Data modyfikacji:

Jakie zabawki do ogrodu dla 4-latka wybrać?

Beztroskie zabawy w ogrodzie są korzystne dla zdrowia i rozwoju fizycznego małego człowieka, to również doskonała rozrywka. Jeśli dysponujesz wolną przestrzenią przy domu, masz prawdziwe szczęście. Zabierz się do pracy i zorganizuj ją dzieciom jak najlepiej. Wybierając najlepsze zabawki do ogrodu dla 4-latka i dla starszych dzieci, masz szansę stworzyć bezpieczną, ciekawą i inspirującą przestrzeń. Jakie akcesoria i konstrukcje na podwórko sprawdzą się najlepiej?
A little girl is swinging on a swing in a blooming garden.

Bezpieczne zabawki ogrodowe dla dzieci

Kupując zabawki do ogrodu dla 4-latka, który nie jest już tak małym dzieckiem, wciąż musisz mieć z tyłu głowy kwestie bezpieczeństwa. Chociaż w tym wieku maluch wydaje się już całkiem rozsądny, wciąż jest gotowy do psot i rzadko jest w stanie przewidzieć wszystkie konsekwencje swojego zachowania.
Jakie powinny być bezpieczne zabawki do ogrodu dla dzieci? Muszą być solidnie wykonane z materiałów dobrej jakości, żeby nieoczekiwanie nie złamały się i nie spowodowały urazu. Powinny być również dostosowane do wieku. Postaraj się wyeliminować z ogrodu wszystkie niebezpieczne przedmioty, którymi dziecko mogłoby zranić siebie lub towarzysza zabaw. Uważaj też na konstrukcje zawieszone wysoko i zabezpiecz je choćby miękkim podłożem z trawy.

Baseny – bezkonkurencyjne zabawki na ogród

Jeśli masz ogród, istnieją zabawki dla dzieci, które po prostu musisz mieć. Latem niezbędny jest oczywiście basen, w którym dzieci mogą się beztrosko kąpać i schłodzić podczas upałów. Trudno wyobrazić sobie letni ogród bez wesołych plusków i chichotów dzieci – to najlepsze dowody na to, że udana zabawa trwa w najlepsze. Pamiętaj tylko, żeby kąpiące się dzieci mieć zawsze na oku i od początku uczyć je, że z wodą nie ma żartów.
Jaki basen wybrać? Jeśli zadbasz o to, żeby kupić porządny model o przyzwoitej wielkości, jest spora szansa, że z zabawki do ogrodu dla 4-latka po kilku latach zamieni się w doskonałą rozrywkę dla 7- i 9-latka. Wygląd jest w tym przypadku mniej istotny, jednak w sklepach nie brakuje ciekawych modeli, atrakcyjnych dla najmłodszych. A może tobie również przyjdzie ochota zanurzyć w basenie stopy podczas gorącego dnia?

Zabawki wodne do ogrodu dla 4-latka

Baseny nie są jedynymi zabawkami dla dzieci do ogrodu, które zapewniają przyjemne ochłodzenie w gorące dni. Wypróbuj też różnego rodzaju zabawki wodne, takie jak pistolety na wodę, fontanny w formie maty, ślizgawki czy specjalne dziecięce zraszacze. Dobra zabawa gwarantowana!

Plac zabaw do ogrodu dla dzieci

Jeśli tylko masz miejsce i możliwości, niezastąpionymi zabawkami do ogrodu dla 4-latka i starszych dzieci będą wszelkie konstrukcje typowe dla placów zabaw. Najlepiej zainwestuj w cały zestaw, który będzie nie tylko dobrze wyglądał, ale okaże się też praktyczny.
Uważaj na materiały, z których są wykonane poszczególne elementy. Dużo bardziej trwałe od plastiku są drewno i metal. Nawet jeśli wydaje ci się, że zjeżdżalnia czy huśtawka będą używane sporadycznie, nie warto na nich oszczędzać, ponieważ w najgorszym razie mogą stanowić zagrożenie.
Elementy, które może zawierać mały plac zabaw do ogrodu dla dziecka, to między innymi:
  • zjeżdżalnia;
  • huśtawka klasyczna lub w formie bocianiego gniazda;
  • drabinki i inne elementy wspinaczkowe, takie jak ścianka lub liny;
  • piaskownica.

Gry sportowe dla dzieci

Ciekawe zabawki ogrodowe powinny rozwijać formę maluchów, dlatego na podwórku nie powinno zabraknąć akcesoriów do różnego rodzaju gier sportowych dla dzieci. Zachęcając najmłodszych do aktywności fizycznej, inwestujesz w ich rozwój i poprawiasz odporność organizmu, co jest nie bez znaczenia u nieustannie zakatarzonych przedszkolaków.
Najlepsze zabawki do ogrodu dla 4-latka to często te najprostsze propozycje – klasyczna piłka i bramka do gry, mały kosz do ćwiczeń celności, frisbee, którym w tym wieku już spokojnie można uczyć się rzucać, regulowany płotek do przeskakiwania, tunel czy obręcze rzucane na słupek. Im więcej możliwości, tym ciekawsze pomysły na zabawy. Kiedy już wybierzesz fajne zabawki dla 4-latka, które zachęcają do ćwiczeń, możesz też wykazać się kreatywnością i stworzyć tor przeszkód.

Proste zabawki na podwórko – maszynka do baniek mydlanych

Jeśli wydaje ci się, że koniecznie musisz inwestować w modne zabawki do ogrodu dla 4-latka lub w różne skomplikowane konstrukcje, możesz się bardzo zdziwić. Spróbuj zaproponować grupie maluchów maszynkę do baniek, a szybko przekonasz się, jak niewiele trzeba, żeby rozkręcić rewelacyjną zabawę, pełną ruchu i śmiechu. Takie maszyny wyglądają bardzo różnie, czasami mają formę kosiarki do trawy, możesz też znaleźć ciekawe roboty. Zabawki dla 4-latka, które zachęcają do ruchu, to zawsze przyjemne z pożytecznym. Spróbuj też sam zrobić wrażenie na dzieciach przy pomocy prostego sprzętu do dużych baniek mydlanych i namów maluchy, żeby je goniły.

Domki i namioty – fajne zabawki dla 4-latka do ogrodu

Różnego rodzaju domki i namioty to świetne zabawki dla 4-latka i innych dzieci na dwór, ponieważ pozwalają na swobodną zabawę i rozwijanie wyobraźni. Maluchy są w stanie znaleźć tysiące zastosowań dla najprostszego domku, szczególnie jeśli bawią się w większym towarzystwie. Zabawa w Indian, rodzinę, sklep czy lodziarnię – ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.
Domki – zabawki ogrodowe dla 4-latka i dla starszych dzieci mogą być drewniane, stojące na ziemi lub zawieszone na drzewie, jednak uważaj, żeby nie znalazły się zbyt wysoko. Jeśli nie chcesz montować konstrukcji na dłużej, wystarczy, że postawisz tymczasowy, tańszy domek lub namiot, który dodatkowo będzie stanowił osłonę przed słońcem, co latem jest nie bez znaczenia.
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym