Data modyfikacji:

Wybieramy piaskownicę do ogrodu

Autor: Kasia

Sezon letni zbliża się coraz większymi krokami, a nasze pociechy z pewnością chętnie będą bawiły się na dworze. Podpowiadamy, jaką piaskownicę wybrać, aby zabawa była bezpieczna i komfortowa.

Autor: Sylwia K.

Przedstawiamy główne kryteria wyboru piaskownicy.

Odpowiednia wielkość

Przede wszystkim, musimy mierzyć siły na zamiary. Z jednej strony: im większa piaskownica, tym lepsza zabawa dziecka. W zderzeniu z rzeczywistością nie jest jednak tak kolorowo: duże piaskownice są droższe – nie tylko w zakupie, ale także w utrzymaniu i eksploatacji, wymagają zapewnienia większej powierzchni i o wiele trudniej jest je zakryć, np. na okres zimowy. Dlatego trzeba wybierać rozsądnie i z głową: dzieciom do lat trzech z powodzeniem wystarczy piaskownica w wymiarach 120 x 120 centymetrów. Dla dzieci starszych powinniśmy zapewnić miejsce o wielkości minimum 1,5 x 1,5 metra. Warto pamiętać, aby wysokość piaskownicy wynosiła przynajmniej 20 centymetrów – ograniczymy wtedy wysypywanie się z niej piasku.

Piaskownica powinna być dopasowana do wieku dziecka. Fot. kaboompics

Rodzaj piaskownicy

Na rynku możemy znaleźć obecnie naprawdę wiele modeli i kształtów piaskownic, dlatego mamy w czym wybierać. Jednak jak nie zgubić się w ofertach sklepów i wybrać piaskownicę idealną? Dostępne rodzaje:

 • Piaskownica otwarta, czyli najprostszy i najpopularniejszy model. Najczęściej w kształcie kwadratu lub prostokąta, z łatwym dostępem z każdej strony. Taki rodzaj piaskownicy wybierz, jeśli nie masz czworonoga.
 • Piaskownica zamykana, czyli ulepszona wersja modelu klasycznego. Posiada pokrywę, która chroni piasek przed zabrudzeniem czy czynnikami atmosferycznymi. Nieco droższa niż piaskownica otwarta.
 • Piaskownica z daszkiem, czyli najbardziej rozbudowany model. W kompozycji np. z huśtawką tworzy w ogrodzie swoisty plac zabaw. Daszek chroni przed czynnikami atmosferycznymi, dlatego świetnie sprawdzi się w mocno nasłonecznionych miejscach.
 • Piaskownica w nietypowym kształcie, czyli wszelkiego rodzaju sześciokąty, okręgi, żółwie czy muszle. Najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego. Polecane dla małych dzieci.
 • Na co zwracać uwagę?

 • najlepiej wybierz piaskownicę z pokrywą – uchroni to przed brudem i pasożytami
 • jeśli piaskownica będzie stać w nasłonecznionym miejscu, wybierz tę z daszkiem. Zapewni ochronę przed promieniowaniem słonecznym
 • umieść piaskownicę w dobrze widocznym miejscu, aby kontrolować bezpieczeństwo dziecka
 • upewnij się, że w pobliżu nie rosną trujące rośliny.
 • Na grafice: 1. Piaskownica MegaMaszyny

  Drewno czy plastik?

  Jak wybrać tworzywo, z którego wykonana jest piaskownica? Każde z nich ma swoje wady i zalety, o których warto pamiętać. Piaskownice z tworzyw sztucznych sprawdzą się w niewielkich ogrodach, są lekkie (łatwo je przenieść), najczęściej nie wymagają montażu, a w ciepłe dni mogą posłużyć jako basen. Piaskownice drewniane są trwałe, bezpieczne i ekologiczne, ponadto często posiadają brzegi służące za siedziska. Idealne do średnich lub dużych ogrodów.

  Szeroki wybór piaskownic do ogrodu znajdziesz TUTAJ.

  Prezent dla 3 latki

  Prezenty dla 3-latki. 15 ciekawych pomysłów

  2021-11-03
  Niemal każda, 3-letnia dziewczynka jest pełna energii, zaczyna rozwijać własne zainteresowania i kocha kreatywne zabawki. Prezent dla 3-latki powinien bawić, ale i rozwijać umiejętności dziecka. Co kupić małej dziewczynce z okazji urodzin czy świąt? Mamy na to aż 15 pomysłów!
  dzień ojca

  Prezent na Dzień Ojca - wykonany przez dziecko

  2021-06-18
  Zbliżający się wielkimi krokami Dzień Ojca powoduje pewnie w wielu domach dziecięcy popłoch. Jaki upominek podarować Tacie? Poprzestać na tradycyjnej laurce, rę...
  Akcesoria i zabawki do wody

  Zabawki do kąpieli. Jakie zabawki do wody kupić?

  2021-06-16
  Każdy rodzic wie doskonale, jak ważna jest dbałość o higienę dziecka. Niestety, nie dla każdego malucha kąpiele są przyjemnością. W wielu domach w tym czasie słychać płacz i protesty. Jak temu zaradzić? Odpowiedź jest prosta. Są nią odpowiednie, dopasowane do wieku dziecka zabawki do kąpieli. Nie tylko odwrócą uwagę dziecka od nielubianych zabiegów pielęgnacyjnych, ale również mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka poprzez stymulowanie układu nerwowego różnymi bodźcami. Sprawdźmy więc, jakie zabawki do wody kupić, by kąpiel stała się prawdziwą przyjemnością.
   niespodzianki na Dzień Taty

  Kreatywne niespodzianki dla taty. Coś dla taty na Dzień Ojca i urodziny

  2021-06-16
  Kreatywny prezent dla taty na Dzień Ojca, urodziny, imieniny – co kupić? Co dla taty będzie najlepszą niespodzianką? Możemy postawić na uniwersalne i bardzo praktyczne prezenty lub dobrać je do pasji czy zainteresowań. Zobaczcie pomysły, które pozwolą wam sprezentować coś dla taty, z czego się ucieszy i co zapamięta na długo! Oto lista kreatywnych niespodzianek dla taty.
  dziewczynka na huśtawce

  Huśtawka do ogrodu dla dzieci. O czym pamiętać i jakie są rodzaje

  2021-04-27
  Czas spędzony na huśtawce to nieodłączny element dzieciństwa – stąd też ten element ogrodu cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców. Sprawdź!
  Hulajnoga elektryczna

  Hulajnoga dla dziecka. Elektryczna czy zwykła? Jaką wybrać?

  2021-03-08
  W zasadzie trzeba by zacząć od tego, że to dwa jednak różne pojazdy. Porównywanie ich nie ma sensu. Warto jednak zastanowić się co jest dla kogo lepsze.