Data modyfikacji:

Zabawki edukacyjne do samodzielnego montażu – przegląd

Autor: Sylwia Stwora

Jeśli Twoja pociecha zadaje mnóstwo pytań o otaczający ją świat, zamiast kreskówek woli programy popularnonaukowe, a nad bajki przedkłada encyklopedię jest to widomy znak, że może rośnie Ci kandydat na naukowca. Zabawki edukacyjne do samodzielnego montażu walnie przyczynią się do dalszego pogłębiania pasji u małego odkrywcy.

Zabawki edukacyjne, które pociecha może złożyć własnoręcznie (lub z Twoją drobną pomocą) wyróżniają się na tle innych źródeł dziecięcej radości ze względu aż na trzy funkcje, które spełniają. Po pierwsze: dziecko samodzielnie montuje taką zabawkę z części i musi postępować zgodnie z załączoną instrukcją – dzięki temu uczy się planowania swoich kolejnych czynności i rozwija zdolności motoryczne. Po drugie: taka zabawka w prosty i efektowny sposób objaśnia zasady fizyki lub chemii, więc pogłębia wiedzę i rozszerza horyzonty malucha. Po trzecie wreszcie: obcowanie z nią sprawia dziecku przyjemność i gwarantuje mile spędzone chwile.

Spośród ogromu dostępnych na rynku zabawek edukacyjnych bez wątpienia należy polecić globus, który pozwoli pociesze stawiać pierwsze kroki w świecie geografii. Zasilana bateriami kula ziemska porusza się zgodnie z prawdziwym kierunkiem obrotu planety wokół własnej osi. Dodatkowo dziecko może samo złożyć poszczególne elementy mechanizmu globusa i na własne oczy przekonać się jak działają koła zębate. Globus o wymiarach 28 cm x 55 cm na bardzo długo pozostanie niezastąpionym źródłem wiedzy malca o miastach, rzekach i łańcuchach górskich.

Dzieci fascynują się nie tylko najbliższym otoczeniem, ale też odległym kosmosem. Właśnie z myślą o małych astronomach powstało domowe obserwatorium odległych gwiazdozbiorów. Niewielki projektor w kształcie metalowego oka wyświetla na suficie pokoju obraz galaktyki Drogi Mlecznej i najbardziej znanych konstelacji gwiezdnych na północnej półkuli. Wystarczy więc tylko zgasić światło, ułożyć się wygodnie na fotelu lub kanapie i już można przenieść się w bezkres wszechświata. Dzięki łatwej konstrukcji dziecko nie będzie mieć problemów ze złożeniem i uruchamianiem urządzenia.

Dinozaury wciąż fascynują kolejne pokolenia małych odkrywców. Jeśli Twoja pociecha też pasjami pochłania kolejne programy telewizyjne o wymarłych przed milionami lat gadach, wtedy pozwól mu pobawić się w paleontologa. Kompletny szkielet drapieżnego tyranozaura (o wysokości 19 cm) nie tylko będzie ozdobą pokoju dziecka, ale też pozwoli mu poznać od podstaw pracę naukowca. Każdą wykonaną z tworzywa kość trzeba najpierw wydobyć ze „skały” (bryła gipsowa), oczyścić za pomocą miniatur prawdziwych narzędzi i umieścić na specjalnym stelażu. Produkt jest nietoksyczny i spełnia wszystkie atesty wymagane dla zabawek tego typu.

Twe dziecko wciąż zadaje pytania o zasadę działania odkurzacza-robota? Ta zabawka pozwoli mu samodzielnie dotrzeć do odpowiedzi. Robot–szczotka o wesołych sterczących oczkach posiada prosty mechanizm zębaty napędzający niewielkie kółka. Dziecko może skonstruować obudowę robota, złożyć elementy napędu, podpiąć kable i baterię, a później podziwiać efekt swojej pracy – robota dziarsko pędzącego po biurku.

Czym byłoby laboratorium z prawdziwego zdarzenia bez mikroskopu? Także mały odkrywca powinien posiadać tę niezbędną pomoc naukową, oczywiście przystosowaną do jego wieku i potrzeb. Niewielki, solidny, kolorowy, przeznaczony dla ośmioletniego dziecka mikroskop umożliwia przybliżenie obrazu nawet 1200 razy. Dodatkowo w zestawie znajdują się akcesoria przybliżające pociesze warsztat pracy badacza: pojemniczki na preparaty, szkiełka do próbek i pęseta.

*Inne zabawki edukacyjne znajdziesz TUTAJ.