Data publikacji:

Kołyska na kółkach: wady i zalety. Jaką kołyskę dla dziecka wybrać?

W przeciwieństwie do łóżeczka można ją łatwo przenosić, a dzięki rytmicznemu bujaniu dziecko staje się spokojniejsze i szybciej zasypia. Kołyska dla dziecka - podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego dziecięcego mebla.
kołyska na kółkach

Kołyska na kółkach: wady i zalety

Przyszli rodzice dość często mają dylemat – zdecydować się na zakup łóżeczka dla maluszka czy raczej postawić na kołyskę. Oba rozwiązania mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników, dlatego warto dokładnie przemyśleć swój wybór. Podczas zakupu w przypadku obu mebelków błędem jest kierowanie się wyłącznie designem. Każda z opcji ma różne warianty, dlatego dobrze jest zrobić uprzednio rozeznanie. Kołyska wydaje się być świetną alternatywą dla tradycyjnego łóżeczka, zwłaszcza w początkowych miesiącach życia. Z pewnością zajmuje mniej miejsca, ale lista zalet i wad jest dużo bardziej obszerna.
Zalety:
  • Jest bardziej poręczna i mniejsza niż łóżeczko, przez co łatwiej jest ją wstawić nawet do ciasnego pokoju czy sypialni rodziców. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie na noc. Wystarczy chwilę pobujać maluszka leżącego dosłownie na wyciągnięcie ręki, by uspokoił się i ponownie zapadł w sen.
  • Bujanie w kołysce i jej rytmiczne ruchy przypominają maluszkowi okres życia płodowego spędzanego w brzuchu mamy. Kołysanie zdecydowanie pomaga maluszkowi w wyciszeniu się, w ukojeniu płaczu i w zaśnięciu. Z pewnością kołyska przychodzi na pomoc rodzicielskim ramionom, co staje się szczególnie nieocenione podczas kolek i trudności z zasypianiem.
  • Kołysanie ma pozytywny wpływ na układ nerwowy dziecka, a dokładniej układ przedsionkowy mózgu. Ma to istotny wpływ na późniejszy rozwój równowagi czy umiejętności uczenia się.
  • Wady:
  • Mebelek przeznaczony przede wszystkim na pierwsze miesiące życia, gdy dziecko nie potrafi jeszcze siadać. Wraz z nabywaniem kolejnych umiejętności i sprawności kołyska przestaje być bezpiecznym miejscem, gdyż maluch, przechylając się ciężarem ciała, może z niej wypaść. Poza tym, im dziecko starsze, tym bardziej potrzebuje stabilnego miejsca do spania.
  • Montowanie na kołysce przewijaka jest raczej niemożliwe, przede wszystkim ze względu na rozmiar i stabilność (zwłaszcza gdy kołyska nie ma opcji blokady kół lub płóz).
  • Istnieje ryzyko, że dziecko nauczy się i będzie oczekiwało kołysania podczas zasypiania. Zdarza się, że niektóre maluchy mają początkowo trudność podczas zasypiania w łóżku.
  • Drewniana kołyska to stabilna kołyska

    Zwróć uwagę na wykonanie kołyski – powinna być solidna, dobrze wyprofilowana, a wprawiona w ruch – stać w jednym miejscu i równomiernie odchylać się w każdym kierunku. Praktycznym rozwiązaniem, przede wszystkim ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa malca, będzie zakup modelu wyposażonego w funkcję blokady bujania. Dobrze jest upewnić się, czy do jej produkcji zostały wykorzystane nietoksyczne farby i kleje. Kolejna kwestia to dobór materiału – najlepiej postawić na wersję z drewna.
    Choć przeważa dostępność kołysek na płozach, te na kółkach są zdecydowanie bardziej mobilne. Kołyska drewniana na kółkach jest zwykle solidnie wykonana, na stabilnym stelażu. Jedną z takich kołysek jest Bellamy Maja, która dzięki blokadzie kółek może pełnić funkcję łóżeczka. Ten model kołyski został wykonany z drewna bukowego, a następnie pomalowany farbą bezpieczną dla dziecka.

    Kołyska wiklinowa na kółkach

    Bardziej przypomina gondolę głębokiego wózka niż tradycyjne miejsce do spania. Nazywana jest koszem Mojżesza. Rozmiar takiej kołyski jest zwykle niewielki, a całość wyściela przyjemny w dotyku kocyk lub pościel.
    Kołyskę dobieraj zgodnie z wagą i wzrostem malca. Jednocześnie warto pamiętać, że większy i głębszy model posłuży dziecku na dłużej, jednak maluch nie może się w nim „zapadać”. Jeśli kołyska będzie znajdować się w Twoje sypialni, wysokość modelu dobieraj, tak abyś mogła swobodnie obserwować malca z poziomu własnego łóżka. Kołyska może okazać się prawdziwym dobrodziejstwem dla rodziców, ale jedynie przez okres pomiędzy narodzinami a maksymalnie szóstym miesiącem życia niemowlaka. Gdy malec zaczyna się samodzielnie podnosić, należy zamienić ją na łóżeczko. Alternatywnie, aby nie ponosić dwóch wydatków, można zainwestować w łóżeczko z funkcją kołyski – płozy umożliwiające bujanie mebla można w dowolnej chwili zdemontować.
    Ciekawym designem charakteryzują się kołyska My Sweet Baby oraz kołyska Alvi. Ta pierwsza posiada pościel i dodatki kolorystycznie, między innymi haftowane koronki, współgrające z całością, a także duże, solidne koła. Kołyska Alvi została ręcznie utkana z wierzby i umieszczona na solidnym stelażu w drewna sosnowego.

    Kołyska na kółkach: opinie

    Rodzice kupują kołyskę na kółkach, kierując się różnymi względami. Dominuje pragnienie nadania wnętrzu pokoju romantyzmu, jak również aspektu sentymentalnego. Osoby, które zdecydowały się na umieszczenie kołyski w sypialni, cenią sobie lekkość i mobilność mebelka, z nade wszystko bliskość maluszka. Co prawda kołyska jest mniejsza i ciaśniejsza niż łóżeczko, jednak właśnie takie warunki przypominają dziecku czas spędzony w brzuchu mamy. Delikatne bujanie pozwala na szybsze wyciszenie i uśpienie maluszka. Kwestia wybory płóz czy kółek jest indywidualna.
    Warto z pewnością rozważyć warunki, w jakich kołyska będzie użytkowana. Jeśli w domu jest kilkoro małych dzieci lub zwierzęta, które mogłyby wejść do kołyski i ją przechylić, trzeba zastanowić się nad zakupem. Dobrym rozwiązaniem jest z pewnością opcja blokady kółek. Pamiętajmy też, że kołyska nie posiada dodatkowych szuflad czy pojemników, nie można umieścić na niej przewijaka i ze względu na bujanie nie powinna stać przy ścianie. Zawsze też należy brać pod uwagę jakość zakupu, solidne wykonanie i stawiać na gwarancję bezpieczeństwa. Atrakcyjny wygląd jest sprawą drugorzędną.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Chmielewska