".

Rzeczywiście, drodzy państwo, Pucio urósł, a nawet, powiedziałabym, zmężniał. Jest większy, smuklejszy i wreszcie...gada jak człowiek! Pełnymi zdaniami, odmieniając słowa przez przypadki i używając momentami całkiem skomplikowanych fraz. Brawo on!

Pucio i ćwiczenia z mówienia, Marta Galewska - Kustra, Nasza Księgarnia; od 23 zł

Na pierwszy rzut oka książka autorstwa Marty Galewskiej-Kustry niewiele różni się od poprzednich - ma taką samą objętość i tak samo dobrą, nieinfantylną kreskę Joanny Kłos. Identyczny jest też układ graficzny - na górze tekst, a poniżej wybrane i powtórzone zdarzenia/słowa. Ale już po pierwszym czytaniu przekonacie się, że książka jest inna! Dużo treściwsza i - z mojego punktu widzenia - ciekawsza, bo akcja jest zdecydowanie bardziej wartka, czego ukoronowaniem jest wątek...dramatyczno-sensacyjny. Szczegółów oczywiście nie zdradzę, napiszę Wam tylko że mniej więcej w połowie lektury, razem z mamą Pucia, na chwilę wstrzymacie oddech ;-)

Nie było tajemnicą, że w trzecim tomie fabuła będzie zdecydowanie bardziej rozbudowana - seria jest pomyślana tak, by rosnąć razem z dziećmi. A skoro Pucio już jest dużym przedszkolakiem, to, jak pisze autorka we wstępie, "nadchodzi czas na wzbogacanie zasobu słów, rozwijanie mowy zdaniowej (zdania stają się coraz bardziej złożone) oraz naukę stosowania podstawowych reguł gramatyki (np. odmiany rzeczownika i czasownika)".

ZOBACZ KONIECZNIE: Pucio. Znacie gościa? Jeżeli nie, koniecznie nadróbcie zaległości (RECENZJA I i II CZĘŚCI) 

Nowy Pucio. Czy dobry dla 3-latków?

Niektórzy rodzice kręcili nosem, że najnowsze, zimowe przygody Pucia, ukazują się dopiero w marcu, gdy człowiek myśl już o krokusach i żonkilach, a nie o śniegu, ale z ręką na sercu mogę napisać, że dla moich małych czytelników nie ma to najmniejszego znaczenia! W naszym przypadku feryjne przygody Pucia to wręcz dodatkowy smaczek, bo sami niedawno wróciliśmy z górskich wojaży i - podobnie jak Pucio i jego rodzina - też jeździliśmy na sankach i nartach, robiliśmy karmnik dla ptaków i...staliśmy w korku.

5,5-letni Dziedzic i jego 2,5-letnia siostra przyjęli nowego Pucia z wielką radością i myślę, że to będzie nasza podstawowa lektura na kilka, kilkanaście najbliższych wieczorów. Jeżeli obawiacie się, że książka może być zbyt łatwa dla 3, 4 czy 5 latków, to myślę, że niepotrzebnie - jeżeli znają i lubią poprzednie części, i tę powinni pokochać. Na dowód załączam zdjęcie z popołudnia - właśnie z Puciem relaksował się Dziedzic, składając litery i próbując czytać.

UWAGA! KONKURS!

Mamy dla Was trzy świeżutkie, dopiero co wydane egzemplarze książki "Pucio i ćwiczenia z mówienia". Jak je zdobyć? Wystarczy opisać pewien szczegół ze swojego dzieciństwa :-) Szczegółów konkursu szukajcie w piątek 16 marca na naszym facebookowym profilu. Powodzenia! :-)

Nie tylko Pucio

Nie wiem, czy wiecie, że dr Marta Galewska-Kustra jest także autorką innych, fantastycznych książek wspierających rozwój mowy dziecięcej. Wraz z Elżbietą i Witoldem Szwajkowskimi napisała "Wierszyki ćwiczące języki" (ilustracje Joanny Kłos!), czyli zbiór zabawnych rymowanek wpierających rozwój mowy, które dzieciaki wprost kochają (a wiem to,bo sprawdziłam na swoich dwóch egzemplarzach); kolejną fantastyczną bohaterką, którą wymyśliła autorka a namalowała, a jakże, Joanna Kłos, jest mucha Fefe, która...gasi pożary, jeździ samochodem, chodzi do kina, biega w maratonach i jest gwiazdą opery.

Czytając o jej przygodach dzieciaki wykonują szereg ćwiczeń, które są nieocenioną pomocą dla wszystkich, którzy mają problemy artykulacyjne albo po prostu chcą pogimnastykować buzię. Polecamy obie pozycje!

Tekst: Justyna Mazur

ierszyki ćwiczące języki, od 16,60 zł