Data modyfikacji:

Jakie zabawki do ogrodu dla 5-latka wybrać?

Dzieci kochają szaleństwa w ogrodzie, a dla rodziców posiadanie miejsca do zabawy blisko domu, gdzie stale mogą mieć maluchy na oku, również jest bardzo komfortowe. Żeby jak najlepiej wykorzystać luksus posiadania własnego podwórka, warto zaopatrzyć się w różnorodne zabawki ogrodowe. Dzięki nim dzieci zaspokoją potrzebę ruchu, rozwiną się motorycznie i będą miały zapewnioną fantastyczną rozrywkę. Jakie zabawki do ogrodu dla 5-latka i starszych dzieci sprawdzą się najlepiej?
Girl Wearing Swimming Costume Having Fun In Summer Garden Playing In Water From Garden Sprinkler

Jak wybierać zabawki dla dzieci na dwór?

W przydomowym ogrodzie dzieci potrafią spędzać całe godziny, rozwijając swoją zwinność i szukając rozrywki. Jeżeli zależy ci, żeby bawiły się na świeżym powietrzu, zorganizuj im ciekawą przestrzeń, z której nie chce się wracać. Jakie powinny być zabawki do ogrodu dla 5-latka, 3-latka czy starszego dziecka? Z pewnością jeszcze bardziej wytrzymałe niż akcesoria domowe. Będą narażone nie tylko na małe, nie zawsze delikatne dłonie, ale też na zmiany temperatur, deszcz czy wiatr. Powinny również być bardzo różnorodne, żeby zaspokoić wszystkie potrzeby dzieci.

Zbuduj miniplac zabaw do ogrodu dla dzieci

Myśląc o zabawkach na dwór, oczyma wyobraźni możesz widzieć zarówno niewielkie akcesoria sportowe dla dzieci, jak i solidne konstrukcje. Jeżeli tylko masz taką możliwość, zorganizuj dziecku niewielki plac zabaw, który będzie bezpiecznym miejscem do rozładowywania energii, ćwiczenia równowagi i usprawniania ciała. Dobrze sprawdzają się zestawy zawierające różne sprzęty. Jest to praktyczne rozwiązanie, a taka konstrukcja wygląda spójnie i estetycznie.
Być może blisko twojego domu znajduje się dobrze wyposażony plac zabaw – w takim przypadku możesz zrezygnować z inwestowania w prywatny. Jednak nawet wtedy warto zainstalować choćby pojedyncze sprzęty – zabawki ogrodowe, które umilą dzieciom czas, gdy nie możecie wyjść na spacer.

Huśtawka do ogrodu dla dzieci

Bez niej trudno wyobrazić sobie prawdziwy plac zabaw. Ten ponadczasowy sprzęt to prawdziwa klasyka wśród zabawek do ogrodu dla 5-latka, ale też dla roczniaka czy 7-latka, krótko mówiąc, kochają go i młodsi, i starsi. Wbrew pozorom, huśtanie to nie tylko sposób na dobrą rozrywkę, ale też ważne ćwiczenie sensoryczne, pobudza układ przedsionkowy, koi nerwy i wspiera rozwój mózgu. Jeżeli chcesz, żeby huśtawka była odpowiednia dla dzieci w różnym wieku, rozważ praktyczne bocianie gniazdo.

Karuzela ogrodowa

Z karuzelą ogrodową jest podobnie jak z huśtawką, ruch obrotowy również jest korzystny dla mózgu i nie bez powodu dzieci go poszukują. Karuzela sprawdzi się najlepiej, jeśli masz co najmniej dwoje dzieci lub często zapraszasz gości. Głośne śmiechy maluchów będą najlepszym sygnałem, że warto było zainstalować ten prosty sprzęt o wielkim potencjale.

Drabinki i zjeżdżalnia

Wśród zabawek do ogrodu dla 5-latka nie powinno zabraknąć tych oferujących możliwość wspinania się i zjeżdżania. Dziecko w tym wieku jest już bardzo sprawne, dlatego zadbaj o to, żeby zainstalowane urządzenia były stabilne i wytrzymały różne eksperymenty gimnastyczne.

Trampoliny – czy to bezpieczne zabawki na podwórko?

Zdania o trampolinach są podzielone. Wielu rodziców obawia się przede wszystkim kontuzji dziecka. Z drugiej jednak strony skakanie to czynność, którą dzieci wprost ubóstwiają i która pomaga im w zdrowy sposób rozładować energię.
Czy trampoliny powinny znaleźć się wśród zabawek do ogrodu dla 5-latka? Wydaje się, że w tym wieku młody człowiek jest już na tyle rozsądny, by przestrzegać najważniejszych zasad i skakać poprawnie, nie narażając się na ryzyko urazów, jednak w praktyce bywa bardzo różnie. Wiele zależy od temperamentu dziecka, ale też od odpowiedzialności rodzica.
Najważniejsze jest pilnowanie dziecka podczas skakania, nie można pozwalać na używanie trampoliny w kilka osób oraz na odbijanie się od siatki. Sprzęt powinien być dobrej jakości, solidnie zmontowany i sprawdzony. Używana zgodnie z instrukcją trampolina ma szansę stać się jedną z ulubionych, ciekawych zabawek ogrodowych.

Gry na dwór i akcesoria sportowe dla dzieci – sposób na urozmaicenie zabawy

Jeżeli dysponujesz ogrodem, wykorzystaj jego potencjał i zadbaj o kondycję dzieci. Dzięki twojemu zaangażowaniu w aranżację przestrzeni do uprawiania sportu, najmłodsi ciekawie spędzą czas. W przyszłości będą sobie lepiej radzić na zajęciach sportowych wśród rówieśników w szkole, co w pewnym wieku staje się bardzo istotne.
Jakie gry na dwór i akcesoria sportowe dla dzieci sprawdzą się w ogrodzie? Oto nasze propozycje:
 • bramka do piłki nożnej;
 • różnorodne piłki dla dzieci;
 • krążki do rzucania na drążek;
 • skakanka;
 • zestaw do koszykówki;
 • małe paletki do badmintona;
 • styropianowe rzutki, np. szybowiec;
 • latawiec;
 • minigolf;
 • frisbee;
 • maszynka do baniek.

Baseny – najlepsze zabawki na zewnątrz na lato

Istnieją zabawki do ogrodu dla chłopca i dziewczynki, które kocha każdy. Jedną z nich z pewnością jest basen. W upalny dzień trudno wyobrazić sobie coś przyjemniejszego niż pluskanie się i wygłupianie w chłodnej wodzie. Wybierając basen dla 5-latka, zwróć uwagę na jego wielkość, która powinna być dostosowana do trochę większego dziecka. W przypadku zabawek ogrodowych dla 5-latka istotna jest również ich wytrzymałość i bezpieczeństwo.

Co oprócz zabawek ogrodowych dla 5-latka? Kuchnia błotna

Czasami warto postawić na mniej oczywiste zabawki do ogrodu, które sprawdzą się dla starszych dzieci i dla maluchów, dzięki temu nie tylko twoje pociechy, ale również mali goście w różnym wieku będą świetnie bawili się wspólnie na zewnątrz. Jedną z lepszych oryginalnych zabawek dla 5-latka jest kuchnia błotna, w której można gotować na niby. To rozwijająca sensorycznie ponadczasowa rozrywka, która nigdy się nie nudzi. Co ważne, taką kuchnię możesz z powodzeniem zbudować samodzielnie, według własnego pomysłu.
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym