Data modyfikacji:

Zabawki, które zachęcą dziecko do zabawy na powietrzu

Czasy, kiedy dzieci większość dnia spędzały na zabawie na podwórku, już dawno minęły. Obecnie, nawet w piękne słoneczne dni, na placach zabaw nie widać tłumów. Najmłodsi nie odrywają się od tabletów, komputerów i smartfonów, a rodzicom coraz trudniej przekonać swoje pociechy do wyjścia z domu. Jak sobie z tym radzić? Przed wami kilka skutecznych rad i przykładów zabawek, które rozwiążą ten problem.

Wspólny czas z dzieckiem

Przede wszystkim chcąc zarazić swoje dziecko miłością do spędzania czasu na świeżym powietrzu, trzeba dać mu dobry przykład. Najlepiej zacząć od wymyślenia wspólnej aktywności takiej jak jazda na rowerze czy rolkach albo gra w piłkę. Taka aktywność może był stałym punktem tygodnia. Najlepiej zaplanować ją wtedy, kiedy nie jesteśmy obciążeni innymi obowiązkami np. w weekend. Dzięki temu nie tylko wyciągniesz swojego syna lub córkę  z domu, ale także spędzisz z nim wartościowy czas.

Zabawki dla trzylatka na podwórko

Najlepiej zacząć przyzwyczajać dziecko do zabawy na zewnątrz już od najmłodszych lat. Aby twój maluch polubił przebywanie na podwórku, zawsze podczas takiego wyjścia, miej dla niego jakieś atrakcje. W przypadku trzy-czterolatków zawsze sprawdzają się zabawki do piaskownicy. Wspólne robienie babek z piasku może być wielką frajdą, jeśli zaopatrzysz maluszka w foremki o fajnych kształtach, a także wiaderko i łopatkę.

Zabawki dla siedmiolatka na podwórko

O ile maluchy są całkowicie zależne od rodziców, to dzieci w wieku wczesnoszkolnym trzeba zachęcać do wyjścia z domu. Dobrym motywatorem może okazać się zakup hulajnogi, rolek lub wrotek. Innym sposobem przekonania dziecka do spędzania czasu na podwórku może być nauczenie go znanych ze swojego dzieciństwa zabaw takich jak: skakanie przez gumę czy na skakance.

Zabawki na dziesięciolatka na podwórko

Dziesięciolatki i starsze dzieci to grupa, którą najtrudniej przekonać do oderwania się sprzed ekranu monitora, dlatego trzeba posłużyć się wyjątkową zachętą. Bardzo dobrze zadziałać może pomysł organizacji podwórkowych zawodów np. gry w badmintona dla dzieci z sąsiedztwa. Dzięki temu, twoje dziecko nie tylko spędzi ciekawie czas na powietrzu, ale także zintegruje się z rówieśnikami. Alternatywą dla badmintona może być rzucanie frisbee lub konkurs na najładniejszy rysunek malowany kredą na chodniku.

Zabawki do ogrodu

Jeśli mieszkasz w domu i twoje dziecko nie ma możliwości zabawy na klasycznym podwórku, to również możesz zapewnić mu mnóstwo atrakcji. Jedną z rzeczy, która skutecznie wyciąga wszystkie dzieci z domu, jest trampolina. Skakanie na niej zapewnia zarówno dobrą zabawę, jak i ruch, tak bardzo potrzebny dzieciom. Inną fajną opcją jest zawieszenie w ogrodzie kosza do gry w koszykówkę, a latem pompowanego basenu.

Zabawka, która zawsze zadziała

Czasami najlepszym sposobem na zachęcenie dziecko do zabawy na powietrzu, może być zwykłe wyjście do parku lub lasu i korzystanie z własnej wyobraźni. Rzucanie szyszkami czy udawanie, że patyk to czarodziejska różdżka to świetny trening kreatywności. Chcesz, aby taki spacer był jeszcze bardziej atrakcyjny? Połącz takie wspólne wyjście z dzieckiem z puszczaniem latawca lub baniek mydlanych – wielka frajda gwarantowana.

Autor: Oliwia Stradowska