Data publikacji:

Upominki dla dzieci DIY: inspiracje

Chcąc obdarować z jakiejś okazji dziecko, często sięgamy po gotowe zabawki lub gry. Tymczasem jednak „gotowce” to nie wszystko! Warto wykorzystać coraz popularniejszy trend DIY (Do It Yourself). Jest to nie tylko świetna metoda na samodzielne tworzenie różnych przedmiotów i wykorzystanie niepotrzebnych rzeczy, ale przede wszystkim sposób na nudę i rozwijanie kreatywności. W tym artykule przedstawimy różne upominki dla dzieci DIY – inspiracje, które zmotywują Cię do wykonania czegoś wyjątkowego.
upominki dla dzieci diy

Własnoręczne zabawki dla dzieci – dlaczego warto?

Wydawać by się mogło, że w czasach, w których bez problemu można kupić dosłownie wszystko, własnoręcznie robione prezenty nie będą miały racji bytu. Nic bardziej mylnego! Upominki dla dzieci DIY są wyjątkowe, ponieważ zrobione są one przede wszystkim „od serca”. Podarunek adresowany specjalnie do konkretnej osoby zyskuje dużą emocjonalną wartość, niezależnie od tego, ile on faktycznie kosztuje. Jest on wynikiem twojego zaangażowania, poświęconego czasu i nakładu pracy jaką włożyłeś w jego wykonanie.
Samodzielnie wykonany upominek to również doskonała okazja do rozwijania swojej wyobraźni i trenowania kreatywnego myślenia. Możesz mieszać różne formy i techniki oraz eksperymentować nad końcowym efektem.
Pamiętaj też, że samodzielne przygotowanie prezentu może być też świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu z najbliższymi. „Zrób to sam” z dzieckiem ułatwi budowanie z nim dobrych relacji.

Jak zrobić coś z niczego dla dzieci?

Upominek dla dzieci wykonany metodą DIY to również oszczędność pieniędzy. Zazwyczaj koszt własnoręcznie wykonanego prezentu jest mniejszy niż koszt gotowego, kupionego w sklepie. Dodatkowo możesz wykorzystać materiały, których chciałeś się pozbyć.
Zacznij od zbierania elementów, które mogą ci się przydać do przygotowania upominku. Wyszukaj w domu różne materiały, które mogą posłużyć jako surowce do projektu. Mogą to być tektura, pudełka po butach, kolorowe papierki, wstążki, farby, klej, nożyczki itp.
Kolejnym punktem jest wybór projektu, który będziesz chciał wykonać. Przyglądając się zebranym materiałom zastanów się, co to mogłoby być. Coś małego z papieru? A może domek dla lalek z kartonu po butach? Pamiętaj – ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia!

Własnoręczne zabawki dla dzieci

Kto powiedział, że samodzielnie nie możecie przygotować zabawek dla dzieci? Uszycie prostej maskotki ze starej bluzki to naprawdę nie jest duży wysiłek, a efekt końcowy może naprawdę zaskoczyć.
Wszelkiego rodzaju kartony, pudełka (nawet te po lekach) dobrze sprawdzą się w roli mebelków, np. kuchennych. To także świetny materiał na stworzenie domku dla lalek lub garażu na samochodziki. W takich pudełkach wystarczy odpowiednio wyciąć otwory, a następnie pozwolić dziecku, aby samodzielnie ozdobiło nową zabawkę.

Kreatywne rzeczy do zrobienia dla dzieci - Małe prezenty DIY

Oto lista jeszcze kilku innych przykładowych małych upominków dla dzieci DIY:
- modelina – klasyk, który spodoba się dzieciom w każdym wieku. Nie tylko ulepisz z niej dowolne kształty, ale – w przeciwieństwie do plasteliny – bez problemu możesz ją utwardzić. Możecie ulepić coś razem z dzieckiem!
- brelok do kluczy - doskonały pomysł, jeśli naprawdę chcesz przygotować coś z niczego. Sznurki, wstążki, nakrętki od butelek, korki od wina, a nawet fragmenty opakowań od kosmetyków to materiały, które skutecznie sprawdzą się do stworzenia prawdziwego dzieła sztuki. Kółko do zaczepiania możesz wykorzystać z innego breloka bądź kupić w sklepie za kilka złotych.
- puzzle – masz kolorową drukarkę? Wydrukuj na kartce bloku technicznego wspólne zdjęcie lub ulubioną postać z bajki. Wspólnie potnijcie wydruk na małe kawałki, a następnie złóżcie.
- ciasteczka – wybierzcie się razem do kuchni i upieczcie coś słodkiego! Najlepiej sprawdzą się takie, z którego ciasta można wyciąć różne kształty. Ewentualnie  przygotujcie muffinki, które wspólnie ozdobicie kolorową posypką.
Pamiętaj: upominki dla dzieci DIY nie tylko rozwijają wyobraźnię, kreatywność i zdolności manualne, ale także pomogą wam spędzić więcej czasu razem i budować więź.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus