Data modyfikacji:

Urządzasz pokój dziecka? Nie popełnij tych błędów! [PORADY ARCHITEKTA]

Autor: Justyna Mazur

Gdy projektowaliśmy pierwszy pokój dla Młodego, wszystko zrobiliśmy idealnie. Wszystko z wyjątkiem oświetlenia. Tu wpadliśmy w każdą z możliwych pułapek. Źle ustawiliśmy łóżko i biurko względem okna, źle dobraliśmy lampy. Błędy wytknęła nam Basia, przyjaciółka i architektka wnętrz. Żeby Wam nikt nie wytykał, mamy kilka podpowiedzi! TEKST: Katarzyna Berg

Zasłony czy rolety?

Ja jestem fanką firan i zasłon; lubię, gdy światło wpada do pomieszczenia lekko stłumione przez tkaninę. Baśka też lubi, więc myślałam, że jej zaimponuję, tymczasem usłyszałam: "upadłaś na głowę? Dziecko będzie się na nich wieszać (może więc zrywać!) i się nimi okręcać, ryzyko znacznie przewyższa korzyści!". Wykrakała, ponieważ w naturalny sposób  firan pozbył się sam Młody, ściągając je któregoś dnia na siebie. Dlatego dzisiaj przy małych dzieciach polecam zdecydowanie rolety. Są różne: z materiału we wzory dla dzieci lub bardziej uniwersalne, przyciemniające w całości lub tylko częściowo. W roletach i żaluzjach doceniłam jeszcze jedno: sprawiają wrażenie, że pokój jest większy.

fotel uszak, od 958 zł

Łóżko i biurko

Biurko, czy też stolik warto od razu zaplanować pod oknem lub blisko niego, tak by naturalne światło (ale sztuczne także!)  wpadało po przeciwnej stronie aktywnej ręki. To szczególnie ważne, gdy dziecko idzie do szkoły lub już do niej chodzi, ponieważ systematycznie, w czasie odrabiania lekcji, będzie z takiego światła korzystać. Gdy dziecko jest młodsze i przy biurku lub stoliku tylko rysuje, lepi lub buduje z klocków, nie ma to większego znaczenia.

ZOBACZ KONIECZNIE: 23 boskie, darmowe plakaty do pokoju dziecięcego. Wystarczy

wydrukować i powiesić! 

Łóżko powinno stać jak najdalej od okna. Jeśli jest zbyt blisko, naturalne światło może razić malucha, a to i nieprzyjemne, i niezdrowe dla jego oczu. Chodzi też o bezpieczeństwo. Dzieci stojące i chodzące, będąc wyżej w łóżeczku, zaskakująco szybko radzą sobie z otwieraniem okna, takie miejsce jest więc po prostu niebezpieczne.

Łóżka nie sytuujemy też w pobliżu kaloryfera, bo zimą ciężko będzie w nim wytrzymać.

łóżko Ikea Hemnes, rozkładane z 3 szufladami, 999 zł

Światło sztuczne: Ledowe czy zwykłe?

W czasie, gdy urządzaliśmy pokój, a było to 10 lat temu, ledowe wydawało mi się nie do przyjęcia: bo chłodne, nieprzytulne i sprawia, że pomieszczenie wygląda jak gabinet chirurgiczny, a nie pokoik malucha. To się jednak zmieniło i teraz można już kupić światła ledowe o ciepłych barwach. Polecam je, bo to światło nie emituje ciepła jak tradycyjne żarówki, co eliminuje ryzyko poparzenia Młodego Odkrywcy, który łapami musi przecież wszystko zbadać.

CZYTAJ KONIECZNIE: Biurko dla dziecka – 8 wskazówek od architekta wnętrz

kliknij i zobacz podobną drewnianą skrzynię na zabawki; od 399 zł

Strefy światła

Basia doradziła, by światło dzieliło pokój na strefy. Bierzcie ten pomysł w ciemno, bo naprawdę się sprawdza. Jedna lampa powinna stać przy łóżku. Gdy dziecko jest małe, fajnie sprawdzają się kolorowe kinkiety, które dają niewielką poświatę, ale mogą rozwiązywać problem tych dzieci, które boją się spać w ciemności. Później taką lampkę, zamieniamy na klasyczną - nocną. Drugie sztuczne światło powinno być na stoliku/biurku. I te dwie strefy w zasadzie mogą wystarczyć, no chyba, że pokój jest duży i jest w nim miejsce na strefę zabawy. Wówczas takie miejsce warto oświetlić dodatkowym światłem. Choć tutaj sprawdza się również światło górne z funkcją przyciemniania - w czasie zabawy potrzebujemy, by było w pokoju jak najjaśniej, później możemy dozować intensywność oświetlenia.

I jeszcze coś: jeśli macie małe dzieciaki i taką możliwość, by trochę zaingerować w ściany, polecam zrobić dziecku oświetloną drogę do drzwi. Małe ledy można umieścić w podłodze lub ścianach i ułatwić kilkulatkowi pokonanie drogi z łóżka do wyjścia, nie rozbudzając go nadmiernie i nie zmuszając do szukania po omacku. Dla rodziców to też rozwiązanie, bo kto lubi to nocne:”mamooooo”...

Cloud B Twilight, lampka nocna z projektorem, od 129 zł

biurko rosnące z dzieckiem

Biurko rosnące razem z dzieckiem – dlaczego warto je kupić?

2021-08-11
Biurko to bardzo ważny element wyposażenia pokoju dziecka, które jest uczniem. Własne miejsce do pracy pozwala dziecku rozróżnić czas zabawy od czasu nauki i skupić się na swoich obowiązkach. W przypadku urządzania pokoju dziecięcego, kiedy dziecko ma 5-6 lat, warto rozważyć zakup biurka regulowanego, które będzie „rosło” razem z dzieckiem.
biurko dla dziecka

Biurko dla dziecka. Jak wybrać? Jakie kupić? Poradnik

2021-08-01
Twój mały przedszkolak wkracza wkrótce na kolejny szczebel edukacji i zaczyna swoją przygodę ze szkołą? To znak, że czas zaaranżować wygodny kącik do nauki. Centrum wydarzeń będzie tu stanowić oczywiście biurko. Jeśli właśnie urządzasz pokój dla przyszłego ucznia, przekonaj się, jakie biurko dla dziecka wybrać i gdzie je umieścić?
dziecko na łóżku

Ochraniacze do łóżeczka. Czy są potrzebne? Kiedy ich użyć

2019-10-03
Jak sprawić, by sen twojego niemowlęcia był jeszcze bardziej bezpieczny i komfortowy? Pomoże w tym ochraniacz do łóżeczka. Dowiedz się więcej
Meble dla dzieci

Meble dla dzieci – jak je wybrać?

2019-08-29
Każdy maluch marzy o idealnym miejscu do zabawy i nauki, swoim kąciku, w którym będą mogły spełniać się jego marzenia. Jakie cechy powinien posiadać idealny pokój dziecięcy? Jak wybrać meble dla dziecka? Poznaj nasze rady!
dodatki do pokoju dziecięcego

Dodatki i dekoracje do pokoju dziecięcego. 10 najciekawszych

2019-08-08
Aranżacyjny diabeł tkwi w szczegółach. Zasada ta sprawdza się świetnie również w stylizacji pokoju dziecięcego. Jeśli pokój twojego dziecka ma być inspirującym miejscem do zabawy i jednocześnie pomieszczeniem, które wygląda dobrze, nie może w nim zabraknąć efektownych dekoracji. Oto krótka lista najciekawszych dodatków do pokoju dziecięcego.
Pokój dziecka z tapetą

Tapety do pokoju dziecięcego - przegląd najciekawszych modeli

2019-06-28
W pokoju dziecięcym nie ma miejsca na nudę. Tu wszystkie elementy wystroju podlegają najsurowszej ocenie – jeśli maluch ma czuć się świetnie we własnym pokoju, najbliższe otoczenie powinno być pięknie zaaranżowane. Jak osiągnąć taki efekt? Pomogą ci w tym modne tapety dla dzieci.