Data publikacji:

Zabawki dla noworodka. Co kupić dla niemowlaka?

Planujesz kupić zabawkę dla noworodka? Zastanawiasz się, co może być dobrym prezentem na nowo narodzonego dziecka? Podpowiadamy, jakie są odpowiednie zabawki dla noworodków.
zabawki dla noworodka
Noworodkiem przestaje się być po ukończeniu 4 tygodnia życia. "Zabawki dla noworodka" to więc temat dość wąski, gdyż nie można podpiąć pod niego zabawek, którymi z pewnością zainteresowałyby się niemowlęta. "Wąski", ale nie "trudny". Na rynku znajdziesz wiele artykułów, które odpowiednie będą dla takiego maluszka. Ich funkcjonalność opiera się nie tylko na wspieraniu rozwoju psychoruchowego, ale przede wszystkich na dawaniu dziecku poczucia bezpieczeństwa - co ważne, gdy tuż obok nie ma kochającej mamy. 

Dziecko poznaje świat poprzez zmysły. Zabawki, które pozwolą mu czuć się bezpiecznie w pierwszych tygodniach życia, oddziałują przede wszystkim na dotyk, słuch i wzrok. Są to więc miłe w dotyku przytulanki, grzechotki, pozytywki i maskotki szumiące, a także maty edukacyjne i karuzele. Wprawdzie maluch nie będzie jeszcze chwytał niczego, co znajduje się na macie, ale na pewno z zaciekawieniem przyjrzy się wszystkim zawieszkom. 

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania zabawki dla noworodka?

  • Oznaczenia. Upewnij się, że zabawka posiada oznaczenie CE. To obowiązkowy znak dla zabawek sprzedawanych w Europie - zapewnia konsumenta, że artykuł jest bezpieczny. Zwróć uwagę, czy na produkcie nie ma symbolu zakazu używania przez dzieci poniżej 3 r. ż. (czerwony znak zakazu przekreśla smutną buzię malucha oraz zapis "0-3"). Kupując zabawkę, zweryfikuj, dla jakiego wieku dziecka jest przeznaczona (często producent zapewnia, że może jej używać już noworodek).
  • Sprawdź solidność wykonania zabawki. Uważaj, by nie miała doszytych niewielkich części, które dziecko mogłoby kiedykolwiek oderwać.
  • Wybierz zabawkę, którą łatwo jest prać. Jeśli możesz, sprawdź, czy z maskotki z pozytywką można wyjmować wsad. Najłatwiej maskotki prać w pralce. Jednak jeśli nie masz takiej możliwości, do czyszczenia użyj parownicy lub innego urządzenia na parę. Gorący strumień pary zabije roztocza, a przytulanka znów będzie czysta i bezpieczna dla zdrowia dziecka.

Jaką zabawkę kupić dla noworodka?

Jeśli wciąż zastanawiasz się, na co się zdecydować, skategoryzuj zabawki według tego, na jakie zmysły oddziałują. Oczywiście większość łączy w sobie różnego typu oddziaływania. Do ciebie należy decyzja, co będzie priorytetem.

Maskotki dla małych dzieci

Wykonane są z przyjemnych w dotyku, miękkich materiałów. Najczęściej jest to welur. Ale także plusz, polar, bawełna. Dają maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Dobrze, by miały intensywne kolory, by widoczne były na nich kontrasty. Noworodkowi szczególnie przypadnie do gustu zabawka czarno - biała. Bo takie zestawienie kolorów jest w tym okresie rozwoju najlepiej widoczne, a tym samym - najbardziej intrygujące. 

Przeczytaj także: Jakie zabawki edukacyjne i interaktywne dla dwulatka?

Niektóre maskotki można wieszać na specjalnie przygotowanym pałąku. Dziecko obserwuje je wtedy z zaciekawieniem. A jeśli w środku zabawki umieszczone są elementy szeleszczące, zaciskając rączki, wywołuje określoną reakcję - szelest.

Zabawki szumiące dla noworodka

W osobną kategorię można wpisać maskotki szumiące. To bardzo popularny rodzaj zabawek dla noworodków, którego fenomen opiera się na założeniu, że szum imituje dźwięki, które dziecko pamięta z życia płodowego. Dźwięki te w naturalny sposób uspokajają maluszka i pomagają mu spokojnie zasnąć.

Na temat tego, czy w pierwszych tygodniach życia dziecka szum wpływa na nie pozytywnie, przeprowadzono liczne badania. Przede wszystkim testy doktora Harvey'a Karpa potwierdzały skuteczność tej metody.

Jeśli zdecydujesz się na zabawkę tego typu, pamiętaj, że środowisko płodowe przypomina dźwięki o niskich częstotliwościach, bardziej uzasadnione wydaje się więc być wykorzystanie szumu różowego (podobnego do szumu morza) niż białego (podobnego do dźwięku ulewy). Nie ograniczaj maluszkowi dostępu do innych dźwięków, wyłączaj szum zaraz po tym, jak dziecko zaśnie, reguluj parametry głośności. 

Grzechotki i pozytywki dla niemowlaka

One także oddziałują na słuch. Grzechotka pobudza. Dziecko zainteresowane jest, skąd dochodzi tajemniczy, ale przyjemny dźwięk. W miarę rozwoju, potrafi połączyć przyczynę i skutek. Natomiast zabawka z pozytywką uspokaja.

Jednostajna melodia sprawia, że malec czuje się błogo i spokojnie zasypia - zapominając o tym, że mama choć niedaleko, to jednak niezupełnie obok. Zabawki z pozytywką bardzo często możemy spotkać w postaci karuzel. Karuzela zawieszona nad główką dziecka nie tylko wygrywa spokojną melodię, ale kręci zawieszkami - pomaga to malcowi spokojnie zasnąć. 

Mata edukacyjna dla dzieci 0-12

Maty przeznaczone są przede wszystkim dla niemowląt. Jednak także noworodki mogą być zainteresowane kolorowymi zabawkami wiszącymi nad głową. Dla noworodka mata będzie szczególnie atrakcyjna, gdy dominować będą barwy: czerń i biel. 
Kupić zabawkę dla noworodka jest łatwo i niełatwo jednocześnie. Warto skupić się na celu, zastanowić się, co właściwie chciałoby się dać maluszkowi, który tak niedawno przyszedł na świat. Czy nasza zabawka ma rozwijać? Czy może zapewniać poczucie bezpieczeństwa? Odpowiedź na to pytanie z pewnością ułatwi podjęcie decyzji o zakupie prezentu dla noworodka.


Przeczytaj także:

  1. Ochraniacze do łóżeczka - czy są potrzebne?
  2. Zabawy z 6-miesięcznym dzieckiem. Pomysły
  3. Zabawki dla rocznego dziecka


Autorka: Barbara Szega