Data publikacji:

Zabawki dla dzieci na powietrzu: jakie wybrać? Propozycje ciekawych zabawek, które zachęcą dzieci do zabawy na świeżym powietrzu

Zabawki na podwórko. Co sprawi dzieciom najwięcej frajdy? Jakie zabawki ogrodowe dla dzieci wybrać? Podpowiadamy także, które znakomicie sprawdzą się na spacerze, pikniku, podczas zabawy na placu zabaw albo w przydomowym ogródku. Zabawki dla dzieci na powietrzu: jakie wybrać? Propozycje ciekawych zabawek, które zachęcą dzieci do zabawy na świeżym powietrzu.
zabawki dla dzieci na powietrzu

Wspólny czas z dzieckiem na powietrzu

Przede wszystkim chcąc zarazić swoje dziecko miłością do spędzania czasu na świeżym powietrzu, trzeba dać mu dobry przykład. Najlepiej zacząć od wymyślenia wspólnej aktywności takiej jak jazda na rowerze czy rolkach albo gra w piłkę. Taka aktywność może był stałym punktem tygodnia. Najlepiej zaplanować ją wtedy, kiedy nie jesteśmy obciążeni innymi obowiązkami np. w weekend. Dzięki temu nie tylko wyciągniesz swojego syna lub córkę z domu, ale także spędzisz z nim wartościowy czas.

Jakie zabawki na powietrze wybrać? Zabawki do piaskownicy

Tego nigdy za wiele. Bo wiadomo – coś się zgubi, coś się połamie. Zabawki dla dzieci do piaskownicy przydadzą się w piaskownicy małej, dużej i ogromnej – czyli na przykład tej… nadmorskiej. :) Foremki, kubeczki, grabki. I oczywiście łopatki. Zabawki dla dzieci do piaskownicy to 2 w 1 – zabawa i rozwój. Dziecko ćwiczy koordynację ręka-oko poprzez wsypywanie piasku do wiaderka. To znakomite ćwiczenie motoryki małej, ale też okazja do wspólnej zabawy z innymi dziećmi.
Wszystko co jeździ – czyli propozycje ciekawych zabawek, które zachęcą dzieci do zabawy na świeżym powietrzu
Propozycje ciekawych zabawek, które zachęcą dzieci do zabawy na świeżym powietrzu – tu nie mogło zabraknąć pozycji takich jak te zabawki ruchowe dla starszych dzieci:
 • rowerek biegowy,
 • rower z pedałami,
 • hulajnoga,
 • wrotki i rolki,
 • deskorolka.
 • Dlaczego? Bo dzieci lubią ruch, a te „jeździki” aktywnie wspierają je w przeżywaniu najlepszych chwil swojego dzieciństwa!
  A dla młodszych: jeździki i pchacze oraz wózek dla lalek. Pamiętaj, że taki wózeczek to nie tylko zabawka, którą dziecko może zabierać na spacery. Zabawa nim uczy empatii, pozwala na odgrywanie roli mamy, co wpływa korzystnie na rozwój empatii u malucha.

  Zabawki dla dzieci na powietrzu: bańki w wydaniu XXL

  Dzieci uwielbiają gonić unoszone przez wiatr bańki mydlane! Mogą to robić z bańkami w rozmiarze XXL! Kup zestaw ze sznurkami do tworzenia ogromnych baniek, a sprawisz swoim pociechom wiele radości i rozświetlisz nawet najbardziej pochmurny dzień.

  Zabawki ogrodowe dla dzieci jako zabawki na świeżym powietrzu

  Co znajdziesz w tej kategorii? Trampoliny. Zjeżdżalnie. Domki. Ścianki wspinaczkowe. Baseny z wodą (dla młodszych polecamy baseniki z daszkiem). Zraszacze. Baseny z piłeczkami. A dalej: minikosz do koszykówki, bramka do grania w nogę czy też skoczek! Nawet jeśli nie masz dużego ogrodu, to kilka z wymienionych wyżej przez nas rzeczy zapewne się w nim zmieszczą. Co dobrego dają zabawki ogrodowe dzieciom? Motywują one do aktywności fizycznej i umożliwiają rozgrywanie zawodów rodzinnych lub koleżeńskich. A jedynakom? To samo plus jeszcze jedno – zapewniają dobrą zabawę nawet w pojedynkę.

  Zestaw małego ogrodnika - zabawka dla dzieci na powietrze

  Błotko, kurz i robale. Do tego woda, woda i jeszcze więcej wody. A więc potrzebne dziecku będą: kosiarka, taczka, konewka, łopata, szpadel i wiadro. I zabawa na całego „czas start!”. Propozycja dla starszaków to zestaw do przesadzania roślin – dzieci mogą sprawić, by ich roślinki kiełkowały i rosły – zarówno rośliny do zabawy, jak i te żywe!
  A gdy mały ogrodnik już się ostro zmęczy, musi coś zjeść. Grill dla dzieci niech będzie nagrodą za prace ogrodnicze. 

  Propozycje ciekawych zabawek, które zachęcą dzieci do zabawy na świeżym powietrzu – skakanki i gumy do skakania

  Skakanki i gumy do skakania wracają do łask. To jedne z tych zabawek, które być może z nostalgią wspominasz z własnego dzieciństwa (my wspominamy i aż nam się łezka w oku kręci). Gumy i skakanki są świetne do treningu motoryki dużej, sprawności, koordynacji ruchowej.

  Namioty i bazy – zabawki dla dzieci na powietrzu na wiele godzin

  Tak. One zajmują dziecko na wiele godzin. Namioty w różnych kształtach i kolorach po rozłożeniu zamienią się w tajne bazy, do których wstęp będą mieć tylko wybrani! Zapewniają schronienie i miejsce do zabawy, czytania, rozmów. To takie małe domki, które dają dzieciom wiele radości, szczególnie w czasie wakacji. 

  Zabawki ruchowe dla dzieci – latawce

  Tu znów powieje nostalgią. W sklepach znajdziesz latawce przeróżnej maści – od tych kolorowych, które kuszą maluchów, do profesjonalnych latawców dla starszaków, młodzieży i dorosłych. Wszystkie zapewniają super zabawę i pozwolą ciekawie spędzić czas z dzieckiem na świeżym powietrzu.

  Zabawki dla dzieci na powietrzu – jakie wybrać? Piłki dla dzieci

  Piłki wszelkiej maści – od najmniejszych po ogromne. Piłka kauczukowa będzie strzałem w dziesiątkę. Piłeczka jest miękka i lekka, wpleć ją w kordon zabawek na podwórko dla 2-latka. Maluszki będą pełzać i raczkować za nią, starsze dzieci najczęściej rzucają ją do pozostałych uczestników zabawy. Świetna zabawa gwarantowana!

  Dlaczego zabawa na świeżym powietrzu ma tak wiele zalet?

  O tym moglibyśmy pisać godzinami! Każda aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest tysiąckrotnie lepsza niż ta odbywana w zamkniętych pomieszczeniach. Pomaga w prawidłowym rozwoju motorycznym, emocjonalnym i psychicznym. Ruch ma pozytywny wpływ na dobrostan ciała oraz ducha dziecka. Zabawa w grupie uczy młodego człowieka podstawowych zachowań społecznych. To o wiele lepsze niż samotne przesiadywanie przed ekranem telewizora albo komputera. Przebywając na łonie natury, dziecko pobudza swój umysł do kreatywnego myślenia. Zabawki na świeżym powietrzu zachęcają pociechę do wyjścia na dwór. 
  Potrzebujesz wskazówek, jak wybrać bezpieczne zabawki na podwórko dla małych i większych dzieci? Skorzystaj z naszego zestawienia. Jeśli wybierasz zabawki dla malucha poniżej 3. roku życia, upewnij się, że przedmiot nie składa się z małych elementów, którymi dziecko mogłoby się zadławić.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Ewa Doniec
  Ewa Doniec

  Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.