Data publikacji:

Wysypka wokół ust u dziecka: przyczyny i leczenie

Zauważyliście, że pojawiła się wysypka wokół ust u dziecka? Zastanawiacie się, jaka może być tego przyczyna i co zrobić z takim problemem? Jak ją wyleczyć i czy należy iść z tym do lekarza? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
wysypka wokół ust u dziecka

Wysypka wokół ust u dziecka - przyczyny

Wysypka wokół ust u dziecka to najczęściej drobne krostki i czerwone grudki. Co ciekawe te często zlokalizowane są w okolicy ust, ale nie bezpośrednio przy wargach. Taki stan może mieć różne przyczyny. Jakie są najbardziej powszechne i popularne?

Zapalenie okołoustne

Bardzo często wysypka wokół ust to nic innego jak zapalenie okołoustne. To ma kilka przyczyn. Zobacz poniżej, dlaczego dotknęło ono twojego malucha.
Zapalenie okołoustne to bardzo popularna dermatoza. Jedną z przyczyn jej powstawania jest wyschnięty naskórek. Często odpowiedzialne za ten stan są zła pielęgnacja skóry twarzy lub zwyczajnie odwodnienie organizmu. Nierzadko taka wysypka pojawia się po mechanicznym podrażnieniu, np. nieodpowiednim czy zbyt twardym gryzakiem. Zapalenie okołoustne może też pojawić się jako reakcja na kosmetyki, np. fluor w paście do zębów czy podrażniające detergenty, np. te, w których pierzemy pościel dziecka.
Wysypkę wokół ust zauważyliście u niemowlaka? Jej przyczyną może być też ząbkowanie. Dlaczego? Pojawianie się nowych zębów często prowadzi u maluchów do większej produkcji śliny. Zawarty w niej enzym trawienny może z kolei podrażnić wrażliwą skórę niemowlaka.
Twoje dziecko jest leczone lekami sterydowymi? Wysypka wokół ust to częsty skutek uboczny. Taka wysypka to też nierzadko objaw alergii pokarmowej. Tą przyczynę bardzo łatwo rozpoznać. Wówczas wysypka pojawia się niedługo po zjedzeniu posiłku i często towarzyszą jej inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. biegunka, wymioty czy ból brzucha.
Krostki i wysypka przy ustach może też być wynikiem infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Czasem wysypka pojawia się też przez niedobory witaminowe, np. niedobór żelaza czy witamin z grupy B.

Trądzik różowaty

Czy przyczyną krostek wokół ust u dziecka jest tylko zapalenie okołoustne? Niekoniecznie. Czasem przyczyną może być trądzik różowaty. Tak jest, dobrze widzicie - trądzik dotyka nie tylko nastolatków i dorosłych, ale także dzieci poniżej 12. roku życia. Trądzik różowaty to charakterystyczne zaczerwienienie skóry i drobne grudki. Dodatkowo skóra w miejscu występowania zmian jest obrzęknięta. Jeśli więc wysypka wokół ust przybiera na sile, a dodatkowo krosty zaczynają pojawiać się też w innych miejscach, to warto udać się do lekarza dermatologa, aby wykluczył on u dziecka pojawienie się trądziku różowatego.

Atopowe zapalenie skóry

Oprócz wysypki, przy atopowym zapaleniu skóry pojawia się również świąd (ten nasila się w nocy) i charakterystyczne łuszczenie się naskórka. Dodatkowo skóra w miejscu występowania zmian jest sucha. Ponadto przy atopowym zapaleniu skóry zmiany pojawiają się nie tylko wokół ust dziecka, ale także na łokciach, kolanach czy szyi. AZS również należy skonsultować z lekarzem. Jeśli więc u twojego dziecka zmiany występują nie tylko wokół ust, ale też na całym ciele, to koniecznie umów wizytę u lekarza dermatologa.

Wysypka wokół ust u dziecka - jak ją leczyć?

Aby wyleczyć wysypkę wokół ust u dziecka, najpierw musisz znaleźć jej przyczynę. Podstawą jest wyeliminowanie składnika drażniącego. Jeśli wysypka pojawiła się z powodu alergii pokarmowej, dziecko musi skończyć spożywanie produktów, które ją wywołało. Jeśli z kolej powodem są kosmetyki lub drażniące detergenty, to również należy z nich zrezygnować. Jeśli wokół ust dziecka pojawi się wysypka, najpierw przeanalizuj, jakie zmiany pojawiły się ostatnio w życiu dziecka. Nowy produkt wprowadzony do diety? Nowy proszek do prania, a może nowy gryzak? Grunt to znaleźć przyczynę takiej wysypki.
Przy pojawieniu się wysypki na twarzy wokół ust u dziecka niezwykle istotna jest też higiena. Dziecku należy myć buzię po każdym posiłku, a także rano i wieczorem. Dodatkowo nie można trzeć twarzy dziecka drażniącym ręcznikiem, co może spowodować rozniesienie się zmian.
Niezwykle istotna jest też pielęgnacja. Buzia dziecka powinna być odpowiednio nawilżana. Przynajmniej dwa razy dziennie należy smarować ją kosmetykiem natłuszczającym. Niezwykle istotny jest jednak dobór odpowiedniego produktu. Najlepiej zastosować dermokosmetyk lub krem przeznaczony do pielęgnacji skóry atopowej, który nie wywoła podrażnień. Kosmetyk nie powinien mieć substancji drażniących tj. barwniki, substancje zapachowe, oleje mineralne, alkohol, silikony czy PEG. Im bardziej naturalny i prosty skład, tym lepiej. Dobrego kosmetyku szukaj też w produktach hipoalergicznych i testowanych dermatologicznie. I pamiętaj, aby przed zastosowaniem produktu wykonać test - niewielką ilość kremu rozsmaruj na skórze dziecka za uchem. Jeśli po 48h nie pojawi się świąd, pieczenie, zaczerwienienie czy drapanie, to możesz zastosować kosmetyk.

Wysypka wokół ust u dziecka - kiedy do lekarza?

Z wysypką wokół ust u dziecka należy wybrać się do lekarza wtedy, kiedy problem staje się coraz bardziej dokuczliwy, a mimo wyeliminowania czynników drażniących, wysypka nadal się utrzymuje. Ponadto wizyta u lekarza będzie konieczna, jeśli krostki zaczynają pojawiać się też w innych miejscach na ciele, np. na szyi czy łokciach. Wówczas problem może być bardziej złożony i poważny.
Wysypka wokół ust u dziecka to zazwyczaj nic poważnego. Zazwyczaj to podrażnienie wywołane drażniącym kosmetykiem, detergentem, objaw ząbkowania czy nieszkodliwa alergia pokarmowa. Nie mniej jednak nie warto go bagatelizować. Jeśli już problem się pojawi, należy bacznie obserwować malucha i w razie wątpliwości udać się do lekarza - pediatry lub dermatologa.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.