Data modyfikacji:

Kołyska dla dziecka. Drewniana, elektryczna, na kółkach

W przeciwieństwie do łóżeczka można ją łatwo przenosić, a dzięki rytmicznemu bujaniu dziecko staje się spokojniejsze i szybciej zasypia. Kołyska dla dziecka - podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego dziecięcego mebla.

Na co zwrócić uwagę wybierając kołyskę dla dziecka?

Podstawową kwestią, która powinna determinować wybór konkretnego modelu dziecięcej alternatywy dla łóżeczka jest posiadanie przez mebel odpowiednich atestów oraz certyfikatów potwierdzających spełnianie wymogów w zakresie bezpieczeństwa.

Drewniana kołyska to stabilna kołyska

Zwróć uwagę na wykonanie kołyski – powinna być solidna, dobrze wyprofilowana, a wprawiona w ruch – stać w jednym miejscu i równomiernie odchylać się w każdym kierunku. Praktycznym rozwiązaniem, przede wszystkim ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa malca, będzie zakup modelu wyposażonego w funkcję blokady bujania. Dobrze jest upewnić się, czy do jej produkcji zostały wykorzystane nietoksyczne farby i kleje. Kolejna kwestia to dobór materiału – najlepiej postawić na wersję z drewna.

Wiklinowa kołyska dla dziecka

Jeśli decydujesz się na model wiklinowy, dokładnie obejrzyj kołyskę, aby upewnić się, że w jej konstrukcji nie ma elementów wystających lub o ostrych zakończeniach, o które mógłby się zranić mały użytkownik. Mając mało miejsca w mieszkaniu, można zdecydować się na model składany, a gdy dziecko ma osobny pokoik, postawić na wersję rozbudowaną o baldachim. Istotne jest, aby kołyska miała wyjmowany materac – przy zabrudzeniu będziesz mogła go łatwo wyprać.

Jak wybrać dziecięcą kołyskę?

Kołyskę dobieraj zgodnie z wagą i wzrostem malca. Jednocześnie warto pamiętać, że większy i głębszy model posłuży dziecku na dłużej, jednak maluch nie może się w nim „zapadać”. Jeśli kołyska będzie znajdować się w Twoje sypialni, wysokość modelu dobieraj, tak abyś mogła swobodnie obserwować malca z poziomu własnego łóżka. Kołyska może okazać się prawdziwym dobrodziejstwem dla rodziców, ale jedynie przez okres pomiędzy narodzinami a maksymalnie szóstym miesiącem życia niemowlaka. Gdy malec zaczyna się samodzielnie podnosić, należy zamienić ją na łóżeczko. Alternatywnie, aby nie ponosić dwóch wydatków, można zainwestować w łóżeczko z funkcją kołyski – płozy umożliwiające bujanie mebla można w dowolnej chwili zdemontować.

Autorka: Sylwia Stwora