Data modyfikacji:

Zabawki edukacyjne do samodzielnego montażu – przegląd

Autor: Sylwia Stwora

Jeśli Twoja pociecha zadaje mnóstwo pytań o otaczający ją świat, zamiast kreskówek woli programy popularnonaukowe, a nad bajki przedkłada encyklopedię jest to widomy znak, że może rośnie Ci kandydat na naukowca. Zabawki edukacyjne do samodzielnego montażu walnie przyczynią się do dalszego pogłębiania pasji u małego odkrywcy.

Zabawki edukacyjne, które pociecha może złożyć własnoręcznie (lub z Twoją drobną pomocą) wyróżniają się na tle innych źródeł dziecięcej radości ze względu aż na trzy funkcje, które spełniają. Po pierwsze: dziecko samodzielnie montuje taką zabawkę z części i musi postępować zgodnie z załączoną instrukcją – dzięki temu uczy się planowania swoich kolejnych czynności i rozwija zdolności motoryczne. Po drugie: taka zabawka w prosty i efektowny sposób objaśnia zasady fizyki lub chemii, więc pogłębia wiedzę i rozszerza horyzonty malucha. Po trzecie wreszcie: obcowanie z nią sprawia dziecku przyjemność i gwarantuje mile spędzone chwile.

Spośród ogromu dostępnych na rynku zabawek edukacyjnych bez wątpienia należy polecić globus, który pozwoli pociesze stawiać pierwsze kroki w świecie geografii. Zasilana bateriami kula ziemska porusza się zgodnie z prawdziwym kierunkiem obrotu planety wokół własnej osi. Dodatkowo dziecko może samo złożyć poszczególne elementy mechanizmu globusa i na własne oczy przekonać się jak działają koła zębate. Globus o wymiarach 28 cm x 55 cm na bardzo długo pozostanie niezastąpionym źródłem wiedzy malca o miastach, rzekach i łańcuchach górskich.

Dzieci fascynują się nie tylko najbliższym otoczeniem, ale też odległym kosmosem. Właśnie z myślą o małych astronomach powstało domowe obserwatorium odległych gwiazdozbiorów. Niewielki projektor w kształcie metalowego oka wyświetla na suficie pokoju obraz galaktyki Drogi Mlecznej i najbardziej znanych konstelacji gwiezdnych na północnej półkuli. Wystarczy więc tylko zgasić światło, ułożyć się wygodnie na fotelu lub kanapie i już można przenieść się w bezkres wszechświata. Dzięki łatwej konstrukcji dziecko nie będzie mieć problemów ze złożeniem i uruchamianiem urządzenia.

Dinozaury wciąż fascynują kolejne pokolenia małych odkrywców. Jeśli Twoja pociecha też pasjami pochłania kolejne programy telewizyjne o wymarłych przed milionami lat gadach, wtedy pozwól mu pobawić się w paleontologa. Kompletny szkielet drapieżnego tyranozaura (o wysokości 19 cm) nie tylko będzie ozdobą pokoju dziecka, ale też pozwoli mu poznać od podstaw pracę naukowca. Każdą wykonaną z tworzywa kość trzeba najpierw wydobyć ze „skały” (bryła gipsowa), oczyścić za pomocą miniatur prawdziwych narzędzi i umieścić na specjalnym stelażu. Produkt jest nietoksyczny i spełnia wszystkie atesty wymagane dla zabawek tego typu.

Twe dziecko wciąż zadaje pytania o zasadę działania odkurzacza-robota? Ta zabawka pozwoli mu samodzielnie dotrzeć do odpowiedzi. Robot–szczotka o wesołych sterczących oczkach posiada prosty mechanizm zębaty napędzający niewielkie kółka. Dziecko może skonstruować obudowę robota, złożyć elementy napędu, podpiąć kable i baterię, a później podziwiać efekt swojej pracy – robota dziarsko pędzącego po biurku.

Czym byłoby laboratorium z prawdziwego zdarzenia bez mikroskopu? Także mały odkrywca powinien posiadać tę niezbędną pomoc naukową, oczywiście przystosowaną do jego wieku i potrzeb. Niewielki, solidny, kolorowy, przeznaczony dla ośmioletniego dziecka mikroskop umożliwia przybliżenie obrazu nawet 1200 razy. Dodatkowo w zestawie znajdują się akcesoria przybliżające pociesze warsztat pracy badacza: pojemniczki na preparaty, szkiełka do próbek i pęseta.

*Inne zabawki edukacyjne znajdziesz TUTAJ.

Prezent dla 3 latki

Prezenty dla 3-latki. 15 ciekawych pomysłów

2021-11-03
Niemal każda, 3-letnia dziewczynka jest pełna energii, zaczyna rozwijać własne zainteresowania i kocha kreatywne zabawki. Prezent dla 3-latki powinien bawić, ale i rozwijać umiejętności dziecka. Co kupić małej dziewczynce z okazji urodzin czy świąt? Mamy na to aż 15 pomysłów!
dzień ojca

Prezent na Dzień Ojca - wykonany przez dziecko

2021-06-18
Zbliżający się wielkimi krokami Dzień Ojca powoduje pewnie w wielu domach dziecięcy popłoch. Jaki upominek podarować Tacie? Poprzestać na tradycyjnej laurce, rę...
Akcesoria i zabawki do wody

Zabawki do kąpieli. Jakie zabawki do wody kupić?

2021-06-16
Każdy rodzic wie doskonale, jak ważna jest dbałość o higienę dziecka. Niestety, nie dla każdego malucha kąpiele są przyjemnością. W wielu domach w tym czasie słychać płacz i protesty. Jak temu zaradzić? Odpowiedź jest prosta. Są nią odpowiednie, dopasowane do wieku dziecka zabawki do kąpieli. Nie tylko odwrócą uwagę dziecka od nielubianych zabiegów pielęgnacyjnych, ale również mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka poprzez stymulowanie układu nerwowego różnymi bodźcami. Sprawdźmy więc, jakie zabawki do wody kupić, by kąpiel stała się prawdziwą przyjemnością.
 niespodzianki na Dzień Taty

Kreatywne niespodzianki dla taty. Coś dla taty na Dzień Ojca i urodziny

2021-06-16
Kreatywny prezent dla taty na Dzień Ojca, urodziny, imieniny – co kupić? Co dla taty będzie najlepszą niespodzianką? Możemy postawić na uniwersalne i bardzo praktyczne prezenty lub dobrać je do pasji czy zainteresowań. Zobaczcie pomysły, które pozwolą wam sprezentować coś dla taty, z czego się ucieszy i co zapamięta na długo! Oto lista kreatywnych niespodzianek dla taty.
dziewczynka na huśtawce

Huśtawka do ogrodu dla dzieci. O czym pamiętać i jakie są rodzaje

2021-04-27
Czas spędzony na huśtawce to nieodłączny element dzieciństwa – stąd też ten element ogrodu cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców. Sprawdź!
Hulajnoga elektryczna

Hulajnoga dla dziecka. Elektryczna czy zwykła? Jaką wybrać?

2021-03-08
W zasadzie trzeba by zacząć od tego, że to dwa jednak różne pojazdy. Porównywanie ich nie ma sensu. Warto jednak zastanowić się co jest dla kogo lepsze.