Data modyfikacji:

Wybieramy piaskownicę do ogrodu

Autor: Kasia

Sezon letni zbliża się coraz większymi krokami, a nasze pociechy z pewnością chętnie będą bawiły się na dworze. Podpowiadamy, jaką piaskownicę wybrać, aby zabawa była bezpieczna i komfortowa.

Autor: Sylwia K.

Przedstawiamy główne kryteria wyboru piaskownicy.

Odpowiednia wielkość

Przede wszystkim, musimy mierzyć siły na zamiary. Z jednej strony: im większa piaskownica, tym lepsza zabawa dziecka. W zderzeniu z rzeczywistością nie jest jednak tak kolorowo: duże piaskownice są droższe – nie tylko w zakupie, ale także w utrzymaniu i eksploatacji, wymagają zapewnienia większej powierzchni i o wiele trudniej jest je zakryć, np. na okres zimowy. Dlatego trzeba wybierać rozsądnie i z głową: dzieciom do lat trzech z powodzeniem wystarczy piaskownica w wymiarach 120 x 120 centymetrów. Dla dzieci starszych powinniśmy zapewnić miejsce o wielkości minimum 1,5 x 1,5 metra. Warto pamiętać, aby wysokość piaskownicy wynosiła przynajmniej 20 centymetrów – ograniczymy wtedy wysypywanie się z niej piasku.

Piaskownica powinna być dopasowana do wieku dziecka. Fot. kaboompics

Rodzaj piaskownicy

Na rynku możemy znaleźć obecnie naprawdę wiele modeli i kształtów piaskownic, dlatego mamy w czym wybierać. Jednak jak nie zgubić się w ofertach sklepów i wybrać piaskownicę idealną? Dostępne rodzaje:

 • Piaskownica otwarta, czyli najprostszy i najpopularniejszy model. Najczęściej w kształcie kwadratu lub prostokąta, z łatwym dostępem z każdej strony. Taki rodzaj piaskownicy wybierz, jeśli nie masz czworonoga.
 • Piaskownica zamykana, czyli ulepszona wersja modelu klasycznego. Posiada pokrywę, która chroni piasek przed zabrudzeniem czy czynnikami atmosferycznymi. Nieco droższa niż piaskownica otwarta.
 • Piaskownica z daszkiem, czyli najbardziej rozbudowany model. W kompozycji np. z huśtawką tworzy w ogrodzie swoisty plac zabaw. Daszek chroni przed czynnikami atmosferycznymi, dlatego świetnie sprawdzi się w mocno nasłonecznionych miejscach.
 • Piaskownica w nietypowym kształcie, czyli wszelkiego rodzaju sześciokąty, okręgi, żółwie czy muszle. Najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego. Polecane dla małych dzieci.
 • Na co zwracać uwagę?

 • najlepiej wybierz piaskownicę z pokrywą – uchroni to przed brudem i pasożytami
 • jeśli piaskownica będzie stać w nasłonecznionym miejscu, wybierz tę z daszkiem. Zapewni ochronę przed promieniowaniem słonecznym
 • umieść piaskownicę w dobrze widocznym miejscu, aby kontrolować bezpieczeństwo dziecka
 • upewnij się, że w pobliżu nie rosną trujące rośliny.
 • Na grafice: 1. Piaskownica MegaMaszyny

  Drewno czy plastik?

  Jak wybrać tworzywo, z którego wykonana jest piaskownica? Każde z nich ma swoje wady i zalety, o których warto pamiętać. Piaskownice z tworzyw sztucznych sprawdzą się w niewielkich ogrodach, są lekkie (łatwo je przenieść), najczęściej nie wymagają montażu, a w ciepłe dni mogą posłużyć jako basen. Piaskownice drewniane są trwałe, bezpieczne i ekologiczne, ponadto często posiadają brzegi służące za siedziska. Idealne do średnich lub dużych ogrodów.

  Szeroki wybór piaskownic do ogrodu znajdziesz TUTAJ.