Data publikacji:

Zabawy dla dzieci w domu

Masz ochotę na odrobinę zabawy z dziećmi, ale brakuje ci już pomysłów? Warto zatem spróbować… klasyki. Oto 8 pomysłów na domową rozrywkę z najmłodszymi – są sprawdzone przez miliony dzieci oraz ich rodziców i nigdy się nie nudzą!
zabawy dla dzieci

Malowanie

Rodzice często nieprzychylnie patrzą na domowe malowanie z uwagi na ryzyko wybrudzenia podłogi, ścian czy samego dziecka, ale nie można chyba wymyślić bardziej twórczej zabawy dla 3-latka, 4-latka czy 5-latka. Przyda się domowa farba do malowania palcami. Co więcej, dla urozmaicenia nie sięgajcie po małe karteczki, ale po wielkie kawałki tektury. I namalujcie postaci – swoje i członków swojej rodziny.

Plastelinowe miasto

Tak naprawdę nie plastelinowe, a ciastolinowe – rodzice oraz dzieci pokochali tę nowoczesną odmianę klasycznej plasteliny. Jeśli sądzisz, że to nuda, to najwidoczniej nigdy nie próbowałeś/-łaś tej zabawy z dzieckiem – to prawdziwa frajda. Kupcie co najmniej kilka kubków i stwórzcie całe ciastolinowe miasto – ludziki, samochody, drzewa i domy.

Sprawdź: Domowa ciastolina - przepis

Witraż z krepy

Kreatywne zabawy dla dzieci są świetne dla ich rozwoju – zgodni są do tego zarówno psychologowie dziecięcy, jak i pedagodzy. Jedną z takich atrakcji jest między innymi przygotowywanie kolorowych witraży z krepy – potrzebujecie zaledwie kawałka kartonu, nożyczek i kilka rodzajów krepy. Wytnijcie z kartonu różne kawałki, a potem podklejcie powstały witraż krepą. Piękna pamiątka, świetna zabawa i ćwiczenie małych rączek.

Czytanie bajek

To jedna z najpiękniejszych form zabawy dla dzieci. Niezależnie od tego, czy twoja pociecha ma lat 3, 4, 5 czy 6, będzie zachwycona, jeśli zaproponujesz jej czytanie bajek. Największe wrażenie na smykach robią rodzice, którzy odpowiednio modelują głos i dopasowują go w zależności od okoliczności oraz bohaterów. Porzuć stereotypowe myślenie – czytać można nie tylko do snu! Poznaj także gry wspomagające naukę czytania.

Worek ze skarbami

A może tak coś zabawnego? Śmieszne zabawy dla dzieci to świetny sposób na leniwe popołudnie. Jeśli brakuje ci pomysłu, to przygotuj „worek ze skarbami” – do worka włóż kilka tajemniczych przedmiotów (banan, klucz, klocek, figurka, świeczka), a potem poproś maluszka, aby włożył rękę do worka i nie zaglądając do niego odgadł, co właśnie trzyma. Które dziecko najczęściej będzie zgadywało, to wygrywa!

Gra planszowa – kalambury

Zabawy z dwulatkiem czy trzylatkiem to nie tylko łaskotki, gonitwy czy klocki. Malec świetnie poradzi sobie także z prostymi grami – przykładem są kalambury. Wytłumacz maluszkowi zasady albo pozwól popatrzeć, co robią inni uczestnicy. Oczywiście w grze mogą wziąć udział także starsze dzieciaki!

Zabawa w doktora

Ta zabawa ma jedną, wielką korzyść – możesz udawać pacjenta, czyli leżeć i nic nie robić. W kategorii „fajne zabawy z dzieckiem” jest zatem zdecydowanie najlepsza. Warto tylko pamiętać, żeby chorować często i podpowiadać maluchowi możliwość wykonania kolejnych badań.

Pacynki

Z początku ta zabawa może nie wywołać twojego entuzjazmu, ale bardzo szybko zmienisz zdanie, widząc rozradowaną twarz swojej pociechy. Zabawa z pacynkami naprawdę wciąga – zwłaszcza gdy zadbamy o odpowiednie otoczenie. Stół zasłonięty kocem (za którym oczywiście chowa się rodzic), to już naprawdę niezła choreografia!
Autorka: Karolina Wojtaś