Data publikacji:

Jak zorganizować urodziny dziecka w domu?

Zrezygnowanie, pośpiech i zmęczenie… A może radość, euforia i podekscytowanie? Jakie emocje wywołuje w tobie hasło „W tym roku zorganizujemy urodziny dziecka w domu”? Jeśli raczej pierwszy wymieniony zestaw – nie rezygnuj! Podsuwamy proste patenty na organizację urodzin dziecka w domu. Prosto i bez nadęcia, za to z masą uśmiechu.
jak zorganizować urodziny dziecka w domu

Urodziny dziecka w domu – wybieramy motyw przewodni!

Zanim zabierzemy się za planowanie, ustalmy, ile osób planujemy zaprosić i w jakim wieku będą goście. Następnie wybieramy motyw przewodni imprezy. Najlepiej, by wybrać taki motyw, który będzie przyjemny dla solenizanta i który będzie można łatwo „ograć”. Popularne są motywy z różnych bajek. Możemy również sięgnąć wspomnieniami do wspólnych wakacji czy ulubionej książki dziecka. Dobrą opcją jest również wybranie ogólnego motywu, np. piratów.
Wybierając motyw przewodni, ułatwiamy sobie organizację oprawy przyjęcia. W jaki sposób wykorzystujemy motyw przewodni? To proste: wystarczy wbić w dania wykałaczki z nazwami dań (oczywiście nazwy powinny być zaczerpnięte z naszego wybranego motywu, np. „Ulubiony przysmak Skye”). Możemy również narysować ulubioną postać dziecka i wyciąć ją z kartonu, a solenizant pomaluje ją farbami. Serwetki, kubeczki, girlandy – cały wystrój może opierać się na wybranym motywie, co znacznie ułatwia dekorację pomieszczenia.

Menu na urodziny dziecka – słodki i słony stół!

Słodki stół
Wyodrębnienie słodkiego stołu to świetny pomysł – stawiamy na nim wszelkie słodkie przekąski i nie musimy później martwić się krojeniem i nakładaniem ciasta.
Dobrym pomysłem w słodkim menu są babeczki – są one proste w przygotowaniu, a do tego stanowią one ozdobę stołu. Wystarczy posypać je słodką posypką bądź wetknąć małe toppery związane z motywem przewodnim. Mały akcent, a cieszy.
Pięknie wyglądają i dobrze smakują również owoce zanurzone częściowo w czekoladzie. W ten sposób możemy przygotować wcześniej truskawki czy gruszki.
Truskawki, gruszki, ananasa i winogrona wykorzystujemy również do stworzenia owocowych szaszłyków. Wystarczy nabić owoce na długą wykałaczkę i gotowe!
Słodki stół możemy uzupełnić minitartami – spody od tartaletek kupujemy i wypełniamy budyniowym nadzieniem. Na górę możemy dodać owoce, np. maliny.
Rodzinną aktywnością może być również wspólne upieczenie maślanych ciastek. Są one proste w przygotowaniu, a pomóc w kuchni mogą już 3-latki. Dzieci mogą dosypywać produkty sypkie, a także wlewać mleko oraz ugniatać ciasto. Na przyjęciu urodzinowym duma z wykonanych przez siebie ciastek będzie bezcenna.
Do picia świetnie sprawdza się woda smakowa – wlewamy do karafki czy dzbanka wodę mineralną i dorzucamy listki mięty, cytrynę, ogórek. Taka woda pięknie wygląda i pysznie smakuje!
Słony stół
Na tzw. słonym stole znajdą się wszelkie słone i wytrawne przekąski. Jedną z nich jest znany i lubiany popcorn. Nie wsypujemy go jednak do jednej miski, a przygotowujemy małe papierowe torebki. Możemy wykonać rożki na popcorn samodzielnie bądź zakupić rozkładane tekturowe pojemniki na popcorn. W ten sposób każde dziecko będzie mogło chwycić małą porcję popcornu. Nikt nie będzie biegać z miską po domu i rozsypywać zawartości. Do tego tak przygotowany popcorn zdecydowanie bardziej cieszy oko!
Kanapeczki to kolejny mocny punkt w dziecięcym menu urodzinowym. Możemy przygotować je z bagietki bądź bułki pszennej. Ważne, by były one atrakcyjne wizualnie. Na górę dodajmy zatem ogórek czy paprykę. Kolorowe kanapki przyciągną najmłodszych i znikną z talerza w mgnieniu oka!
Minitortille mają moc – wystarczy przygotować placki do tortilli i wypełnić je sosem (np. jogurtowym), dodać ulubione warzywa bądź szynkę i ser. Następnie takie tortille kroimy na plasterki, poręczne i gotowe do zjedzenia. Voilà!
Chcemy zaproponować gościom coś na ciepło? Nie ma sprawy! Quesadilla to danie, które smakuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Do jej przygotowania potrzebne są placki tortilli, ser, podsmażone warzywa i opcjonalnie kawałki kurczaka. Na jeden placek wykładamy farsz, posypujemy startym serem i przykrywamy drugim plackiem. Wszystko smażymy na maśle z obu stron. Całość kroimy niczym pizzę oraz podajemy z sosami, np. jogurtowym, czosnkowym, i salsą pomidorową.

Zabawy na urodziny w domu

Zabawy podczas urodzinowej imprezy dzielimy na dwa rodzaje: te wymagające prowadzenia i takie dostępne w każdej chwili.
Zabawy, które nie wymagają dorosłego animatora, to przygotowane wcześniej balony, kolorowanki, zabawki z pokoju dziecka. Nie bójmy się wykorzystywać tego, co już mamy, i pozwólmy dzieciom na swobodną zabawę.
W ciągu imprezy przychodzi jednak chwila, gdy fajnie jest zaktywizować grupę i przeprowadzić parę zabaw specjalnie przygotowanych na ten dzień.
Jedną z proponowanych zabaw jest ukrycie karteczek z zadaniami w balonach. Dziecko wybiera balon i musi go przebić (np. szpilką), by otworzyć karteczkę. Zadania mogą być od najprostszych (np. zrobić 10 pajacyków) po trudniejsze (np. znaleźć w ciągu 30 sekund coś czerwonego i fioletowego). Możemy również na karteczkach zapisać zadania związane z motywem przewodnim. Taka zabawa jest pełna śmiechu, a przebijanie balonów ekscytuje dzieci.
Przygotowane atrakcje na urodziny w domu nie mogą być zbyt skomplikowane, by można było w prostych słowach wytłumaczyć dzieciom zasady zabaw. Jeśli organizujemy zawody – pamiętajmy o drobnym upominku dla każdego uczestnika (może to być np. naklejka).

Urodziny dziecka w domu – na luzie i z uśmiechem!

I najważniejsze – pamiętaj, że przyjęcie urodzinowe nie musi być idealne i wysublimowane. Najważniejsza jest szczera chęć spędzenia wspólnego czasu razem. Stylizacje na urodziny w domu mogą być eleganckie, jeśli lubisz, jednak jeśli wybierasz wygodę – również wspaniale! Komfort zarówno solenizanta, jak i rodziców przełoży się na dobrą atmosferę podczas przyjęcia, które dziecko zapamięta z pewnością na długo.
Zdjęcie: Envato Elements