Data publikacji:

Włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej: czy to normalne?

Dojrzewanie u dziewczynek zaczyna się bardzo często od powiększenia gruczołów piersiowych, a dopiero później pojawia się owłosienie na wzgórku łonowym. Przyjmuje się, że dojrzewanie płciowe w przypadku tej płci zaczyna się między 8. a 13. rokiem życia. Co w sytuacji, gdy pojawią się włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej? Czy jest normalne, czy może warto skonsultować się z lekarzem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. 
włosy łonowe u siedmioletniej dziewczynki

Co warto wiedzieć o dojrzewaniu płciowym dziewczynek? 

Zanim przejedziemy do kwestii, czy włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej są normalne, warto przyjrzeć się bliżej samemu procesowi dojrzewania. Jak wspomnieliśmy już we wstępie artykułu, proces płciowy zaczyna się najczęściej w okolicach 8. roku życia oraz trwa przeciętnie około 4 lat. Oczywiście, dotyczy to tylko dziewczynek, bo w przypadku chłopców wygląda to inaczej – dojrzewanie płciowe zaczyna się później i trwa z reguły dłużej.
Potwierdzają to podręczniki medyczne, jednak należy mieć na uwadze, że czasami zdarza się, że dojrzewanie płciowe u dziewczynek rozpoczyna się już wcześniej, przed 8. rokiem życia. Powodem jest zwiększające się wydzielanie androgenów, czyli hormonów nadnerczowych. To właśnie one są odpowiedzialne za włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki, ale nie tylko. Mogą także wpływać na pojawienie się owłosienia pod pachami czy przyspieszony wzrost.
Do innych czynników wpływających na wcześniejsze dojrzewanie zaliczamy uwarunkowania genetyczne, czyli to, jak wyglądał ten proces w przypadku rodziców, miejsce zamieszkania, a nawet status socjoekonomiczny.

Czy włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki to powód do zmartwień? Rozwiewamy wątpliwości

Jak z pewnością się domyślasz, włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej mogą zostać uznane za odchylenie od normy, jednak nie muszą od razu oznaczać nic niebezpiecznego. Zgodnie z przedstawionymi wcześniej informacjami dojrzewanie płciowe powinno rozpocząć się w okolicach 8. roku życia i od powiększenia gruczołów piersiowych.
W takiej sytuacji możemy mówić o przedwczesnym dojrzewaniu płciowym.

Skąd się biorą włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej?

Przedwczesne dojrzewanie płciowe, w wyniku którego pojawiają się włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki, można podzielić na dwa typu: gonadoliberynoniezależne oraz gonadoliberynozależne. Co ciekawe, mamy z nim do czynienia o wiele częściej w przypadku dziewczynek niżu chłopców.
Wspomniane typu różnią się między sobą przyczynami. Przedwczesne dojrzewanie płciowe gonadoliberynoniezależne może wynikać z obecności nowotworów, torbieli jajników, przerostu nadnerczy z pierwotnej niedoczynności tarczycy. Z kolei w przypadku tego gonadoliberynozależnego za przyczyny uznaje się zmiany pourazowe, wady rozwojowe centralnego systemu nerwowego, zapalenie mózgu albo opon mózgowych czy też nowotwory.

Przedwczesne dojrzewanie płciowe a włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej – najważniejsze informacje

Warto pamiętać, że zazwyczaj włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej nie są jedynym objawem przedwczesnego dojrzewania płciowego. Bardzo często pojawiają się także trądzik, owłosienie pach oraz szybszy wzrost. Jeżeli jednak nie zaobserwujesz u swojej córki innych oznak dojrzewania, możliwe, że ma ono łagodny przebieg.
Co więcej, jeżeli u twojej córki zostanie zdiagnozowane przedwczesne dojrzewanie płciowe, to warto mieć na uwadze, że może mieć ono powikłania. Zaliczamy do nich przede wszystkim niższy wzrost, ale nie tylko. Dotyczą one również sfery emocjonalnej – dziewczynka może mieć problem w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, co może spowodować problemy natury psychicznej.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że u zdarzają się przypadku, w których u młodszych dziewczynek pojawiają się męskie cechy, takie jak nadmierne owłosienie nie tylko na wzgórku łonowym, czy też obniżenie barwy głosu. Warto wtedy rozważyć skorzystanie z pomocy psychologicznej, aby problemy ze zdrowiem nie wpłynęły w negatywny i trwały sposób na psychikę dojrzewającej dziewczynki.

Włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki – co robić?

Co zrobić, jeśli zauważysz włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej? W takiej sytuacji warto wybrać się z córką do lekarza, który przeprowadzi badania i na podstawie ich wyników postawi trafną diagnozę. Jeżeli przyczyną przedwczesnego dojrzewania płciowego są nowotwory, choroby tarczycy albo nadmierna produkcja GnRH, specjalista wdroży odpowiednie leczenie.

Co na przedwczesne dojrzewanie?

Przede wszystkim należy rozpocząć od postawienia diagnozy i rozpoznania, czy włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki występują samodzielnie, czy może towarzyszą im inne objawy i choroby. Często lekarze sprawdzają także wiek kostny, który analizuje się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego dłoni. Dodatkowo należy wykonać badania hormonalne, w tym skontrolować poziom hormonów płciowych – estradiolu i testosteronu oraz gonadotropin, a także wykonanie USG jajników i macicy. W zależności od otrzymanych wyników konieczne może być przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki.
Leczenie przedwczesnego dojrzewania płciowego jest uzależnione od przyczyny problemu oraz stopnia zaawansowania. Przykładowo, jeżeli jedynym objawem są włosy łonowe u 7-letniej dziewczynki, a przeprowadzone badania nie wykazały nic niepokojącego – zazwyczaj zaleca się regularne kontrole.
Inaczej jest w sytuacji, gdy za przedwczesne pojawienie się włosów łonowych odpowiadają inne choroby, np. guzek w okolicach podwzgórza czy nowotwór. W tym przypadku leczenie jest dopasowywane indywidualnie.
Zdjęcie: Envato Elemetns
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.